Syndrom neklidných nohou – příznaky a léčba

31. 7. 2024 · 4 minuty čtení

Pálení, štípání, trnutí, mravenčení nebo tahání v nohou, které nutí k pohybu, to je hlavní příznak syndromu neklidných nohou neboli Willis-Ekbomovy choroby. Obtíže se nejčastěji objevují v klidovém stavu, zejména v noci, a znemožňují tak spánek. Jak se toto onemocnění diagnostikuje, jaké jsou jeho příčiny a jak se léčí, prozradíme v následují článku.

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Syndrom neklidných nohou – příznaky a léčba

Co je to syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou (nebo také RLS - Restless Legs Syndrome či Willis-Ekbomova choroba) je celoživotní neurologická porucha, která způsobuje nepříjemné pocity v nohou a neodolatelnou potřebu s nimi pohybovat. Tyto pocity jsou zpravidla pacienty popisovány jako pálení, štípání, brnění, svědění nebo tahání, které se nejčastěji objevuje v klidovém stavu, zejména v noci, což může vážně narušovat spánek a fyzickou i duševní výkonnost během dne. Celoživotní prevalence RLS se podle evropských studií pohybuje mezi 3–10 %.

Příznaky syndromu neklidných nohou

Hlavní příznaky syndromu neklidných nohou, podle nichž bývá stanovena diagnóza, jsou čtyři:

Nepříjemné pocity v nohou
Nutkání pohybovat nohama
Zhoršení příznaků v klidu
Zhoršení příznaků v noci

Možné příčiny a rizikové faktory

Na rozvoji syndromu neklidných nohou se může podílet několik faktorů. Bylo zjištěno, že syndrom neklidných nohou souvisí s nerovnováhou, resp. nedostatkem dopaminu v mozku. Dopamin je neuropřenašeč zodpovědný mimo jiné i za regulaci pohybu. Jeho nedostatek může vést k nesprávnému zpracování signálů, což vyvolává příznaky charakteristické pro syndrom neklidných nohou. Dále se na rozvoji syndromu neklidných nohou může podílet genetika a v neposlední řadě může souviset též s nedostatkem železa, protože železo je nezbytné pro správnou funkci dopaminových neuronů. Nedostatek železa může vést k dysfunkci dopaminergního systému, a tím k rozvoji symptomů RLS.

Syndrom neklidných nohou se vyskytuje častěji u pacientů, kteří trpí některými chronickými nemocemi. Typicky se jedná např. o chronické selhání ledvin, Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, diabetes, revmatoidní artritidu, sníženou funkce štítné žlázy a další.

Zvýšený výskyt u pacientů s chronickými nemocemi
Syndrom neklidných nohou se vyskytuje častěji u pacientů, kteří trpí některými chronickými nemocemi. Typicky se jedná např. o chronické selhání ledvin, Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, diabetes, revmatoidní artritidu, sníženou funkce štítné žlázy a další.
Syndrom neklidných nohou a noční obtíže a s ním spojené mohou vyústit v únavu během dne.
Syndrom neklidných nohou způsobuje těhotným ženám v noci nepříjemné, frustrující a vyčerpávající pocity.

Syndrom neklidných nohou v těhotenství

Syndrom neklidných nohou (RLS) se často objevuje během těhotenství, zvláště ve třetím trimestru. Potíže udává 10–27 % nastávajících maminek. Příznaky zahrnují nepříjemné pocity v nohou a neodolatelnou potřebu s nimi hýbat, což může nepříjemně narušovat v těhotenství tolik potřebný spánek. Přesná příčina RLS v těhotenství není známa, ale potíže patrně souvisí s hormonálními změnami a nedostatkem železa nebo kyseliny listové. K mírnění obtíží je vhodné zajistit dostatečný příjem těchto živin, navíc je možné užívat magnesium. Přínosná jsou i režimová opatření, jako je pravidelná fyzická aktivita, vyhýbání se kofeinu a dodržování spánkové hygieny. Dobrou zprávou je, že po porodu obvykle obtíže vymizí.

Syndrom neklidných nohou u dětí

Syndrom neklidných nohou (RLS) může postihnout i děti a kojence. Příznaky zahrnují škubání nohama, nutkání k pohybu, problémy se spánkem a denní únavu. Děti často popisují své pocity jako mravenčení. RLS může být dědičný a častěji se vyskytuje u dětí s ADHD. Diagnóza je založena na klinických příznacích a rodinné anamnéze. Řešení zahrnuje úpravu spánkových návyků, doplňování železa a v závažných případech užívání léků. Vhodná je konzultace s pediatrem.

Kdy jsou problémy nejintenzivnější?
Nutkání k pohybu dosahuje nejvyšší intenzity večer a v noci, nejčastěji se objevuje před spaním, když je tělo připraveno odpočívat, ale neklid v nohou brání usnutí. Obtíže často nastávají také při dlouhém sezení či cestování, ať už v letadle, ve vlaku nebo jste-li spolujezdec v autě.
Při výskytu potíží způsobených syndromem neklidných nohou se doporučuje sprchování postižené oblasti.
Ulevit při potížích může pomoci sprchování studenou či střídavě studenou a teplou vodou, popř. ledový zábal.

Diagnostika syndromu neklidných nohou

Diagnóza RLS je založena hlavně na klinických příznacích a pečlivě odebrané anamnéze. Někdy mohou být provedeny krevní testy k vyloučení jiných stavů, jako je nedostatek železa nebo jiná onemocnění, při nichž se RLS častěji vyskytuje (diabetes, onemocnění ledvin, hladina železa, hormony štítné žlázy…). Součástí diagnostiky může být i pobyt ve spánkové laboratoři.

Co dělat při syndromu neklidných nohou?

Při problémech jsou prvním krokem ke zmírnění příznaků režimová opatření zahrnující pravidelnou fyzickou aktivitu, vyhýbání se kofeinu a dodržování spánkové hygieny. Vše o spánku včetně doporučení pro jeho hladký průběh najdete v našem samostaném článku stejně jako téma nespavosti v těhotenství. Svůj význam má též pestrá vyvážená strava s důrazem na dostatečný příjem železa (červené maso, játra, listová zelenina). Při prokázaném snížení hladiny železa je vhodné jej suplementovat pomocí doplňků stravy. Pro podporu správné funkce nervového systému a svalů lze doporučit hořčík a vitaminy skupiny B (B12, kyselina listová). Důležitý je také dostatečný příjem tekutin.

Tipy na úlevu
Při akutních obtížích pomůže ulevit chůze, protahování nebo vlažná (či studená) sprcha.

Léčba syndromu neklidných nohou

Pokud nejsou režimová opatření dostačující, lze přistoupit k farmakologické léčbě. První volbou při léčbě RLS jsou dopaminergních látky, tedy léky, které zvyšují hladinu dopaminu nebo napodobují jeho účinky. Patří sem levodopa, která je prekurzorem dopaminu, a dopaminergní agonisté, jako např. jako pramipexol a ropinirol. Pokud není možné podávat léky z této skupiny, pak jsou k dispozici další preparáty, např. antikonvulziva (léky proti křečím), opiáty nebo benzodiazepiny (zklidňující léky).


Články k tématu Syndrom neklidných nohou – příznaky a léčba

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora