Diabetes: Přílohy a ochucovadla

8. 2. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 3 minuty čtení
 • DIA

Všechny potraviny, které jíme, jsou složeny z několika málo základních skupin živin, i když mohou mít velmi různorodou chuť. Abychom mohli správně dávkovat inzulín a mít příznivou glykémii, musíme se naučit správně určit množství těchto živin ve své stravě a zamyslet se nad tím, jaké jídlo budeme jíst. Stejně tak důležité je pro člověka s diabetem i způsob úpravy jednotlivých surovin. Vybraným potravinám a jejich zpracování se detailněji věnujeme v následujících řádcích.Přílohy a ochucovadla

Přílohy

Přílohy určitě není vhodné zcela vylučovat, je však potřeba snížit jejich množství a ideálně část přílohy vždy nahradit zeleninou. Určitě byste se měli vyhnout smaženým přílohám v podobě hranolků, bramboráků, kroket apod.

U ostatních příloh (těstoviny, rýže, knedlíky, brambory), které jsou především zdrojem sacharidů, záleží spíše na množství a na tom, co si k příloze přidáte (smetanové omáčky, máslo, zapékání se smetanou či tučným sýrem apod.).

Nejméně kalorickou přílohou jsou brambory, nejvhodnější jsou brambory vařené. Při výběru rýže je vhodné dát přednost rýži basmati, parboiled nebo tmavé natural, které mají nižší glykemický index. U těstovin a kuskusu je lepší volit celozrnné varianty.

V malém množství můžete občas konzumovat i knedlíky (např. dva houskové nebo tři bramborové knedlíky), musíte však dát pozor na smetanové či zahuštěné omáčky, se kterými je většinou konzumujete. Zařazovat byste měli i méně známé přílohy, jako je pohanka, bulgur, quinoa apod.


Luštěniny

Výhodné jsou též luštěniny, které obsahují – na rozdíl od obilninových příloh – více bílkovin, významný je také obsah vlákniny, vitaminů, minerálních látek a řady dalších prospěšných látek. Luštěniny by se měly v jídelníčku objevovat určitě pravidelně, vhodné jsou například i luštěninové saláty, polévky nebo pomazánky. Pro snížení trávicích potíží je vhodné luštěniny nejdříve namočit a uvařit je v nové vodě. Velmi vhodné je také naklíčení luštěnin, během něhož se snižuje obsah látek, které způsobují nadýmání. Pokud na konzumaci luštěnin nejste zvyklí, začněte raději s menším množstvím a postupně porce zvětšujte.

Přísady, ochucovadla

Pozor byste si měli dát na nejrůznější přísady a ochucovadla v podobě majonézy, tatarské omáčky, majonézových dresinků na salát apod. Majonéza sice obsahuje kvalitní tuky, ale energeticky je hodně vydatná a není vhodné to s množstvím přehánět. Tyto přísady byste měli raději omezit nebo volit méně tučné varianty dresinků (např. octové nebo jogurtové). Kečup sice neobsahuje tuk, ale bývá bohatým zdrojem cukru. U sójových omáček je zase problém s vysokým obsahem soli.

KategorieNejméně vhodnéVhodnějšíNejvhodnější

Přílohy

smažené hranolky, krokety, bramborák, bramborový salát s majonézoutěstoviny, rýže loupaná, bramborák bez tuku, bramborové hranolky pečené nasucho, pečené brambory, bílé pečivo, knedlíkyvařené brambory, bramborová kaše, celozrnné těstoviny, kuskus, rýže natural, pohanka, quinoa, celozrnné pečivo
Luštěniny sójové boby, fazole sterilované s omáčkoucizrna, čočka, fazole, hrách, sterilované
luštěniny v nálevu
Ochucovadlamajonéza, majonézové dresinky, tatarská omáčkakečup, hořčice, majonéza light, sójová omáčka, rybí omáčkakoření, ocet, octové dresinky, jogurtové dresinky

Nebojte se vyzkoušet luštěniny, kombinací, jak je chutně připravit, je nespočet, tak jen do toho!

Vypracováno ve spolupráci se STOB.

Články k tématu Diabetes: Přílohy a ochucovadla

 • Co je nezbytné vědět o cukrovce

  Co je nezbytné vědět o cukrovce

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Diabetes mellitus neboli cukrovka je název pro skupinu chronických onemocnění, která charakterizuje metabolická porucha. Mezi dva základní typy patří diabetes mellitus 1. typu, při kterém vzniká naprostý nedostatek inzulinu v těle. Jedná se o typ, který je mnohem vzácnější.

 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA

  Účinná a efektivní léčba diabetu 2. typu s pomocí skupiny léků nesoucí název glifloziny. Glifloziny kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky. Pomáhají snížit tělesnou hmotnost (vylučováním cukru z těla) i krevní tlak.

 • Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Co to je? Jak ji poznat? A jak jí předcházet? Nejdůležitější pro prevenci vzniku a rozvoje diabetické retinopatie je důsledná kompenzace cukrovky s důrazem na stabilizaci hladiny cukru v krvi (glykemie).