Vitamíny pro pejsky

2. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení
 • Vetclub

Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat?Odpověď je dvojí

Pokud je zvíře zdravé, dostává kvalitní rozmanitou stravu, má vynikající fyzickou a psychickou kondici, bezpochyby není potřeba dodávat mu další vitamíny a minerální látky. Za určitých podmínek ale mohou doplňky stravy podpořit zdravotní stav pejska.
Kdy zvážit doplňky stravy:

Při akutní nemoci, jako je nachlazení, zánět nebo infekce.
Přinapadení parazity, vnějšími i vnitřními.
Při chronické nemoci, jako je například onemocnění žaludku, slinivky, jater (případně žlučníku, který je u pejsků součástí jater), ledvin a dalších vnitřních orgánů.
Při onkologických onemocněních.
Při potížích s kloubním aparátem, což platí zejména u starších pejsků.
Po úrazech nebo operacích, včetně např. kastrace.
Při potížích s kvalitou srsti a kůže, při různých dermatitidách.
Při březosti a kojení.
Ve štěněcím věku pro správný růst a vývoj.
Ve stáří pro zpomalení a zmírnění příznaků stárnutí a opotřebení organismu.
Při vypjatých situacích, jako jsou například silvestrovské ohňostroje.


Zároveň ale výše uvedené obtíže nejsou automaticky podnětem ke koupi doplňků stravy, protože řadu z nich, zejména v případě vážnějších onemocnění, je nutné řešit s ošetřujícím zvěrolékařem pejska a v nezbytných případech samozřejmě za pomoci medikace, typicky léků na předpis, eventuálně nějakou další lékařskou invervencí od drobného zákroku až po rozsáhlou operaci.

Vždy je nutné zvážit aktuální zdravotní stav pejska a potřeby jeho organismu. Také se musí vzít v úvahu jídelníček zvířete, protože pokud je krmeno BARF stravou neboli syrovou stravou, dostává vitamíny a minerální látky ze stravy a možná stačí jen přidat určité suroviny. U kvalitních granulí je zase možné zvolit typ s přidanými vitamíny či minerálními látkami a není pak již nutné dokupovat další doplňky stravy.

Nejlepším rádcem pro Vás vždy bude ošetřující veterinář pejska, který jej zná, má přehled o jeho osobní, případně i rodinné anamnéze a historii zdravotního stavu, a dokáže tak nejlépe posoudit jeho potřeby.


Jak vybrat vhodný doplněk stravy

Volba správného doplňku stravy vždy závisí na plemeni, stáří, fyzické kondici a individuálních potřebách Vašeho mazlíčka. Velký pozor by si ale měli dát chovatelé, kteří krmí granulemi, protože v nich už jsou zpravidla obsaženy některé živiny jako vitamíny a minerály a mohlo by dojít k podání zbytečně velké dávky jindy prospěšných látek. Některé přebytečné minerály se sice vyloučí močí, ale některé se ukládají v těle a v přílišném množství mohou působit komplikace.Nejlepší je vždy konkrétní doporučení ošetřujícího veterináře, který má Vašeho pejska v péči. Ale u celé řady méně závažných potíží nebo jen u doplňků stravy, které si kladou za cíl udržet normální zdravotní stav, můžete vybírat sami. Jak na to?

Kvalitní a prověřená značka sice často znamená vyšší cenu, ale je to jistější investice než
u neznámých produktů, které objevíte v různých zákoutích internetu.

Spolehlivý obchod, tedy obchod, kterému důvěřujete a máte s ním dobré zkušenosti, je také částečnou zárukou kvality. Velkou výhodou je kvalifikovaný personál, který dokáže kriticky rozlišovat míru, kdy stačí levnější produkt a kdy má smysl si připlatit.

Recenze, chcete-li uživatelské nebo spotřebitelské recenze na konkrétní přípravek, případně ale i na značku produktu nebo na obchod, ve kterém nakupujete, vám mohou nesmírně usnadnit práci. Prostě si přečtete o zkušenostech jiných lidí. I k recenzím na internetu je ale potřeba přistupovat s rozvahou, protože se může stát, že pochvalné recenze napíše sám hodnocený subjekt a negativní třeba konkurence.

Na hodnocení můžete narazit i v různých facebookových skupinách na internetu, téměř každé plemeno má svou skupinu na sociálních sítích a v diskuzním fóru si můžete vyhledat vlákna příspěvků o doplňcích stravy nebo dalších tipech a radách. Bohužel nikdo nezaručuje správnost takových informací, nikdo je nekontroluje a z různých důvodů mohou být nepravdivé, zavádějící nebo úplně smyšlené. I v případě, že zvažujete postup, který jste si vyhledali na internetu, vždy si informace ověřte s veterinářem.

Naše tipy:

Zuby, dásně a srst zde.
Pro juniory a seniory zde.
Zdravá, lesklá srst zde.
Klouby zde.
Klouby, chrupavky a po úrazech zde.
Podpora trávicího i kardiovaskulárního systému zde

Poradí lékař i lékárník

Veterinář, který Vašeho mazlíčka dobře zná, je vždy na prvním místě jako kvalifikovaný a zkušený konzultant zdravotního stavu, léčby i výživy. Navíc v dnešní době je možné se s veterinářem spojit telefonicky, ale i například videohovorem a není nutné v méně závažných případech rovnou jet do ordinace. Pokud však z nějakého důvodu není možná nebo nutná konzultace s veterinářem, mějte na paměti, že lékárny Dr.Max a zejména náš e-shop drmax.cz nabízí opravdu široký sortiment přípravků veterinární péče a veterinárních doplňků stravy. Trápí vašeho pejska průjem? Přečtěte si o možných příčinách a řešeních v článku zde

Články k tématu Vitamíny pro pejsky

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...