Klíšťata útočí! Jak se chránit?

14. 5. 2020 | 0x
Ještě před pár desítkami let bylo chytit klíště poměrně vzácné. V současné době se vyskytují klíšťata bohužel i v městských parcích a na trávnících a zahradách. Klíště můžete chytit i ve vyšší nadmořské výšce než dříve, a stejně tak i sezóna klíšťat je díky teplým zimám bez mrazů stále delší. Tito drobní parazité jsou přenašeči chorob s rizikem závažného poškození zdraví, proto je třeba se proti nim účinně chránit.

Jaké nemoci můžeme „chytit“ od klíšťat?

Klíšťata přenášejí celou řadu nemocí, nejčastější je lymská borelióza (též lymeská borelióza), která se vyskytuje asi 5x častěji než další nemoc v pořadí, tedy klíšťová encefalitida. Dle Státního zdravotní ústavu počty nakažených u obou onemocnění stále stoupají.

Klíšťata útočí

Lymská borelióza je infekční bakteriální onemocnění, proti kterému bohužel zatím lidi nelze očkovat (pejsky ano!). Asi u poloviny infekcí je prvotním příznakem výrazná rudá skvrna, která se vytvoří po několika dnech až týdnech obvykle v místě, kde bylo klíště zakousnuté (pozor, může být i kdekoliv jinde na těle). Od běžného podráždění se liší tím, že má světlý střed – vypadá tedy jako terčík, postupně se zvětšuje. Další příznaky připomínají chřipku – objevující se bolesti v krku, bolesti kloubů, ovšem bez přítomnosti rýmy a kašle. Borelióza se léčí penicilinovými antibiotiky. Pokud není včas rozpoznána, může přejít do chronického stádia, kdy je už léčba mnohem náročnější.

Klíšťová encefalitida je na rozdíl od lymeské boreliózy virové onemocnění.  Encefalitida, tedy zánět mozku nebo mozkových blan, se projevuje krutými bolestmi hlavy, světloplachostí a dalšími neurologickými příznaky, např. poruchami hybnosti, řeči… Léčba proti původci nemoci bohužel neexistuje, pokud nemoc propukne, léčí se pouze její symptomy. Dobrou zprávou je, že proti tzv. „klíšťovce“ se dá očkovat. Očkování má velmi vysokou účinnost – až 99 %.

Existuje i celá řada dalších infekčních chorob (ehrlichióza, babézióza, bartonelóza, tularémie). Proto je v každém případě lepší žádné klíště nechytit. Znáte dobře všechna protiklíšťová opatření?

Klíště

Základní protiklíšťová opatření

 • Pohybujete se pokud možno jen po cestách a nevstupujte volně do trávy a mezi jinou vegetaci. Klíšťata se vyskytují do výšky cca 1 metru.
 • V oblastech s výskytem klíšťat si nesedejte nebo nelehejte na zem, ani na deku.
 • Do přírody noste kalhoty z hladké, světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem, např. fleece.
 • Při chůzi si občas prohlédněte spodní část nohou, zda už jste nějakého „černého pasažéra“ nenabrali.
 • Používejte repelentní přípravek (gely na kůži, spreje na kůži nebo na oblečení, náramky). Aplikujte zejména od kolen níže. Přečtěte si informaci o době účinku a vezměte si repelent do přírody s sebou, abyste mohli aplikaci včas opakovat.
 • Pokud zároveň používáte opalovací přípravek, ten užijte jako první, pak teprve repelent. K dostání jsou i repelenty s ochranným UV faktorem.
 • Na klíšťaty ohrožená místa neberte své pejsky, v případě nutnosti jen na vodítku.
 • Nechte se očkovat proti klíšťové encefalitidě – to je možné u praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Očkovací látka je částečně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Umíte správně vytáhnout klíště?

Po každém pobytu v přírodě se pořádně prohlédněte. Můžete požádat někoho blízkého, aby vás prohlédl, tak zajistíte i kontrolu míst, kam si sami nevidíte. I přes veškerá preventivní opatření se může stát, že si klíště zvenku přinesete. V tom případě je třeba jej co nejrychleji odstranit. Optimální postup je následující:

 • Místo přisátí ještě před odstraněním vydezinfikujte.
 • Nesahejte na klíště rukama – ideálně použijte jednorázové rukavice.
 • Pomocí navlhčené textilie (nejlépe žínka, ručník event. vatová tyčinka) lehce pohybujte (viklejte) klíštětem ze strany na stranu. Po 2-3 minutách by se mělo uvolnit. Můžete použít také pinzetu na klíšťata nebo speciální mrazicí sprej.
 • Klíštětem netočit, nemastit! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.
 • Místo po odstraněném klíštěti znovu vydezinfikujte.
 • Odstraněné klíště zabalte do kousku papírového kapesníku a na nehořlavé podložce spalte. Nikdy ho nerozmačkávejte!
 • Pokud se vám klíště nedaří odstranit, vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Poznamenejte si, kdy jste klíště měli, a v následujících týdnech sledujte, zda se nevytvoří skvrna se světlým středem. Myslete na klíště i v případě, že se objeví chřipkové příznaky. V tom případě je vhodné navštívit lékaře.

 

Zdroj:

https://www.klistova-encefalitida.cz/

https://www.ockovacicentrum.cz/cz/klistova-encefalitida#priznaky

https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/vyskyt-nakazenych-klistat

https://www.borelioza.cz/

http://www.szu.cz/tema/prevence/jak-se-chranit-pred-napadenim-klistaty

http://bulovka.cz/lymeska-borelioza-bezne-onemocneni-nebo-zakerna-a-nelecitelna-nemoc/

 

 

 

Články k tématu Klíšťata útočí! Jak se chránit?

 • Pomýšlíte pořídit dětem domácího mazlíčka nebo plánujete rodinu a v domácnosti s vámi žijí zvířata? V pořádku. Dětem domácí mazlíčci svědčí. I dětští psychologové potvrzují, že děti žijící s domácími zvířaty jsou spokojenější, sebevědomější, poslušnější a lépe se jim daří ve škole. Kromě toho mají děti, které jsou od narození vystaveny kontaktu se zvířaty, méně alergických onemocnění.

 • Teploty stoupají a začíná sezóna klíšťat. Tohoto drobného parazita můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejnebezpečnější živočichy české přírody, protože přenáší velmi nebezpečná onemocnění, jimiž jsou ohroženi i naši milí čtyřnozí přátelé.