Vitamíny pro pejsky

2. 3. 2021 · 5 minut čtení
 • Vetclub

Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat?


Odpověď je dvojí

Pokud je zvíře zdravé, dostává kvalitní rozmanitou stravu, má vynikající fyzickou a psychickou kondici, bezpochyby není potřeba dodávat mu další vitamíny a minerální látky. Za určitých podmínek ale mohou doplňky stravy podpořit zdravotní stav pejska.
Kdy zvážit doplňky stravy:

Při akutní nemoci, jako je nachlazení, zánět nebo infekce.
Přinapadení parazity, vnějšími i vnitřními.
Při chronické nemoci, jako je například onemocnění žaludku, slinivky, jater (případně žlučníku, který je u pejsků součástí jater), ledvin a dalších vnitřních orgánů.
Při onkologických onemocněních.
Při potížích s kloubním aparátem, což platí zejména u starších pejsků.
Po úrazech nebo operacích, včetně např. kastrace.
Při potížích s kvalitou srsti a kůže, při různých dermatitidách.
Při březosti a kojení.
Ve štěněcím věku pro správný růst a vývoj.
Ve stáří pro zpomalení a zmírnění příznaků stárnutí a opotřebení organismu.
Při vypjatých situacích, jako jsou například silvestrovské ohňostroje.


Zároveň ale výše uvedené obtíže nejsou automaticky podnětem ke koupi doplňků stravy, protože řadu z nich, zejména v případě vážnějších onemocnění, je nutné řešit s ošetřujícím zvěrolékařem pejska a v nezbytných případech samozřejmě za pomoci medikace, typicky léků na předpis, eventuálně nějakou další lékařskou invervencí od drobného zákroku až po rozsáhlou operaci.

Vždy je nutné zvážit aktuální zdravotní stav pejska a potřeby jeho organismu. Také se musí vzít v úvahu jídelníček zvířete, protože pokud je krmeno BARF stravou neboli syrovou stravou, dostává vitamíny a minerální látky ze stravy a možná stačí jen přidat určité suroviny. U kvalitních granulí je zase možné zvolit typ s přidanými vitamíny či minerálními látkami a není pak již nutné dokupovat další doplňky stravy.

Nejlepším rádcem pro Vás vždy bude ošetřující veterinář pejska, který jej zná, má přehled o jeho osobní, případně i rodinné anamnéze a historii zdravotního stavu, a dokáže tak nejlépe posoudit jeho potřeby.


Jak vybrat vhodný doplněk stravy

Volba správného doplňku stravy vždy závisí na plemeni, stáří, fyzické kondici a individuálních potřebách Vašeho mazlíčka. Velký pozor by si ale měli dát chovatelé, kteří krmí granulemi, protože v nich už jsou zpravidla obsaženy některé živiny jako vitamíny a minerály a mohlo by dojít k podání zbytečně velké dávky jindy prospěšných látek. Některé přebytečné minerály se sice vyloučí močí, ale některé se ukládají v těle a v přílišném množství mohou působit komplikace.


Aptus NUTRISAL sáčky 10x25 g

sáčky 10x25 g

Veterinární přípravky

Prášek k přípravě izotonického roztoku pro rychlou rehydrataci organizmu.
499 Kč
Aptus ATTAPECTIN 30 tablet

30 tablet

Veterinární přípravky

Doplňkové krmivo pro psy a kočky při akutním průjmu.
319 Kč
Aptus APTOBALANCE prášek 140 g

prášek 140 g

Veterinární přípravky

S bakteriemi mléčného kvašení pro mikrobiální rovnováhu zažívacího traktu.
359 Kč
Aptus RELAX 30 žvýkacích tablet

30 žvýkacích tablet

Veterinární přípravky

Tablety pro psy a kočky s l-tryptofanem pro zmírnění stresu. S chutí jater.
565 Kč

Nejlepší je vždy konkrétní doporučení ošetřujícího veterináře, který má Vašeho pejska v péči. Ale u celé řady méně závažných potíží nebo jen u doplňků stravy, které si kladou za cíl udržet normální zdravotní stav, můžete vybírat sami. Jak na to?

Kvalitní a prověřená značka sice často znamená vyšší cenu, ale je to jistější investice než
u neznámých produktů, které objevíte v různých zákoutích internetu.

Spolehlivý obchod, tedy obchod, kterému důvěřujete a máte s ním dobré zkušenosti, je také částečnou zárukou kvality. Velkou výhodou je kvalifikovaný personál, který dokáže kriticky rozlišovat míru, kdy stačí levnější produkt a kdy má smysl si připlatit.

Recenze, chcete-li uživatelské nebo spotřebitelské recenze na konkrétní přípravek, případně ale i na značku produktu nebo na obchod, ve kterém nakupujete, vám mohou nesmírně usnadnit práci. Prostě si přečtete o zkušenostech jiných lidí. I k recenzím na internetu je ale potřeba přistupovat s rozvahou, protože se může stát, že pochvalné recenze napíše sám hodnocený subjekt a negativní třeba konkurence.

Na hodnocení můžete narazit i v různých facebookových skupinách na internetu, téměř každé plemeno má svou skupinu na sociálních sítích a v diskuzním fóru si můžete vyhledat vlákna příspěvků o doplňcích stravy nebo dalších tipech a radách. Bohužel nikdo nezaručuje správnost takových informací, nikdo je nekontroluje a z různých důvodů mohou být nepravdivé, zavádějící nebo úplně smyšlené. I v případě, že zvažujete postup, který jste si vyhledali na internetu, vždy si informace ověřte s veterinářem.

Naše tipy:

Zuby, dásně a srst zde.
Pro juniory a seniory zde.
Zdravá, lesklá srst zde.
Klouby zde.
Klouby, chrupavky a po úrazech zde.
Podpora trávicího i kardiovaskulárního systému zde

Poradí lékař i lékárník

Veterinář, který Vašeho mazlíčka dobře zná, je vždy na prvním místě jako kvalifikovaný a zkušený konzultant zdravotního stavu, léčby i výživy. Navíc v dnešní době je možné se s veterinářem spojit telefonicky, ale i například videohovorem a není nutné v méně závažných případech rovnou jet do ordinace. Pokud však z nějakého důvodu není možná nebo nutná konzultace s veterinářem, mějte na paměti, že lékárny Dr.Max a zejména náš e-shop drmax.cz nabízí opravdu široký sortiment přípravků veterinární péče a veterinárních doplňků stravy. Trápí vašeho pejska průjem? Přečtěte si o možných příčinách a řešeních v článku zde

Články k tématu Vitamíny pro pejsky

 • Jde urychlit línání?

  Jde urychlit línání?

  · 4 minuty čtení
  • Vetclub

  Krátkosrstá plemena línají v krátkých intervalech, některá nepřetržitě. Dlouhosrstá plemena línají v dlouhých intervalech. Pokud je ale Váš pejsek alespoň občasně domácí, je línání noční můrou každého páníčka. Dá se línání zvládnout nějak elegantně?

 • Průjem u pejsků

  Průjem u pejsků

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Psi trpí průjmovými onemocněními bohužel poměrně často. Týká se to mimo jiné jejich velké záliby všechno očichat, olíznout a nejlépe i rovnou sežrat. Příčin ale může být více. Jak průjem léčit
  a jak mu předcházet, si můžete přečíst v novém článku.

 • Jak funguje imunita u zvířat

  Jak funguje imunita u zvířat

  · 4 minuty čtení
  • Vetclub

  Teple se oblékejte, jezte hodně vitamínů a myjte si ruce. Dobré doporučení pro posílení imunity u člověka, ale pro psy a kočky nic z toho neplatí. Jak funguje zvířecí imunita a jak ji můžete posílit, píše Dr.Max VET v novém článku.