Chytře na otoky a křečové žíly v těhotenství

 • Zdraví a prevence
 • Těhotenství
Těhotenství představuje pro ženský organismus zátěž. Otoky končetin, které toto období doprovází, jsou poměrně častým jevem sužujícím většinu nastávajících maminek. Velká většina žen však tento problém záměrně přehlíží. Otoky si zdůvodňují namáhavým dnem nebo změnou tlaku a čekají, až tyto chvíle poleví. Další hrozbou, která přichází ruku v ruce s otoky je vznik křečových žil, které se mohou do budoucna proměnit ve velký zdravotní problém.

Kde se vzaly, tu se vzaly

Příčinou otoků jsou žíly dolních končetin, které nejsou schopny dostatečně rychle odvádět krev z nohou směrem k srdci. Tato nashromážděná krev způsobuje „pocit tíhy“. Těhotenské otoky se začnou projevovat zpravidla ve třetím trimestru. Právě v této době dochází k rozšíření cév a zvětšení objemu krve v těle ženy, které vede k zadržení vody ve tkáních. Navíc hormon progesteron negativně působí na pružnost žilních chlopní a společně se zvětšující se dělohou, která utlačuje žíly v oblasti pánve, může vést až ke vzniku křečových žil. Ty sice nejvíce ohrožují ženy s vícečetným těhotenstvím nebo nadváhou, ale není to pravidlem.

Co dělat a co naopak nedělat

Říká se, že těhotenství není nemoc a proto se nemáte zříkat ničeho, na co jste byla zvyklá. Přesto existuje několik aktivit, které pro vaše končetiny nejsou zrovna ideální. Vyvarujte se nepohodlnému cestování, strnulému sezení se svěšenými nohami nebo kouření. Co je naopak dobré nepodcenit je pravidelný pitný režim a odpočinek. Rychlou úlevou v případě otoků je polohovat nohy výše než pánev. Jestliže jsou otoky mírné, je vhodné zařadit do denního plánu přirozený pohyb. Ideální variantou je delší chůze nebo plavání.

Mazat, mazat a zase mazat

Jako dalšího pomocníka pro péči o oteklé nohy si můžete dopřát aplikaci vhodného krému či gelu. Takové gely jsou vhodné jak pro prevenci vzniku žilní nedostatečnosti např. u zaměstnání s dlouhým stáním či sezením, tak pro řešení již vzniklých obtíží. Pravidelná péče o nohy a jemná masáž nohou speciálním gelem přispívá ke zmírnění obtíží, lepšímu fungování a zpevnění cév na dolních končetinách.

Předejděte nevzhledným křečovým žilám a případným zdravotním obtížím, které s nimi souvisí 

Pro prevenci vzniku křečových žil v těhotenství se doporučuje desetiminutová sprcha, v níž se střídá studená a teplá voda. Díky rozdílu teplot dochází k větší pružnosti žilních stěn. Tuto masáž je vhodné provádět každý den, nejlépe vždy před usnutím. Výsledný efekt tohoto opatření můžete ještě více podpořit účinným mazáním. 

 

Články k tématu Chytře na otoky a křečové žíly v těhotenství

 • Jak na stravování v těhotenství?

  Jak na stravování v těhotenství?

  • Zažívání
  • Těhotenství

  Během těhotenství prochází Vaše tělo mnoha změnami, které s sebou nesou i větší zátěž pro organismus než dříve. Ale neznamená to jíst „za dva“, jak se dříve tradovalo. Abyste vše zvládla, mohla jste si období těhotenství užít a zároveň jste poskytla svému miminku to nejlepší, je třeba věnovat zvýšenou pozornost příjmu důležitých živin. A víte proč? Je vědecky prokázáno, že Vaše strava v těhotenství...

 • Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  • Zdraví a prevence
  • Paměť

  Často v hovorech s přáteli nebo v rodině slýcháme věty typu: „Ten “Němec“ mi zase někam schoval brýle.“ Nebo „to je ta moje skleróza“. Jde o pouhé zhoršení paměti, nebo se jedná o nastupující nemoc?

 • Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?

  Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?

  • Zdraví a prevence

  Citlivé zuby představují častý a bolestivý stav, který se projevuje jako krátká, ostře vystřelující bolest mírné až silné intenzity u jednoho nebo více zubů. Pokud se u Vás uvedené potíže objeví, obraťte se na svého zubního lékaře a požádejte jej o odbornou pomoc. Zubní lékař musí rozeznat, zda je citlivost Vašich zubů způsobena zubním kazem, nebo je na vině jiná příčina. Bolest zubu způsobenou zubním...