2. týden

Těhotenství logo

Druhý týden: Papat, papat, papat!

Jak pokračuje vývoj?

  • Už zase přibírám na váze, mohu přibrat až 200 gramů za týden!
  • Moje kůže se loupe, přizpůsobuje se suchému prostředí mimo tvoje bříško.
  • Rostou mi nehty, zkontroluj, jestli už by šly ostříhat nebo zapilovat.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Co dělám, když nespím?

Co dělám, když nespím

Skoro to vypadá, jako bych nedělalo nic jiného, než spalo a papalo. Ale to vůbec není pravda! Když zrovna nespím a nejím, tak se rozhlížím kolem sebe, reaguju na zvuky v okolí, mávám ručičkama, kopu nožičkama a občas si i trochu pobrukuju. A taky se dále vyvíjím – např. se snažím zaostřit na tvoji tvář, abych vidělo, jak si krásná. A když se na sebe tak díváme, tak si asi říkáš, jakou barvu nakonec budou mít moje očička? To se ukáže, teprve až mi bude kolem 9 měsíců, pak budeme vědět, jestli jsou opravdu modrá, zelená, nebo hnědá.

Péče o miminko

Už jsme spolu doma a tobě se zdá, že se točíš dokola – nakrmit, přebalit, pohoupat a zase znovu a znovu. A pak je tady také koupání. To se mi moc líbí, ve vodě se cítím jak rybička.

Jak se tedy připravit, aby nám při koupání nic nechybělo? Pro mě je ideální koupání v malé vaničce. Teplota vody by měla být kolem 37 °C, takže je potřeba mít po ruce teploměr a teplotu vody zkontrolovat.

Nejdřív mě pěkně svleč a předtím, než mě dáš do vaničky, vždy mi utři zadeček. Pak mi podlož jednou rukou hlavičku a pomalu mé tělíčko ponoř do vody. Druhou rukou mě pak hezky umyj. Určitě jsi mi koupila kvalitní dermokosmetický mycí gel určený pro miminka, protože běžná mýdla by mi příliš vysoušela pokožku. Nemusíš mě mydlit celé, stačí, když mi pořádně umyješ zadeček a všechny záhyby. Když jsem vykoupané, zabal mě do ručníku, hezky mě utři a případně namaž speciálním dětským mlékem.

Po koupeli ještě zkontroluj, jestli nemám moc dlouhé nehtíky. Pokud ano, tak mi je opatrně ostříhej nebo zapiluj skleněným pilníkem, abych se nepoškrábalo.

Právě řešíte

První procházka venku

První procházka venku

Můžu s miminkem vyrazit na procházku? Pokud nejsou zrovna velké mrazy (méně než minus 5 °C), tak určitě můžete. A první, co vás asi napadne, je otázka, co miminku obléci, aby mu nebylo horko, nebo zima. Celkem jednoduchá pomůcka zní – miminku oblečeme o jednu vrstvu více, než máme na sobě my. A nesmíme nikdy zapomenout na čepičku – v zimě teplou, v létě lehkou.

Důležité je miminko při prvních procházkách sledovat a ujistit se, že se zbytečně nepřehřívá, nebo naopak neprochládá. Pokud se dítě přehřívá, bývá zapocené a mohou se objevit potničky. Pokud naopak prochladlo, bude mít studené ručičky, nos a bude mrzuté. 

A co na první procházku s sebou? Určitě máte přebalovací tašku, která se na dalších pár měsíců stane vaším blízkým přítelem.

V tašce byste vždy měla mít:

  • 2–3 náhradní plenky,
  • vlhčené ubrousky určené pro miminka,
  • skládací savou přebalovací podložku,
  • náhradní oblečení,
  • pokud nekojíte, tak i lahvičku s mlékem.

Tipy a triky

Jak zvládnout kojení?

Jak zvládnout kojení

Naučit se kojit bývá někdy hodně náročné, protože prostě nevíte, jak na to. Pro začátek se tedy zkuste držet pár rad a postupně si sama přijdete na to, co vám nejlépe vyhovuje:

  • Krmení v prvních týdnech přizpůsobujte miminku. Kojte klidně 12x za den. Nebojte se, po šestinedělí se obvykle intervaly upraví.
  • Kojení by vás nemělo bolet a to, že miminko správně saje, poznáte, že je slyšet (a na bradičce vidět), jak polyká.
  • Pokud je miminko u prsu více než 45 minut, poraďte se s pediatrem. Na vině může být špatná technika kojení.
  • Miminku nedávejte žádné další tekutiny, mléko by mu mělo plně stačit.
  • Pokud děláte vše, jak máte, a přesto máte pocit, že je dítě stále hladové, poraďte se s pediatrem. Dokrmování umělým kojeneckým mlékem má sice být posledním řešením, ale někdy se prostě nedá nic jiného dělat. A dokrmované miminko bude nakonec prospívat lépe než hladové.

Články k tématu

  • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

    Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
    Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
  • Těhotenská cukrovka

    Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
    Těhotenská cukrovka
  • Velká podzimní soutěž

    Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
    Velká podzimní soutěž
  • Kojení

    Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
    Kojení