32 měsíců

Těhotenství logo

Budeme si stříhat

Jak pokračuje vývoj?

Barvy, jména kamarádů, zvířat nebo plyšáků, názvy částí těla, to všechno už Vaše dítě může v tomto období znát a také pojmenovat. V řeči, pokud již mluví, umí používat první předložky. V knížce již také dokáže identifikovat rozmanité předměty. Několik jednoduchých písniček zvládne i samo zazpívat.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Pojďme stříhat

Pojďme stříhat

V průběhu třetího roku se u dítěte neustále rozvíjejí jemné motorické schopnosti. Kromě toho, že vaše dítě již určitě „čmárá“ na papír nebo si kreslí prstovými barvami, nadešel správný čas, aby se začalo učit vystřihovat. Kupte mu malé dětské nůžky a možná vás překvapí svou šikovností. Dítě v tomto věku totiž postupně dokáže stříhat rovnou čáru, a pokud si s ním sednete a ukážete mu, jak na to, pomalu se naučí vystřihovat různé tvary.

Vaše dítě nyní už také rozeznává 2 až 4 různé barvy. Vyzkoušejte si ho sama. Nabídněte mu barevné ponožky, třeba 2 červené a 2 žluté, a požádejte ho, aby vám přiřadilo správné barvy k sobě. Když to zvládne, zkuste ho požádat, ať k sobě přiřadí různé předměty stejných barev. Pokud by s tím mělo dítě opravdu velký problém, vyzkoušejte si ho před příští návštěvou u pediatra a případně s ním problém prodiskutujte.

Tipy a triky

Televize ano, nebo ne?

Televize

Asi správně tušíte, že vysedávání dítěte před televizí není ten nejlepší způsob, jak by mělo trávit čas. Ano, existují pořady, které jsou určeny malým dětem, ale otázka zní, jaký je časový limit, který by dítě při sledování televize nemělo překračovat. Konkrétní a přesnou odpověď na tuto otázku vám asi nedá nikdo, ale odborníci se shodují, že u malých dětí do 3 let by tento čas neměl překročit 1 hodinu denně. Ideální je zavést si určitý rituál, např. večer se dítě vykoupá, nají a pak se může podívat na večerníček nebo nějaký jiný krátký pořad. V každém případě by se při sledování mělo jednat o pořad, který nebude přerušovaný všemi možnými reklamami.

Slovo odborníka

Dětská nožička a její vývoj

Dětská noha v prvních letech života velmi rychle roste a vyvíjí se. Pokud je venku hezké počasí, nechte dítě běhat po trávě naboso. Tím dochází k posilování svalů a vazů chodidel, což vede k pevnější nožní klenbě a ke správnému držení těla. Bohužel v našich podmínkách není chůze naboso vždy možná, a proto je důležité dbát na správné obutí a jeho velikost. Často se stává, že noha povyroste „skokově“, jeden den dítěti boty jsou a najednou ho tlačí nebo mu z otevřené obuvi vykukují prstíky. Správně vybraná obuv a její velikost jsou klíčové faktory, které ovlivňují vývoj dětských nožiček. Naopak špatně vybrané boty mohou mít za následek deformace chodidel nebo ploché nohy, které následně negativně ovlivňují celý pohybový aparát.

Při výběru bot si dávejte pozor na to, aby obuv nebyla příliš velká. Maminky často používají jednoduchou pomůcku – dítě zasune nožičku až do špičky boty a mezi koncem boty a patičkou by mělo zůstat místo zhruba na prst dospělého.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub