Hemoroidy – rozšířené onemocnění, o kterém se nemluví

12. 6. 2019 · 7 minut čtení
 • Hemoroidy

Nepříjemné, bolestivé, obtěžující, choulostivé. Tak by se daly stručně charakterizovat hemoroidy. Přestože se o nich moc nemluví, jedná se o vůbec nejrozšířenější onemocnění na světě. Potýká se s nimi asi polovina lidí nad 50 let a v průběhu života problémy s nimi řeší alespoň jednou až tři čtvrtiny z nás. Jak hemoroidy poznat, jak je léčit a co udělat, aby nás obtěžovaly do nejméně?


Co jsou to hemoroidy?

Jednoduše řečeno, hemoroidy (nesprávně, ale velmi často „hemeroidy“) jsou cévní struktury v konečníku. Za běžných okolností tyto měkké polštářky přispívají ke správnému vyprazdňování, zabraňují úniku stolice a my o nich nemáme ani tušení. V případě, že z nějakého důvodu dojde k oslabení jejich stěny, mohou otéct a zanítit se. Pak už je vnímáme jako nepříjemné a bolestivé onemocnění, jehož prognóza je však při správné léčbě příznivá.

Vnitřní a vnější hemoroidy – jak se liší

Podle toho, ve kterém místě konečníku se hemoroidy nacházejí, je dělíme na vnitřní a vnější. Větší subjektivní potíže (bolest, svědění, obtíže při hygieně) způsobují hemoroidy vnější, které však nekrvácejí, hemoroidy vnitřní se projevují obvykle nebolestivým krvácením během vyprazdňování či po ukončení stolice.


 Jaké jsou příčiny hemoroidů?

Hemoroidy se vyskytují stejně často u mužů jako u žen. Jistou roli hraje dědičnost, důležitý je věk – zatímco u dospívajících se vyskytují jen vzácně, u lidí nad 40 let riziko vzniku narůstá. Nejčastější příčinou vzniku hemeroidů u žen je těhotenství, kdy plod tlačí na pánevní žíly a dochází k městnání krve. Pokud se jedná o životní styl, pak ke vzniku hemoroidů s jistotou přispívá sedavé zaměstnání, ale i dlouhé stání, velká fyzická zátěž nebo některé sporty (cyklistika). Hemeroidy jsou typickým problémem lidí s poruchami vyprazdňování (zácpa i průjmy), dále více trápí obézní lidi a kuřáky.

Jak se hemeroidy projevují?

Nejběžnějším příznakem jsou stopy jasně červené krve na toaletním papíru nebo na povrchu stolice. Při trombotizaci hemeroidů (naplnění sraženou krví) je přítomna bolest, tlak, řezání (jako „žiletky“) nebo svědění v oblasti konečníku. Někteří pacienti udávají také pocit vlhkosti kolem konečníku. Po zhojení mohou kolem konečníku zůstat viditelné kožní „výrůstky“.


Jak se hemeroidy léčí a co zvládnete udělat sami?


Kromě užívání a aplikace léků je při hemoroidech důležité eliminovat zácpu, které je nejčastější příčinou jejich vzniku. Obohaťte stravu o vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky), omezte alkohol a dráždivé potraviny (pálivé, pikantní). Dbejte na dostatečný pitný režim (cca 2 litry denně) a dostatek pohybu. Všechna tato doporučení přispějí k normalizaci vyprazdňování a zmírnění problémů s hemeroidy.

Dodržujte také pečlivou hygienu konečníku – máte-li sklony k hemeroidům, je ideální omývání konečníku po každé stolici, dále denní sprchování nebo sedací koupele (heřmánek, dubová kůra), event. používání antibakteriálních vlhčených ubrousků.


Omezte dlouhé sezení nebo stání.

 • Na stolici choďte pokud možno ihned, když máte nutkání.
 • Na toaletě nevysedávejte dlouho, pokuste se nastolit pravidelný režim vyprazdňování.
 • Při akutních potížích seďte na dětském nafukovacím kruhu.
 • Proti bolesti pomáhají studené obklady nebo vlažná koupel či sprcha.

Kdy s hemoroidy navštívit lékaře?

Podle studie z roku 2018 trvá v průměru 17 měsíců, než se pacienti odhodlají svěřit se lékaři. Toto váhání je nejen zbytečné, ale i nebezpečné. Stopy krve na toaletním papíře mohou znamenat i jiné onemocnění.

 


Komentář odborníka:

MUDr. Martin Kouda
Na dotaz odpovídá MUDr. Martin Kouda
proctolog, Chimare clinic, Praha

„Typické hemoroidální krvácení je malé intenzity, není provázené větší bolestivostí a periodicky se opakuje. Příčinou bolestivého krvácení bývá řitní trhlina. Je-li krev smíchaná se stolicí se sraženinami a je tu ještě přítomnost hlenu nebo dochází k odchodu krve i bez vyprazdňování, může jít o závažnější onemocnění, například nádor. Důležitá je vždy návštěva lékaře, který provede odborné vyšetření, odhalí zdroj krvácení a rozhodne o vhodné léčbě,“

 

K odborníkovi se proto pro radu vydejte:

 • Při prvním krvácení z konečníku – pro stanovení diagnózy
 • Při prudké bolesti v oblasti konečníku nebo v břiše
 • Při výrazném zhoršení příznaků (krvácení, tlak, svědění, bolest)
 • Kdyby nedošlo ke zlepšení příznaků po 3–5 dnech samoléčení
 • Pokud příznaky trvají déle než 2–3 týdny
 • Při zvýšené teplotě
 • Když se pro velikou bolest nelze vyprázdnit
   

V případě závažnějších a opakovaných obtíží s hemeroidy je kromě klasické operace k dispozici i řada mikroinvazivních zákroků, o nichž se také můžete s lékařem poradit.

Co na hemeroidy zabírá?

Pro zmírnění nepříjemných projevů hemeroidů jsou určeny rektální masti, krémy nebo čípky, které působí proti bolesti, otoku, zánětu, zklidňují svědění a urychlují hojení. Pro optimální účinek je důležitá správná aplikace. Návod najdete v příbalovém letáku. 


Komentář odborníka:

MUDr. Martin Kouda
Na dotaz odpovídá MUDr. Martin Kouda
proctolog, Chimare clinic, Praha

„Lokální léčba v podobě mastí a čípků má zklidňující efekt. Zabraňuje dalším traumatům a ochraňuje sliznici před poškozením při dalším vyprazdňování,“

 

Dlouhodobě můžete užívat některý z přípravků určených k posílení a zvýšení pružnosti cévních stěn. Vzhledem k tomu, že hemoroidy úzce souvisí s poruchami vyprazdňování, lze doporučit také přípravky ke krátkodobé léčbě zácpy nebo průjmu. Pro podporu normálního trávení jsou pak vhodná probiotika či přípravky obsahující vlákninu. Z bylinných přípravků na hemoroidy jmenujme nepostradatelnou dubovou kůru, heřmánek nebo o něco exotičtější vilín virginský.


 REKLAMA


Zdroj:

www.konectabu.cz

http://www.cls.cz/dokumenty2/postupy/r140.rtf.

https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2011/03/11.pdf

https://www.solen.cz/pdfs/med/2008/02/09.pdf

https://www.eucklinika.cz/zlin/pro-pacienty/nemoci-a-diagnozy/roidy