Moruše: Lahodná svačinka plná zdraví prospěšných látek

29. 8. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vitamíny a minerály
 • Zdraví a prevence

Moruše patří mezi méně známé druhy ovoce, které se v současné době díky znamenitým nutričním hodnotám i příjemné chuti dostávají na výsluní po celém světě. Seznamte se s morušemi i vy a zjistěte, proč stojí za to obohatit jimi jídelníček!

Hedvábí a ovoce

Morušovníky (lat. Morus) jsou stromy a vzácněji i keře, které se v průběhu staletí rozšířily z Asie do dalších částí světa a původně byly spíše než kvůli svým plodům pěstovány pro listy. Ty jsou totiž jedinou potravou housenek bource morušového, jejichž kokony sloužily k výrobě přírodního hedvábí, což byla zejména ve středověku výjimečně ceněná komodita. Morušovníky jsou příbuzné fíkovníku a chlebovníku, celkem existuje asi 40 druhů. Jedná se o poměrně odolné dřeviny, které vydrží i nízké mrazy až do -30 stupňů, a proto je možné je pěstovat tyto majestátné stromy i v našich podmínkách. V České republice se můžeme setkat s moruší bílou, moruší černou nebo moruší červenou. 

Zajímavost: Moruše bílá je v Evropě pěstována již od 11. století, moruše černá byla dovezena v roce 1548 jako ovocný strom.

 

Moruše

Trochu jako ostružina

Plody morušovníku, moruše, jsou nažky obalené zdužnatělým okvětím a vzhledem připomínají ostružiny (zejména moruše černá), na rozdíl od ostružin mají ale jemnější, ne tak kyselou chuť. Barevná škála plodů je velmi pestrá od temně fialové až černé po světle růžovou a bílou. Plody dozrávají v srpnu a září. Nevýhodou je, že jsou velmi citlivé na dopravu, takže pokud vám na zahrádce nebo v okolí moruše neroste, seženete čerstvé plody jen velmi obtížně. A to je důvodem, proč se moruše suší na slunci. Šetrným sušením si moruše uchovají všechny prospěšné látky i sladkou medovou chuť, která se sušením ještě zvýrazní.

Jaké prospěšné látky obsahují moruše?

Moruše nejsou jen exotická pochutina. Jsou nutričně velmi kvalitní potravinou. Sušené moruše obsahují 70 % sacharidů (glukóza a fruktóza), 14 % vlákniny (rozpustná vláknina: pektin 25 %, nerozpustná: lignin: 75 %), 12 % bílkovin a pouze 3 % tuku. Díky vysokému obsahu vlákniny lze moruše doporučit pro podporu trávení. V porovnání s jiným „bobulemi“ jsou moruše bohatým zdrojem rostlinných bílkovin, což je informace důležitá zejména pro vegany a vegetariány. Dále moruše obsahují celou řadu užitečných přírodních látek: vitamin C (ve velkém množství), vitamin K, vitaminy ze skupiny B (B1-thiamin, B2-riboflavin a B3-niacin),  železo, vápník, fosfor, draslík, mangan, zinek nebo hořčík. Dalšími ceněnými látkami obsaženými v moruších jsou např. karotenoid zeaxanthin, antokyany, přírodní antioxidant resveratrol a zejména moranolin, který zpomaluje vstřebávání cukrů, a díky tomu přispívá k udržení správné hladiny glukózy v krvi.

Moruše a jejich využití v kuchyni

Čerstvé moruše lze jíst samotné nebo je lze použít k výrobě šťávy, džemu, marmelády, vína, nebo kompotů – obdobně jako každé jiné ovoce. Sušené moruše jsou velmi sladké, trošku křupavé – připomínají texturou sušené fíky. Dříve se rozemílaly na prášek a používaly se ke slazení kaší, které byly standardní součástí jídelníčku. Sušené moruše můžeme mlsat samotné, lze je přimíchat do müsli, do kaší, do jogurtu, do směsí sušeného ovoce a oříšků nebo je v kuchyni využít při přípravě dezertů a sladkostí – jednoduše všude tam, kde byste přidávali hrozinky, přidejte moruše. K dostání je častěji sušená moruše bílá. Moruše sušené na slunci jsou vhodné i do raw receptů. 

TIP: Pokud milujete smoothie, můžete sušené moruše přidat i do něj. Předtím je ale lepší sušené moruše na chvilku namočit ve vodě.

 

Zdroje.

https://www.britannica.com/plant/mulberry-plant

https://www.healthline.com/nutrition/foods/mulberries

https://www.celostnimedicina.cz/moruse-bila.htm

https://www.uspza.cz/index.php?id=10363.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/morusovnik-cerny-bily-cerveny-obr-mezi-ovocnymi-stromy.html

https://tajemstvizdravi.cz/moruse-bila-a-moruse-cerna-jsou-velkou-zasobarnou-zeleza/

https://core.ac.uk/download/pdf/30278918.pdf

https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/food-drink/recipes/dried-mulberry-recipes/

 

 

Články k tématu Moruše: Lahodná svačinka plná zdraví prospěšných látek

 • Hledáte RAW rostlinnou alternativu kolagenu a želatiny?

  Hledáte RAW rostlinnou alternativu kolagenu a želatiny?

  · 4 minuty čtení
  • Vitamíny a minerály
  • Vlasy, kůže, nehty

  Irský mech (Chondrus crispus) je červená mořská řasa velmi bohatá na vitamíny a minerály. Obsahuje 15 z 18 esenciálních, tedy pro tělo nezbytných, látek. Dále např. vápník, síru, jód, draslík, vitamíny A, D, E, F a K. JE TO DAR MOŘE!

 • Jaký je správný pitný režim?

  Jaký je správný pitný režim?

  · 4 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  Voda je životně důležitou tekutinou v našem těle. Člověk dokáže přežít týdny bez jídla, ale pouze 2–3 dny bez vody. Množství tekutin v lidském těle se v průběhu života mění. Nejvíce vody má v těle novorozenec, u kterého voda tvoří asi 75 % tělesné hmotnosti. U dospělého je to přibližně 53 % u mužů a 46 % u žen.
 • Výživu nepodceňujte ani v létě

  Výživu nepodceňujte ani v létě

  · 3 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  Význam pitného režimu je všeobecně známá věc a mnoho z nás si především v horkých letních dnech dostatečný přísun tekutin hlídá, množství bílkovin a ostatních živin již zdaleka tolik nevnímáme. Na výživu je však třeba být obezřetný, především u seniorů, pacientů po operaci nebo úrazu či při střevních potížích.