Nejrozšířenější onemocnění na světě – hemoroidy!

Nepříjemné, bolestivé, obtěžující, choulostivé. Tak by se daly stručně charakterizovat problémy s hemoroidy. Přestože se o nich moc nemluví, jedná se o vůbec nejrozšířenější onemocnění na světě a potýká se s nimi asi polovina lidí nad 50 let.

Co jsou to vlastně hemoroidy?

Jednoduše řečeno, hemoroidy (lze i hemeroidy) jsou cévní struktury v konečníku. Za běžných okolností tyto měkké polštářky přispívají ke správnému vyprazdňování, zabraňují úniku stolice a my o nich nemáme ani tušení. V případě, že z nějakého důvodu dojde k oslabení jejich stěny, mohou otéct a zanítit se. Pak už je vnímáme jako nepříjemné a bolestivé onemocnění, jehož prognóza je však při správné léčbě příznivá.

Podle toho, ve kterém místě konečníku se hemoroidy nacházejí, je dělíme na vnitřní a vnější. Větší subjektivní potíže (bolest, svědění, obtíže při hygieně) způsobují hemoroidy vnější, které však nekrvácejí, hemoroidy vnitřní se projevují obvykle nebolestivým krvácením během vyprazdňování či po ukončení stolice.

Co způsobuje hemeroidy?

Hemoroidy se vyskytují stejně často u mužů jako u žen. Jistou roli hraje dědičnost, důležitý je věk – zatímco u dospívajících se vyskytují jen vzácně, u lidí nad 40 let riziko vzniku narůstá. Nejčastější příčinou vzniku hemeroidů u žen je těhotenství, kdy plod tlačí na pánevní žíly a dochází k městnání krve. Pokud se jedná o životní styl, pak ke vzniku hemoroidů s jistotou přispívá sedavé zaměstnání, ale i dlouhé stání, velká fyzická zátěž nebo některé sporty (cyklistika). Hemeroidy jsou typickým problémem lidí s poruchami vyprazdňování (zácpa i průjmy), dále více trápí obézní lidi a kuřáky.

Jak se hemeroidy projevují?

Nejběžnějším příznakem jsou stopy jasně červené krve na toaletním papíru nebo na povrchu stolice.  Při trombotizaci hemeroidů (naplnění sraženou krví) je přítomna bolest, tlak, řezání (jako „žiletky“) nebo svědění v oblasti konečníku. Někteří pacienti udávají také pocit vlhkosti kolem konečníku. Po zhojení mohou kolem konečníku zůstat viditelné kožní „výrůstky“.

Jak se hemeroidy léčí a co zvládnete udělat sami? vláknina

Kromě užívání a aplikace léků je při hemoroidech důležité eliminovat zácpu, které je nejčastější příčinou jejich vzniku. Obohaťte stravu o vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky), omezte alkohol a dráždivé potraviny (pálivé, pikantní). Dbejte na dostatečný pitný režim (cca 2 litry denně) a dostatek pohybu. Všechna tato doporučení přispějí k normalizaci vyprazdňování.

Dodržujte také pečlivou hygienu konečníku – máte-li sklony k hemeroidům, je ideální omývání konečníku po každé stolici, dále denní sprchování nebo sedací koupele (heřmánek, dubová kůra), event. používání antibakteriálních vlhčených ubrousků.

 • Omezte dlouhé sezení nebo stání.
 • Na stolici choďte pokud možno ihned, když máte nutkání.
 • Na toaletě nevysedávejte dlouho, pokuste se nastolit pravidelný režim vyprazdňování.
 • Při akutních potížích seďte na dětském nafukovacím kruhu.
 • Proti bolesti pomáhají studené obklady.

Kdy navštívit lékaře?

Jako u většiny běžných zdravotních obtíží existují i při hemeroidech situace, kdy je léčbu třeba svěřit do rukou lékaře. K odborníkovi se vydejte:

 • při prvním krvácení z konečníku – pro stanovení diagnózy
 • při prudké bolesti v oblasti konečníku nebo v břiše
 • při výrazném zhoršení příznaků (krvácení, tlak, svědění, bolest)
 • kdyby nedošlo ke zlepšení příznaků po 3–5 dnech samoléčení
 • pokud příznaky trvají déle než 2–3 týdny
 • při zvýšené teplotě
 • když se pro velikou bolest nelze vyprázdnit

V případě závažnějších a opakovaných obtíží s hemeroidy je kromě klasické operace k dispozici i celá řada mikroinvazivních zákroků, o nichž se také můžete s lékařem poradit.

Jak vám s hemoroidy může pomoci lékárna?

Pro zmírnění nepříjemných projevů hemeroidů jsou určeny rektální masti, krémy nebo čípky, které působí proti bolesti, otoku, zánětu, zklidňují svědění a urychlují hojení. Pro optimální účinek je důležitá správná aplikace. Návod najdete v příbalovém letáku. Dlouhodobě můžete užívat některý z přípravků určených k posílení a zvýšení pružnosti cévních stěn.

Vzhledem k tomu, že hemoroidy úzce souvisí s poruchami vyprazdňování, lze doporučit také přípravky ke krátkodobé léčbě zácpy nebo průjmu. Pro podporu normálního trávení jsou pak vhodná probiotika či přípravky obsahující vlákninu.

Z bylinných přípravků jmenujme nepostradatelnou dubovou kůru, heřmánek nebo o něco exotičtější vilín virginský.

Zdroj:

http://www.cls.cz/dokumenty2/postupy/r140.rtf.

https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2011/03/11.pdf

https://www.solen.cz/pdfs/med/2008/02/09.pdf

https://www.eucklinika.cz/zlin/pro-pacienty/nemoci-a-diagnozy/roidy