Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba

12. 2. 2023 · 10 minut čtení

Nepříjemné, bolestivé, obtěžující, choulostivé. Tak by se daly stručně charakterizovat problémy s hemoroidy. Jednou za život řeší potíže s hemoroidy každý druhý člověk, jejich četnost stoupá s věkem. Jaké jsou příčiny a projevy hemoroidální nemoci a jaké komplikace mohou způsobit? Odpovědi na tyto otázky včetně informací o možnostech léčby a prevence najdete v našem článku.

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba

Co to jsou hemoroidy?

Hemoroidy jsou cévní struktury za žilním otvorem, které napomáhají při kontrole vyprazdňování. Působením zvýšeného tlaku může dojít k jejich zduření, protažení (zvětšení), zanícení, případně až k jejich výhřezu. Takový stav se správně označuje jako hemoroidální nemoc, my se však v článku pro zjednodušení přidržíme pojmu hemoroidy, který je rozšířen nejen v obecném povědomí, ale běžně i mezi lékaři. Nemoc velmi často doprovází svědění konečníku, pálení, bolest, přítomnost jasně červené krve na toaletním papíře po stolici nebo potíže s vyprazdňováním. Může se objevit drobný výklenek či vyboulení žíly v okolí konečníku. Vzhledem k citlivosti, intimitě potíží může být narušena psychická pohoda jedince.

Související kategorie produktů:

Typy hemoroidů

Podle umístění a převažujících příznaků rozlišujeme dva typy hemoroidů:

Vnější hemoroidy
Vnitřní hemoroidy

 

Setkat se můžeme i se smíšenými hemoroidy, jež vznikají splynutím vnějších a vnitřních hemoroidů.

Rizikové faktory pro vznik hemoroidů

Zvýšený tlak v žilních pleteních v dolní části konečníku může způsobit:

 • dlouhé sezení či stání
 • chronický průjem nebo zácpa
 • usilovné vyprazdňování
 • zvedání těžkých předmětů
 • nadváha nebo obezita
 • dieta s nízkým obsahem vlákniny
 • těhotenství
 • vyšší věk
 • genetická predispozice

Léčba hemoroidů

Účinnou úlevu od nepříjemných příznaků souvisejících s hemoroidy poskytují léčivé rektální masti či krémy a čípky. Vedle místně aplikovaných přípravků se hojně využívají také tablety. Příznivý vliv na hemoroidální onemocnění mají venofarmaka (léky na žíly), přičemž některé léčivé přípravky může předepisovat pouze lékař, zatímco jiné jsou volně prodejné.

Pokud hemoroidy neustoupí použitím lokálních přípravků, venofarmak a úpravou životního stylu (viz dále), jsou k dispozici semiinvazivní a chirurgické výkony. Do metod semiinvazivní léčby počítáme ambulantně prováděné výkony, jako jsou ligace, sklerotizace, laser terapie či fotokoagulace. Semiinvazivní terapie je určena výhradně pro řešení vnitřních hemoroidů. Metody nelze využívat u zevních nebo smíšených hemoroidů, výkony by byly bolestivé. Z chirurgických metod se provádí Longova metoda nebo klasické odstranění hemoroidů skalpelem či nůžkami, co pomáhá na vnitřní hemoroidy o velkém rozsahu nebo na smíšené hemoroidy.

 

Komentář odborníka:

MUDr. Martin Kouda
MUDr. Martin Kouda

proktolog, Chimare clinic, Praha

„Lokální léčba v podobě mastí a čípků má zklidňující efekt. Zabraňuje dalším traumatům a ochraňuje sliznici před poškozením při dalším vyprazdňování.“

Doplňková pomoc z lékárny

 • Příjemné bývají teplé sedavé koupele s odvarem z dubové kůry, která je bohatým zdrojem tříslovin se stahujícím účinkem a napomáhá regeneraci. Koupel by měla trvat přibližně 15 minut, připravuje se zpravidla 2x denně.
 • Dubovou kůru je možné využívat i ve formě obkladu nebo v praktické formě gelu.
 • Důležité je dbát na pečlivou hygienu konečníku. Vhodnější než mýdlo, které může postiženou oblast podráždit, je šetrný čisticí gel s obsahem mědi a zinku určený na citlivou podrážděnou pokožku, která je náchylná k rozvoji infekce. Myje bez vysoušení a zklidňuje pokožku.
 • Při akutních potížích se vyhněte používání hrubého toaletního papíru. Pro intimní hygienu při výskytu hemoroidů jsou určeny speciální vlhčené ubrousky. Obsahují extrakty z měsíčku, kaštanu koňského, dubové kůry a řebříčku, které mají stahující a zklidňující efekt.
 • K dlouhodobé péči jsou určené tablety s obsahem mikronizovaného diosminu, hesperidinu, rutinu a extraktu z kaštanu koňského, který přispívá k normální činnosti cévní soustavy.
 • V neposlední řadě je důležité myslet na pravidelné, neusilovné vyprazdňování. Psyllium je rozpustná vláknina získaná z obalů semen jitrocele vejčitého, která na sebe ve střevě váže vodu a bobtná, zvětšuje objem stolice a pomáhá tak snadnému vyprazdňování. Nezbytným opatřením je příjem dostatku tekutin.
Hemoroidy souvisí se správným vyprazdňováním, resp. dostatečným přísunem vlákniny.
Účinnou prevencí proti vzniku hemoroidů je dostatek vlákniny ve stravě.

Jak na prevenci?

 • Přijímejte dostatek potravin s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny). Vláknina pomáhá změkčit stolici a zvětšit její objem. Předcházíte tak zácpě a omezujete zvýšený tlak při vyprazdňování.
 • Ze stejného důvodu dbejte i na dostatečný pitný režim.
 • Na toaletě nebuďte příliš dlouho, snažte se vyhnout usilovnému vyprazdňování.
 • Pravidelně se hýbejte, pohybem pomáháte předcházet hemoroidům, dalším zdravotním obtížím a regulujete i svou tělesnou hmotnost. Nevhodné jsou však sporty, při nichž dochází ke zvedání těžkých břemen, a sedavé sporty (veslování, cyklistika).
 • Omezte delší sezení. Při delším sezení (např. při práci na počítači) se běžte každou hodinu alespoň na chvilku projít.

Mohou hemoroidy samy zmizet?

Ačkoliv bývají příznaky onemocnění zpravidla nepříjemné a obtěžující, obvykle nepředstavují větší zdravotní riziko. Ustupují při správně vedené léčbě a současné úpravě životního stylu. V některých případech hemoroidy mizí i samovolně do 1–2 týdnů.

 

Jsou hemoroidy nebezpečné?

MUDr. Martin Kouda
Na dotaz odpovídá MUDr. Martin Kouda

proktolog, Chimare clinic, Praha

„Typické hemoroidální krvácení je malé intenzity, není provázené větší bolestivostí a periodicky se opakuje. Příčinou bolestivého krvácení bývá řitní trhlina. Je-li krev smíchaná se stolicí se sraženinami a je tu ještě přítomnost hlenu nebo dochází k odchodu krve i bez vyprazdňování, může jít o závažnější onemocnění, například nádor. Důležitá je vždy návštěva lékaře, který provede odborné vyšetření, odhalí zdroj krvácení a rozhodne o vhodné léčbě.“

Hemoroidy v těhotenství

V průběhu těhotenství dochází k oslabení tkání v oblasti konečníku, což je způsobeno ztrátou pevnosti a pružnosti cévních stěn. Ke změnám v cévním řečišti dochází i v důsledku zvětšující se dělohy, která postupně tlačí na žíly v tlustém střevě, což může způsobit jejich vyboulení. Proto se hemoroidy objevují u těhotných žen velmi často, zvláště ve 2. a 3. trimestru. Tématu hemoroidů v těhotenství se věnujeme ve zvláštním článku.

Hemoroidy po porodu

Hemoroidy patří k poměrně častým, nepříjemným komplikacím vzniklým po porodu přirozenou cestou. Na vině je zejména nadměrný tlak vyvíjený na cévy v oblasti konečníku během samotného porodu. Kromě toho mohou být hemoroidy po porodu zhoršeny i zácpou, která je po porodu bohužel častá.

Hemoroidy u dětí

Hemoroidy se častěji vyskytují u osob nad 50 let. I když se nevyhýbají ani mladším věkovým skupinám, jejich výskyt v dětské populaci je spíše vzácný. Pokud se děti setkají s hemoroidy, obvykle se jedná o vnější hemoroidy. Patrný bývá šedavě modrý uzlík v oblasti konečníku, který se vyklenuje během vyprazdňování.

 Články k tématu Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba

 • Křečové žíly postihují ve věku nad 60 let dvě třetiny žen a třetinu mužů, často však „překvapí“ i výrazně mladší osoby. Jedná se zpravidla o hlavní příznak chronické žilní nedostatečnosti. Běžně se vyskytují také v těhotenství. Jaké jsou další časté projevy žilní nedostatečnosti? A jak správně křečové žíly léčit a lze jim předcházet?
 • Metličky, tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?
 • V České republice trpí vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí až polovina mužů středního věku, celkově až 35 % naší populace. Často probíhá bez příznaků, a nemoc je tak rozpoznána až při výskytu komplikací v podobě infarktu, mozkové mrtvice nebo selhání ledvin.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora