Zánět šlach – příčina a léčba

23. 6. 2022 · 4 minuty čtení
 • Svaly

Zánět šlach může postihnout kteroukoli šlachu v těle, nejčastěji se však záněty projevují na rukou a dolních končetinách. Hlavním rizikem je nadměrné, dlouhodobé zatěžování svalů opakovaným pohybem bez dostatečného protažení a regenerace. Záněty šlach se vyskytují nejen u sportovců, ale i při jednotvárných činnostech souvisejících s výkonem povolání. Jak zánět šlach rozpoznat a co dělat při podezření na toto nepříjemné onemocnění? Odpovíme v našem článku.


Co je to zánět šlach a jak se projevuje?

Šlacha je tkáň tvořena kolagenními vlákny, která zajišťuje spojení mezi svalem a kostí. Zánět šlach neboli tendinitida vzniká nejčastěji při jednostranném zatěžování kterékoli ze šlach v těle. Riziko vzniku zánětu roste s vyšším věkem, neboť šlachy ztrácí svoji pružnost a jsou zranitelnější. Zánět šlach vzniká většinou v důsledku pravidelného mechanického zatěžování nebo nadměrné, opakující se fyzické aktivitě. Obvykle se zánět šlach rozvíjí pomalu a postupně, v případě, že se rozvine náhle, jedná se o zpravidla o následek úrazu.

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro záněty šlach jsou některá povolání, při nichž je třeba určité pohyby neustále opakovat. Se šlachami mívají problémy malíři pokojů, tesaři, pokladní, kadeřníci a mnozí další. Druhou skupinou pacientů, kteří trpí na záněty šlach, jsou sportovci – typickými sporty, při nichž jsou záněty šlach časté, jsou tenis, golf, běh apod.

Kromě přetěžování šlach zánět může vzniknout i v důsledku napadení šlachy bakteriální infekcí. Infekce přechází na šlachu většinou z jejího okolí nebo z jiných míst v těle. Bakteriální infekce způsobí hnisavý a velmi bolestivý zánět šlachy.


Revmatický zánět šlach 

Zánět šlach může být vyvolán i autoimunitním onemocněním, typický je např. při revmatoidní artritidě –  revmatický zánět šlach se projevuje zduřelými, bolestivými až nepohyblivými klouby. Mezi první příznaky nemoci patří bolesti, ztuhlost a otoky kloubů, obzvláště ráno. Při revmatoidní artritidě je velmi důležité je včasné zahájení léčby. Pokud pacienti nepřistoupí k léčbě včas, výrazně jim klesá kvalita života a bohužel se zkracuje i délka dožití.


Jak rozpoznat zánět šlach?

Mezi hlavní projevy, které vás upozorní na zánět šlach, patří:

 • bolest zhoršující se při pohybu/námaze, někdy i v klidu
 • otok
 • svědění v místě vznikajícího zánětu
 • zarudnutí bolestivého místa
 • pocit pálení nebo bodání
 • pocit nepříjemného tlaku
 • výrazná citlivost daného místa na dotyk
 • omezení pohybu

Nejčastější záněty šlach

 • Zánět šlach na ruce

K nejznámějšímu zánětu šlach na ruce patří zánět šlach předloktí, tzv. tenisový loket (tendovaginitis crepitans), který je způsoben namáháním svalových úponů na vnější straně lokte. Vyskytne-li se bolest na vnitřní straně lokte, může se jednat o tzv. golfový loket. Záněty šlach předloktí se vyskytují i u lidí pracujících na počítači a studentů, kteří ruku namáhají častým a dlouhotrvajícím psaním.

 • Lupavý prst

Lupavý prst (taktéž stenozující tendovaginitida, trigger finger) se lidově označuje onemocnění šlach prstů, které se projevuje bolestivostí a přeskakováním (lupáním) šlach až blokací  prstu při jeho natažení nebo ohnutí. Nejčastěji bývají zánětem postiženy šlachy palce na ruce. Pokud není zánět léčen, pohyb palce zůstává neplynulý, trhavý až skákavý.

Bolestivý zánět šlach na palci na ruce může být vyvolán také nadměrným užíváním mobilního telefonu. Tento typ „bolavého palce“ je aktuálně stále častější. Pro tento typ problému lze pořídit speciální bandáž na palec.

Při dlouhodobém a opakovaném zatížení ramenního kloubu může dojít k přetížení šlach a úponů v rameni, jedná se o syndrom bolestivého ramene, tzv. plavecké rameno, se kterým se setkáváme převážně u aktivních sportovců (plavci, házenkáři, basketbalisté).


Zánět Achillovy šlachy

Další šlachou, která bývá nadměrně přetěžována, je Achillova šlacha. Achillova šlacha je nejdelší a nejsilnější šlachou v těle, která se dokáže vyrovnat s velkou zátěží, ale i přesto je náchylná k poškození. Zánět Achillovy šlachy se vyskytuje u sportovců věnujících se sportům s nadměrnou zátěží na chodidlo. Jedná se o vysoké a rychlé skoky s dopadem na tvrdý povrch nebo rychlé sprinty s následným intenzivním dobrzděním (gymnastika, atletika, basketbal, házená).

Zánět Achillovy šlachy může vzniknout i nošením nevhodné obuvi, kdy špatná velikost nebo nevhodný střih obuvi vede k dráždění, mechanickému tření až odřeninám, které se snadno zanítí.

Zánět Achillovy šlachy se projevuje otokem, bolestivostí a vrzáním až praskáním nad patou, někdy příznaky přechází z oblasti paty na celý lýtkový sval. Dlouhodobé přehlížení varovných bolestivých signálů může vést až k přetržení (ruptuře) Achillovy šlachy. Kromě doporučených postupů v léčbě zánětu šlachy si ulevíte od bolestí Achillovy šlachy používáním masážních přístrojů a vkládáním podpatěnek do obuvi.


Články k tématu Zánět šlach – příčina a léčba

 • Jak poznat a léčit natažený nebo natržený sval?

  Jak poznat a léčit natažený nebo natržený sval?

  · 12 minut čtení
  • Svaly
  Ať už jste rekreační nebo profesionální sportovci, pravděpodobně jste se již setkali s některým ze svalových namožení a poranění. Jak poznat a nezaměnit namožený a natržený sval a co je to svalová křeč? A jak je správně zaléčit, aby se svalové zranění nevrátilo?
 • Zdraví nohou ovlivní celé tělo

  Zdraví nohou ovlivní celé tělo

  · 3 minuty čtení
  Nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami lidského těla. Tvoří člověku oporu po celý den a jsou pro nás základním dopravním prostředkem. Jakmile s nimi není něco v pořádku, dávají to najevo nejen pořádnou bolestí, ale problémy se dál promítají do celého těla.
 • Opotřebení kloubů a vznik artrózy

  Opotřebení kloubů a vznik artrózy

  · 10 minut čtení
  • Bolest kloubů
  • Klouby
  K opotřebení kloubů dochází při jejich nadměrném přetěžování a přirozeně také v důsledku stárnutí. Kloubní chrupavka s věkem ztrácí pevnost i pružnost, ztenčuje se a objevuje se poškození a bolest kloubů, artróza. Nejvíce takto trpí velké klouby – kolena, kyčle a ramena.