Vitamín A a betakaroten (24)

Řadit
Filtry výpisu
Dr.Max Betakaroten 6 mg 90 kapslí

90 kapslí

Doplněk stravy

Dr.Max Betakaroten obsahuje betakaroten, který je provitamínem vitamínu A, ve formě kapslí.

119 Kč
VitaHarmony Beta karoten 10000 100+100 tobolek

100+100 tobolek

Doplněk stravy

VitaHarmony Beta karoten 10 000 je doplněk stravy s obsahem betakarotenu, prekurzoru vitamínu A.

139 Kč
Ekomedica Vitamín A + E kapky 30 ml

kapky 30 ml

Doplněk stravy

Kapky s obsahem přírodního vitaminu A, který příznivě působí na Vaši imunitu a přispívá k dobrému zraku a přírodního vitaminu E. Pro dospělé a děti od 3 let.

Akce -10%
368 Kč 409 Kč
Nutricius Betakaroten EXTRA 15 mg 30 tablet

30 tablet

Doplněk stravy

Beta-karoten EXTRA obsahuje betakaroten, který je přirozeným zdrojem vitamínu A. Vitamín A napomáhá  udržení normálního stavu pokožky a zraku. 

75 Kč
Nutricius Betakaroten EXTRA 15 mg 100 tablet

100 tablet

Doplněk stravy

Beta-karoten EXTRA obsahuje betakaroten, který je přirozeným zdrojem vitamínu A. Vitamín A napomáhá udržení normálního stavu pokožky a zraku. 

209 Kč
Revital Beta-karoten VEGAN 60 kapslí

60 kapslí

Doplněk stravy

Celulózová kapsle s obsahem přírodních extraktů z měsíčku lékařského a mrkve které jsou významnými zdroji karotenoidů zeaxantinu, luteinu a beta-karotenu.

75 Kč
Venira Beta karoten komplex 80 kapslí

80 kapslí

Doplněk stravy

Komplex 6 účinných látek pomáhajících v péči o vaši pokožku.
395 Kč
Favea ProKaroten 30 tobolek

30 tobolek

Doplněk stravy

Dopřejte si krásné a zdravé opálení s řasou Dunaliella salina.
225 Kč
Walmark Beta karoten 6 mg 90 tobolek

90 tobolek

Doplněk stravy

Beta karoten je důležitý provitamin přeměňující se v lidském těle na vitamin A, který pomáhá udržovat zdravou pokožku a zdravý zrak. Pro děti od 3 let a dospělé.

145 Kč
Dočasně nedostupné
Bioaktivní Karoten 9 mg rodinné balení 90 kapslí

rodinné balení 90 kapslí

Doplněk stravy

Bioaktivní Karoten obsahuje čistý beta-karoten, který je prekurzorem vitaminu A. Ten je důležitý pro vaši pokožku a zrak. Nyní v rodinném balení 90 kapslí.

359 Kč
Dočasně nedostupné
Bioaktivní Karoten rodinné balení 90+30 kapslí

rodinné balení 90+30 kapslí

Doplněk stravy

Bioaktivní Karoten obsahuje čistý beta-karoten, který je prekurzorem vitaminu A. Ten je důležitý pro vaši pokožku a zrak. Nyní v rodinném balení 90+30 kapslí.

359 Kč
Dočasně nedostupné
Terranova Přírodní betakaroten komplex 50 kapslí

50 kapslí

Doplněk stravy

Kapsle s obsahem přírodního betakarotenu izolovaného ze zelené řasy Dunaliella salina obohacené o kyselinu alfa-lipoovou.

385 Kč
Dočasně nedostupné
Vitamín A a betakaroten

Vitamín A a betakaroten

Vitamin A (axerophtol) je vitamin rozpustný v tucích. Vyskytuje se ve dvou formách. Známější z nich je retinol (vitamin A1), méně známá forma je 3dehydroretinol (vitamin A2). Tvoří se v těle z tzv. karotenoidů, jako jsou betakaroten, lutein a lykopen. Tyto látky označujeme jako provitaminy A. Vitamin A důležitý zejména pro oči (vidění za šera, rozeznávání barev). Pozitivně působí na sliznice a pokožku. Podporuje růst, vývoj a kvalitu kostí a zubů, hraje důležitou roli při krvetvorbě. Pozitivně působí na tvorbu spermií a je také potřebný pro správný vývoj plodu (růst placenty).

Zdravotní tvrzení na doplňcích stravy s vitaminem A

Vitamin A má oficiálně schválená zdravotní tvrzení (od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin), s nimiž se můžete setkat na obalech potravin či doplňků stravy s vápníkem

  • Vitamin A přispívá k normální funkci imunitního systému
  • Vitamin A přispívá k normálnímu metabolismu železa
  • Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu pokožky
  • Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu sliznic
  • Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu zraku
  • Vitamin A se podílí na procesu specializace buněk

Potraviny bohaté na vitamin A

Vitamin A můžeme najít především  v játrech (tresčí, hovězí, vepřová, kuřecí), ve vaječném žloutku nebo v másle. Z rostlinných zdrojů pak v mrkvi, ve špenátu, v kapustě, v nati petržele a kedlubny, v melounu, kukuřici, dýni, broskvi nebo vaječném žloutku.

Co se děje při nedostatku vitaminu A

K nedostatku vitaminu A dochází u zdravých osob jen zřídka, obvykle postačuje přísun ze stravy. Hypovitaminoza se objevuje výhradně  u osob, které špatně vstřebávají tuky, u celiaků,  při onemocnění jater nebo slinivky, také při snížené funkci štítné žlázy nebo při chronických infekcích či průjmech. Při nedostatku vitaminu A dochází ke vzniku šerosleposti, bolestem očí, zvyšuje se riziko vzniku zánětu spojivek a poškození oční sítnice, zhoršení sexuálního života či snížení imunity. Jeho nedostatek také způsobuje vysychání sliznic a suchost kůže (olupování, svědění). Projevuje se také snížením kvality vlasů a jejich vypadáváním.

Doporučená denní dávka vitaminu A

Doporučené denní dávky vitaminu A, vyjádřené jako μg Retinolového Ekvivalentu (1 μg RE = 1 μg retinolu nebo 6 μg β-karotenu), jsou pro dospívající ve věku 15–18 let 1,1 mg RE, resp. 0,9 mg RE (muži, ženy), pro dospělé 1 mg RE, resp. 0,8 mg RE (muži, ženy), pro těhotné ženy 1,1 mg RE a pro kojící ženy 1,5 RE. Množství retinolu se někdy vyjadřuje také v IU, tedy mezinárodních jednotkách, přičemž 1 IU je rovna 0,3 mikrogramu retinolu. U doplňků stravy je uváděna jako referenční hodnota příjmu 800 μg (0,8 mg či 2 666 IU) vitaminu A.