Vitamíny pro pejsky

2. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení
 • Vetclub

Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat?Odpověď je dvojí

Pokud je zvíře zdravé, dostává kvalitní rozmanitou stravu, má vynikající fyzickou a psychickou kondici, bezpochyby není potřeba dodávat mu další vitamíny a minerální látky. Za určitých podmínek ale mohou doplňky stravy podpořit zdravotní stav pejska.
Kdy zvážit doplňky stravy:

Při akutní nemoci, jako je nachlazení, zánět nebo infekce.
Přinapadení parazity, vnějšími i vnitřními.
Při chronické nemoci, jako je například onemocnění žaludku, slinivky, jater (případně žlučníku, který je u pejsků součástí jater), ledvin a dalších vnitřních orgánů.
Při onkologických onemocněních.
Při potížích s kloubním aparátem, což platí zejména u starších pejsků.
Po úrazech nebo operacích, včetně např. kastrace.
Při potížích s kvalitou srsti a kůže, při různých dermatitidách.
Při březosti a kojení.
Ve štěněcím věku pro správný růst a vývoj.
Ve stáří pro zpomalení a zmírnění příznaků stárnutí a opotřebení organismu.
Při vypjatých situacích, jako jsou například silvestrovské ohňostroje.


Zároveň ale výše uvedené obtíže nejsou automaticky podnětem ke koupi doplňků stravy, protože řadu z nich, zejména v případě vážnějších onemocnění, je nutné řešit s ošetřujícím zvěrolékařem pejska a v nezbytných případech samozřejmě za pomoci medikace, typicky léků na předpis, eventuálně nějakou další lékařskou invervencí od drobného zákroku až po rozsáhlou operaci.

Vždy je nutné zvážit aktuální zdravotní stav pejska a potřeby jeho organismu. Také se musí vzít v úvahu jídelníček zvířete, protože pokud je krmeno BARF stravou neboli syrovou stravou, dostává vitamíny a minerální látky ze stravy a možná stačí jen přidat určité suroviny. U kvalitních granulí je zase možné zvolit typ s přidanými vitamíny či minerálními látkami a není pak již nutné dokupovat další doplňky stravy.

Nejlepším rádcem pro Vás vždy bude ošetřující veterinář pejska, který jej zná, má přehled o jeho osobní, případně i rodinné anamnéze a historii zdravotního stavu, a dokáže tak nejlépe posoudit jeho potřeby.


Jak vybrat vhodný doplněk stravy

Volba správného doplňku stravy vždy závisí na plemeni, stáří, fyzické kondici a individuálních potřebách Vašeho mazlíčka. Velký pozor by si ale měli dát chovatelé, kteří krmí granulemi, protože v nich už jsou zpravidla obsaženy některé živiny jako vitamíny a minerály a mohlo by dojít k podání zbytečně velké dávky jindy prospěšných látek. Některé přebytečné minerály se sice vyloučí močí, ale některé se ukládají v těle a v přílišném množství mohou působit komplikace.


500 ml
Obsahuje Omega 3 mastné kyseliny, které přispívají k vitalitě vašeho psa.
10 g
Podporuje organizmus v období oslabení a urychluje regeneraci.
60 tablet
Kloubní výživa pro malé a střední psy s kyselinou hyaluronovou, chondroitinem, kolagenem a želatinou.
60 tablet
Kloubní výživa pro velké psy s kyselinou hyaluronovou, chondroitinem, kolagenem a želatinou.

Nejlepší je vždy konkrétní doporučení ošetřujícího veterináře, který má Vašeho pejska v péči. Ale u celé řady méně závažných potíží nebo jen u doplňků stravy, které si kladou za cíl udržet normální zdravotní stav, můžete vybírat sami. Jak na to?

Kvalitní a prověřená značka sice často znamená vyšší cenu, ale je to jistější investice než
u neznámých produktů, které objevíte v různých zákoutích internetu.

Spolehlivý obchod, tedy obchod, kterému důvěřujete a máte s ním dobré zkušenosti, je také částečnou zárukou kvality. Velkou výhodou je kvalifikovaný personál, který dokáže kriticky rozlišovat míru, kdy stačí levnější produkt a kdy má smysl si připlatit.

Recenze, chcete-li uživatelské nebo spotřebitelské recenze na konkrétní přípravek, případně ale i na značku produktu nebo na obchod, ve kterém nakupujete, vám mohou nesmírně usnadnit práci. Prostě si přečtete o zkušenostech jiných lidí. I k recenzím na internetu je ale potřeba přistupovat s rozvahou, protože se může stát, že pochvalné recenze napíše sám hodnocený subjekt a negativní třeba konkurence.

Na hodnocení můžete narazit i v různých facebookových skupinách na internetu, téměř každé plemeno má svou skupinu na sociálních sítích a v diskuzním fóru si můžete vyhledat vlákna příspěvků o doplňcích stravy nebo dalších tipech a radách. Bohužel nikdo nezaručuje správnost takových informací, nikdo je nekontroluje a z různých důvodů mohou být nepravdivé, zavádějící nebo úplně smyšlené. I v případě, že zvažujete postup, který jste si vyhledali na internetu, vždy si informace ověřte s veterinářem.

Naše tipy:

Zuby, dásně a srst zde.
Pro juniory a seniory zde.
Zdravá, lesklá srst zde.
Klouby zde.
Klouby, chrupavky a po úrazech zde.
Podpora trávicího i kardiovaskulárního systému zde

Poradí lékař i lékárník

Veterinář, který Vašeho mazlíčka dobře zná, je vždy na prvním místě jako kvalifikovaný a zkušený konzultant zdravotního stavu, léčby i výživy. Navíc v dnešní době je možné se s veterinářem spojit telefonicky, ale i například videohovorem a není nutné v méně závažných případech rovnou jet do ordinace. Pokud však z nějakého důvodu není možná nebo nutná konzultace s veterinářem, mějte na paměti, že lékárny Dr.Max a zejména náš e-shop drmax.cz nabízí opravdu široký sortiment přípravků veterinární péče a veterinárních doplňků stravy. Trápí vašeho pejska průjem? Přečtěte si o možných příčinách a řešeních v článku zde

Články k tématu Vitamíny pro pejsky

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.