Oční komplikace u diabetika

6. 4. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 3 minuty čtení
 • DIA

Diabetes mellitus (cukrovka) neboli úplavice cukrová, je chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu cukru a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Pojmenování nemoci vychází z řeckých slov diabetes – plynout, odtékat a mellitus – sladký. Neléčení pacienti s cukrovkou totiž vylučují cukr močí. Diabetiků bohužel celosvětově stále přibývá. V současnosti je v České republice evidováno více než 860 000 diabetiků. Podle odhadů odborníků jich do roku 2030 bude asi 1,3 milionu.Oční komplikace diabetu

Důvodem vzniku očních komplikací diabetu je vysoká hladina cukru v krvi. Tělo není zvyklé na vysoké koncentrace cukru v krvi. Výsledkem je poškození stěn malých cév, které jsou náchylnější k prasknutí. Po 20 letech od stanovení diagnózy má na očích změny každý pacient s cukrovkou bez ohledu na její typ. Porušený metabolismus cukrů vede k vyššímu výskytu šedého zákalu, zeleného zákalu (glaukomu), vzniku diabetické retinopatie a otokům sítnice.

Šedý zákal (katarakta) je zákal oční čočky a projevuje se viděním jako přes špinavé sklo nebo pomalu zamrzající okno. Nemoc se dnes léčí nahrazením zakalené lidské čočky tenkou umělou čočkou.

Glaukom (zelený zákal) je označení pro poškození zraku, jehož podstatou je poškození očního nervu. Předpokládá se, že obvyklým způsobem vzniku poškození je vysoký nitrooční tlak, ale nemusí to být  jediná příčina. Glaukom je často označován jako tichý zloděj zraku, dlouho probíhá bezpříznakově.


Diabetická retinopatie je nezánětlivé onemocnění oční sítnice, které vzniká v důsledku poškození cév. Je charakterizováno tvorbou nových cév a mikroaneurysmat. Mikroaneurysma můžeme přirovnat k výduti na zteřelé duši kola, kterou přehustíme. Mikroaneurysmata i nově vytvořené cévy snadno prosakují nebo praskají, dochází ke krvácení na sítnici i do sklivce, rozvíjí se otok na sítnici. Jedná se o velmi závažné poškození sítnice, jehož následkem bývá významná ztráta zrakových funkcí až slepota. Léčí se buď ambulantně laserem nebo chirurgicky za hospitalizace.

Otoky sítnice vznikají v důsledku poškození cév sítnice. Jedná se o hromadění tekutiny v jejích vrstvách, které je spojeno se značnou ztrátou zrakových funkcí.

 


Co můžete udělat proti očním komplikacím diabetu?

Základem je dobrá kompenzace cukrovky, stabilizace krevního tlaku a udržování dobrého stavu cévních stěn.

Nutriční suplementace, tedy užívání vhodných doplňků stravy, může rovněž přispět k udržení normální funkce zraku u diabetiků. Vhodnou volbou jsou antioxidanty. Silnými antioxidanty jsou karotenoidy lutein a zeaxanthin. Diabetes snižuje hladiny luteinu a zeaxanthinu v séru i v sítnici.

U diabetiků je důležitý dostatek hořčíku. Pacienti s cukrovkou vylučují v nadměrné míře moč, která obsahuje přebytečný cukr. Tento cukr na sebe jako „houba“ váže hořčík. Je prokázáno, že diabetická retinopatie přímo koreluje s nižší hladinou hořčíku v těle. Suplementace hořčíkem podporuje využití inzulínu, lepší kontrolu metabolismu cukrů a podílí se na snížení rizika vzniku a rozvoje diabetické retinopatie.

Dalším krokem pro ochranu sítnice diabetika pak mohou být umělé slzy bez konzervačních látek se schopností chránit sítnici před škodlivými účinky UV záření.


Pravidelné kontroly u očního lékaře

Závěrem je nutné zdůraznit, že pro ochranu sítnice pacientů s diabetem je nezbytné dodržovat dietní opatření a lékařem zavedenou léčbu cukrovky spolu s pravidelnými (nejméně jedenkrát za rok) kontrolami u očního lékaře.

 

Články k tématu Oční komplikace u diabetika

 • Nutella z tvarohu

  Nutella z tvarohu

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Pravé lískooříškové čokoládové krémy jsou pro diabetika něco jako jízdenka na hyperglykemii. Když si ale dáte tu práci a trošku recept „poladíte“, klidně si jednou za čas můžete k snídani dopřát celozrnné pečivo s „nutellou“.
 • Dýňovo-ořechové kuličky

  Dýňovo-ořechové kuličky

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Dýně je až překvapivě univerzální zelenina. Víte, že je skvělá i pro sladké dobroty? Dnes jsme pro vás připravili dýňovo-ořechové kuličky, které si s chutí dáte třeba ke kávě.
 • Cizrnovozelné kari

  Cizrnovozelné kari

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Lehký a zdravý oběd, který provoní byt, hraje barvami a „šetří“ vaši cukrovku.