Chytře na otoky a křečové žíly v těhotenství

25. 8. 2015 · 2 minuty čtení
 • Zdraví a prevence
Těhotenství představuje pro ženský organismus zátěž. Otoky končetin, které toto období doprovází, jsou poměrně častým jevem sužujícím většinu nastávajících maminek. Velká většina žen však tento problém záměrně přehlíží. Otoky si zdůvodňují namáhavým dnem nebo změnou tlaku a čekají, až tyto chvíle poleví. Další hrozbou, která přichází ruku v ruce s otoky je vznik křečových žil, které se mohou do budoucna proměnit ve velký zdravotní problém.

Kde se vzaly, tu se vzaly

Příčinou otoků jsou žíly dolních končetin, které nejsou schopny dostatečně rychle odvádět krev z nohou směrem k srdci. Tato nashromážděná krev způsobuje „pocit tíhy“. Těhotenské otoky se začnou projevovat zpravidla ve třetím trimestru. Právě v této době dochází k rozšíření cév a zvětšení objemu krve v těle ženy, které vede k zadržení vody ve tkáních. Navíc hormon progesteron negativně působí na pružnost žilních chlopní a společně se zvětšující se dělohou, která utlačuje žíly v oblasti pánve, může vést až ke vzniku křečových žil. Ty sice nejvíce ohrožují ženy s vícečetným těhotenstvím nebo nadváhou, ale není to pravidlem.

Co dělat a co naopak nedělat

Říká se, že těhotenství není nemoc a proto se nemáte zříkat ničeho, na co jste byla zvyklá. Přesto existuje několik aktivit, které pro vaše končetiny nejsou zrovna ideální. Vyvarujte se nepohodlnému cestování, strnulému sezení se svěšenými nohami nebo kouření. Co je naopak dobré nepodcenit je pravidelný pitný režim a odpočinek. Rychlou úlevou v případě otoků je polohovat nohy výše než pánev. Jestliže jsou otoky mírné, je vhodné zařadit do denního plánu přirozený pohyb. Ideální variantou je delší chůze nebo plavání.

Mazat, mazat a zase mazat

Jako dalšího pomocníka pro péči o oteklé nohy si můžete dopřát aplikaci vhodného krému či gelu. Takové gely jsou vhodné jak pro prevenci vzniku žilní nedostatečnosti např. u zaměstnání s dlouhým stáním či sezením, tak pro řešení již vzniklých obtíží. Pravidelná péče o nohy a jemná masáž nohou speciálním gelem přispívá ke zmírnění obtíží, lepšímu fungování a zpevnění cév na dolních končetinách.

Předejděte nevzhledným křečovým žilám a případným zdravotním obtížím, které s nimi souvisí 

Pro prevenci vzniku křečových žil v těhotenství se doporučuje desetiminutová sprcha, v níž se střídá studená a teplá voda. Díky rozdílu teplot dochází k větší pružnosti žilních stěn. Tuto masáž je vhodné provádět každý den, nejlépe vždy před usnutím. Výsledný efekt tohoto opatření můžete ještě více podpořit účinným mazáním. 

 

Články k tématu Chytře na otoky a křečové žíly v těhotenství

 • Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?

  Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?

  · 5 minut čtení
  • Zdraví a prevence
  • Dentální hygiena
  Cítili jste někdy bolest nebo nepohodlí po kousnutí zmrzliny či horké kávě? Citlivé zuby představují bolestivý stav, který se projevuje jako krátká, ostře vystřelující bolest mírné až silné intenzity. Podrobnosti o problému citlivých zubů přinášíme v našem článku.
 • Jaká je správná ochrana před sluncem?

  Jaká je správná ochrana před sluncem?

  · 4 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  • Opalování
  Mnoho lidí touží v letních měsících po krásném opálení. A právě dovolená a cestování je nejčastější možností, jak „chytnout bronz“. Je však třeba mít na paměti, že ne každé opálení je zdravé. Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění.
 • Kdy používat repelenty?

  Kdy používat repelenty?

  · 2 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  Pokud chodíte v létě rádi do přírody, je dobré mít vždy u sebe repelent. Ten Vás ochrání před mnoha druhy obtížného hmyzu, který může pobyt venku velmi znepříjemňovat. Repelenty obsahují účinné látky, které odpuzují komáry, klíšťata, ovády a mušky.