Strie neboli pajizévky – problém nejen nastávajících maminek

Společně s celulitidou jsou strie jedním z nejčastějších kosmetických problémů, s nímž se ženy s příchodem plavkové sezóny potýkají. V převážné většině případů nevzhledné zarudlé pajizévky vznikají v těhotenství na bříšku, mohou se však objevit i za jiných okolností a na jiných místech těla. Je možné se jejich vzniku bránit?

Co jsou to strie a jak vznikají?

Strie, český pajizévky, vznikají nadměrným namáháním kolagenových a elastinových vláken v kůži. Strie jsou vlastně druhem jizev – odborníci je označují jako atrofické jizvy se ztenčenou epidermis a úbytkem kolagenu. Elastinová a kolagenová vlákna se za obvyklých okolností v případě potřeby napínají a zase smršťují. Pokud je ale kůže vystavena v krátké době většímu napětí, může se stát, že se už nesmrští tak jako jindy. V postižených místech dochází ke vzniku drobných prasklin a vznikají strie. Strie mají zpočátku červenou až fialovou barvu, ale časem, asi do dvou let, postupně blednou. Kůže v místě strií může být hrbolatá a při doteku mohou být cítit prohlubně. Strie se objevují nejčastěji na břiše (zejména u těhotných žen), na prsou, na bocích, hýždích, stehnech či na zádech.

Strie

Strie mají těhotné ženy, ale i sportovci

Strie jsou většinou ženským problémem, ale mohou se objevit u mužů. Existuje celá řada rizikových faktorů, které mohou přispět ke vzniku strií. Jejich společným jmenovatelem bývá většinou náhlý nárůst objemu určité části těla, což vystaví kůži nadměrnému napětí. To se týká hlavně těhotenství, kdy se strie objevují na bříšku a na prsou. Dále mohou strie vzniknout například v období rychlého růstu v období puberty a nezřídka též u jedinců s nadváhou (zejména těch, co rychle naberou váhu) nebo u sportovců jako vedlejší účinek rychlého nárůstu svalové hmoty. 

Vznik strií mohou ovlivnit i další faktory, ke kterým patří hormonální změny, genetická dispozice nebo jemná a světlá kůže. Má-li někdo z vašich příbuzných strie, pak je možné, že sklony k jejich vzniku budete mít i vy. Riziko vzniku strií zvyšují např. také kortikosteroidy, které oslabují elastinová vlákna.

Dá se vzniku strií předejít?

Prevence je v případě strií zásadní, protože pokud již dojte k jejich vzniku, nemusí být léčba zcela úspěšná - i když samozřejmě, jejich vzhled lze podstatně vylepšit. Na prevenci by měly dbát především těhotné ženy a o kůži na bříšku a na prsou pravidelně pečovat.

Mazat a masírovat

Pro snížení rizika vzniku strií je základním opatřením důkladné a pravidelné promazávání kůže  zvláčňujícími a změkčujícími krémy a mléky. Všechny tyto přípravky obnovují, zjemňují a hydratují pokožku. Z aktivních složek běžně obsažených v přípravcích proti striím jmenujme např. hydratující kyselinu hyaluronovou, elastin a kolagen, vitamín A (retinol), vitamín E či alantoin nebo D-panthenol.

Dále se k pravidelným masážím kůže ohrožené vznikem strií používají přírodní oleje (kokosový, olivový, mandlový, jojobový, kakaový apod.). Nesmíme také zapomenou na extrakt rostliny s příznačným názvem „pupečník asijský“. Všechny tyto aktivní složky pomáhají předcházet poškození pokožky při rostoucím pnutí. Někdy bývá k prevenci strií doporučováno také vepřové sádlo.

Metody k odstranění strií

Jak již bylo zmíněno, vzniklé strie nelze zcela odstranit, ale správnou péčí lze efektivně snížit jejich viditelnost. V závažnějších případech lze doporučit korektivní zákrok na některé klinice estetické medicíny. Postižená pokožka se ošetřuje například pomocí laseru, mezoterapie (metoda, při níž se speciální výživné „koktejly“ aplikují přímo do  pokožky pomocí mikrojehliček) či mikrodermabraze.

Další opatření proti striím

Kromě promazávání a masírování problematických částí těla, nezapomeňte na péči o pokožku i zevnitř. Dbejte proto na stravu bohatou na vitamíny a dostatečný pitný režim. Udržujte si správnou tělesnou hmotnost a dodržováním zásad správné životosprávy se vyhněte jejímu náhlému nárůstu. Během těhotenství nepodlehněte mýtu, že musíte jíst za dva, a snažte se pouze o optimální váhový nárůst (8-12 kg). Nejenže snížíte riziko vzniku strií, ale zdravotně prospějete sobě i svému miminku.

Zdroje:

http://www.dermatologiepropraxi.cz/archiv.php

/_m2/media/wysiwyg/12.pdf

/_m2/media/wysiwyg/14.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stretch-marks/symptoms-causes/syc-20351139

/_m2/media/wysiwyg/02.pdf 

http://www.medicinapropraxi.cz/archiv.php 

 

https://zdravi.euro.cz/pribirani-v-tehotenstvi-tabulka