Typy diabetu a čím se liší?

8. 3. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 4 minuty čtení
 • DIA

Příčiny vzniku hyperglykémie jsou různé a podle toho se diabetes rozděluje na jednotlivé typy.

Typy diabetu

Diabetes mellitus 1. typu

Diabetes 1. typu vzniká v důsledku nefunkčních buněk slinivky břišní, které tvoří inzulín. To vede postupně k absolutnímu nedostatku inzulínu. Buňky tvořící inzulín jsou zničeny autoimunitní reakcí organismu. To je proces, jímž imunitní systém těla reaguje nejen na cizorodé látky (bakterie, viry), ale i na vlastní buňky, které považuje za škodlivé, a snaží se je zničit. Nemocný pak není schopen inzulín tvořit přirozeným způsobem a stává se postupně zcela závislým na jeho injekčním podání.

Na vzniku diabetu 1. typu se také podílí dědičnost. Ničení buněk, které tvoří inzulín, probíhá většinou skrytě po mnoho měsíců i let, a to až do chvíle, kdy je zničeno přes 80 % jejich celkového počtu. Tělo pak již není schopno zabezpečit dostatečné množství inzulínu pro svou potřebu. V tomto okamžiku se příznaky diabetu projeví, a to velmi náhle a výrazně. Diabetes 1. typu může vzniknout kdykoliv během života, nejčastěji však bývá zjištěn u mladistvých okolo 15. roku života.

Diabetiků 1. typu je přibližně 7 % z celkového počtu pacientů trpících diabetem. Jediným způsobem léčby tohoto typu diabetu je podkožní injekční podávání chybějícího inzulínu.


Diabetes mellitus 2. typu

Podstatou diabetu 2. typu je relativnínedostatek inzulínu. Tvorba inzulínu je sice částečně zachována, ale jeho uvolňování do krve bývá porušeno. Současně je přítomna takzvaná inzulínová rezistence, což je snížená citlivost buněk těla na působení inzulínu.

Příčinou vzniku diabetu 2. typu je dědičnost, ale zásadní roli hraje zejména nesprávný životní styl, obezita, stres, kouření, nedostatek pohybu a přejídání. Diabetes 2. typu má většinou plíživý začátek a příznaky nebývají tak patrné jako u diabetu 1. typu. Pacient o své diagnóze často ani neví a ta bývá většinou odhalena náhodně. Na rozdíl od diabetu 1. typu se diabetes 2. typu vyskytuje u lidí ve věku nad 40 let. V dnešní době se však vzhledem k sedavému způsobu života může objevit už i u dětí a dospívajících.

Tento typ diabetu bývá často spojen s dalšími onemocněními, mezi něž patří zvýšená hladina krevních tuků (zejména cholesterolu), kyseliny močové, vysoký krevní tlak a obezita. Soubor těchto onemocnění bývá označován jako metabolický syndrom. Diabetes 2. typu je nejrozšířenějším typem diabetu a trpí jím 90 % všech diabetiků. Základem léčby tohoto typu diabetu jsou dietní opatření a fyzická aktivita. Tato režimová opatření jsou v případě potřeby doplněna léky, které různými mechanismy snižují hladinu cukru v krvi (takzvaná perorální antidiabetika). U některých pacientů je potřeba podávat i injekční inzulín. Velmi důležitou součástí léčby je i léčba přidružených onemocnění a pozdních komplikací. Ty bývají u diabetu 2. typu velice běžné.


Prediabetes

Prediabetes nebo také hraniční diabetes je stav předcházející rozvoji skutečného diabetu. Lidé s prediabetem mají vyšší hladinu glukózy v krvi, než je běžné, ovšem ještě ne tak vysokou jako u diabetu. Většina lidí s prediabetem nemá žádné příznaky, je však u nich velké riziko rozvoje srdečněcévních onemocnění. U nemocných s neléčeným prediabetem se nejpozději do 10 let vyvine diabetes 2. typu. Vyvážená strava, každodenní pohyb a zachování zdravé hmotnosti pomohou mnoha lidem oddálit nástup diabetu a v některých případech jeho vzniku i úplně zabránit.

Gestační diabetes (těhotenská cukrovka)

Gestační diabetes je porucha metabolismu cukrů, která bývá poprvé zjištěna v průběhu těhotenství a po porodu obvykle mizí. Vzniká po 20. týdnu těhotenství, a v tomto období jsou proto těhotné ženy na možný diabetes vyšetřovány. Příčinou tohoto typu diabetu je zvýšení hladin některých hormonů po 20. týdnu těhotenství. Počet pacientek s gestačním diabetem tvoří průměrně asi 5 % ze všech těhotných žen. U tohoto typu diabetu obvykle stačí dietní opatření. V ojedinělých případech musí být pacientky léčeny podáváním inzulínu. Ženy, které byly během těhotenství léčeny na gestační diabetes, mají 20–30 % pravděpodobnost, že se u nich v budoucnu vyskytne diabetes 2. typu.

Typy diabetu 2


Další typy diabetu

Další typy diabetu se vyskytují velmi vzácně. Patří mezi ně například genetické poruchy působení inzulínu, záněty či nádory slinivky břišní nebo diabetes spojený s užíváním některých léků.

Články k tématu Typy diabetu a čím se liší?

 • Kešu kuličky s lyofilizovanými jahodami

  Kešu kuličky s lyofilizovanými jahodami

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Zaujalo vás slovo „lyofilizované“? To znamená sušené mrazem, jahody si tak zachovávají svou chuť. Dnes už lyofilizované jahody najdete v každém větším supermarketu nebo objednáte přes internet.
 • Kakaový koláč z tvarohu a celozrnných lupínků

  Kakaový koláč z tvarohu a celozrnných lupínků

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Hrnek zázvorového čaje, pustit film a šup pod deku. Že vám k idylce podzimního večera pořád ještě něco chybí? No přece pořádný zákusek! Představujeme kakaový koláč z tvarohu a celozrnných lupínků, který vám po necelé hodině práce zajistí příjemný večer.
 • Dýňový tvarohovo-čokoládový dortík

  Dýňový tvarohovo-čokoládový dortík

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Kdybychom někdy vyhlašovali nejvděčnější zeleninu, dýně by byla rozhodně náš favorit. My jsme z ní upekli tvarohovo-čokoládový dortík, což je slovní spojení, které diabetik moc často neslyší. Ale naše verze vám nestrhá glukometr. Vyzkoušejte!