Zadržování vody v těle – příznaky, příčiny a řešení

11. 8. 2022 · PharmDr. Lucie Drábková · 12 minut čtení

Lidské tělo je přibližně z 60 % tvořeno vodou. Je tedy důležité, aby byl příjem a výdej tekutin v rovnováze. Zadržování vody v těle může mít celou řadu příčin od hormonálních výkyvů, přes nezdravou stravu až po dlouhé cesty v letadle. Jak poznáte, že vaše tělo zadržuje vodu, a jak rovnováhu tekutin obnovit?

Zadržování vody v těle řeší častěji ženy.
Zadržování vody v těle se často projevuje otoky v oblasti kotníků a nártů.

Jaké jsou příčiny zadržování vody v těle?

Zadržování vody v těle trápí zhruba 47 % mužů a 71 % žen. Stejně jako v případě řady dalších zdravotních obtíží stojí i za těmito vysokými čísly zejména nezdravý životní styl dnešní uspěchané doby. Pokud tělo přestane fungovat v rovnováze, nezvládá vyloučit veškerou přebytečnou vodu. Tu pak začne následně o zadržovat. Na zadržování vody upozorní třeba tyto velmi známé stavy a situace:

  • pocity těžkých a unavených nohou
  • večer obtížné sundávání prstýnků
  • opuchlá víčka po probuzení
  • drobné, ale časté změny tělesné hmotnosti

Další příznaky zadržování vody v organismu

Kromě výše uvedených prvotních projevů se zadržování vody v organismu projevuje mnoha dalšími příznaky. U žen je to nejčastěji celulitida a otoky nohou, muže zase trápí nadměrné pocení. Podívejme se na jednotlivé symptomy podrobněji.


Otoky končetin

Otoky končetin jsou u žen velmi časté v posledním trimestru těhotenství, mimo toto období by vás ale příliš trápit neměly. Pokud ano, může to být příznakem nadměrného zadržování vody v těle. Otoky nohou jsou patrné zejména v oblasti kotníků a nártů, v závažnějších případech může otok zhoršovat pohyblivost kloubů. Otoky ale ani nemusejí být na první pohled patrné – stačí, že vás k večeru začnou výrazně tlačit oblíbené boty.  

Celulitida

Traduje se, že celulitida jako kosmetický problém byla „stvořena“ vydavateli časopisů pro ženy na začátku 20. století. Dnes problémové partie svého těla kriticky sleduje většina žen. Celulitida neboli pomerančová kůže se nevyhýbá ani mladším a štíhlejším ženám. Na vině může být právě zadržování vody. 

Obtížné hubnutí

Nedaří se vám zhubnout? Máte pocit nafouklého břicha? I zde může být příčina zadržování vody v těle. Po odvodňovací kúře můžete čekat úbytek zhruba 2-3 kilogramů, což odpovídá hmotnosti zadržované vody. Pokud k odvodnění přidáte ještě i pohyb a upravíte jídelníček, mělo by pro vás být hubnutí mnohem jednodušší.

Nadměrné pocení

Zadržování vody v těle může způsobovat také velmi nepříjemné nadměrné pocení. Pokud se vám zdá, že se potíte více než ostatní, zkuste odvodnění organismu.


5 hlavních příčin zadržování vody v těle

  1. Nevhodná strava
    Mastná jídla, příliš cukru, bílá mouky, konzervanty, alkohol a především vysoký obsah soli ve stravě ... To vše může mít vliv na rovnováhu organismu, který poté začne zadržovat vodu v těle.

  2. Nedostatek pohybu
    Máte sedavé zaměstnání, nebo naopak přes den dlouho stojíte? Začleňte do vašeho dne procházky, které patří mezi velmi zdravý a přirozený pohyb, ideálně pravidelně.

  3. Užívání některých léků
    Léky jako hormonální antikoncepce, antidepresiva, léky na vysoký tlak, chemoterapie, ale i  volně prodejné léky proti bolesti – všechny tyto léky mohou mít negativní vliv na zadržování vody v těle.

  4. Hormonální nerovnováha
    Hormonální nerovnováha v těle doprovází nejen těhotenství, ale i klimakterium nebo menstruaci. Oteklé nafouklé břicho je typický příznakem tzv. premenstruačního syndromu.

  5. Nedostatečný přísun tekutin
    Možná se to zdá jako paradox, ale nedostatečný přísun tekutin může opravdu vést k zadržování vody v těle. Je to logické, protože tělo při nedostatku tekutin začne zacházet s vodou úsporněji. Výsledkem je zadržování tekutin.

    Kromě těchto příčin může mít zadržování vody v těle i závažnější příčiny, např. onemocnění ledvin, nebo srdce a cév. Pokud máte výrazné, opakované nebo dlouhodobé obtíže s otoky, je vhodné obrátit se na lékaře.


Se zadržováním vody v těle se často potýkají těhotné ženy.
V těhotenství není vhodné užívání volně prodejných přípravků na odvodnění. K mírnění obtíží se doporučují zvýšená poloha dolních končetin, pravidelný pohyb, nošení kompresních punčoch nebo omezení solení.

Zadržování vody v těle v těhotenství

V souvislosti se zadržováním vody v těle a otoky se velmi často hovoří o těhotenství. Zadržování vody v těhotenství je do jisté míry zcela normální. Vysvětlení je jednoduché – v průběhu těhotenství celkový objem vody v těle významně naroste, a to asi až o 8 litrů. Společně s tekutinami se zvyšuje i obsah sodíku v organismu, který má na zadržovaní vody zásadní vliv. Největší nárůst je patrný ve třetím trimestru. Jak miminko roste, děloha také začíná utlačovat cévy v pánvi a návrat krve z dolních končetin k srdci je proto náročnější a často méně efektivní. Proto jsou u těhotných tak typické otoky dolních končetin.

V naprosté většině případů nejsou problémy závažné, přesto existují situace, kdy otoky vyžadují lékařskou pomoc. Nateklé dolní i dolní končetiny mohou být totiž v průběhu těhotenství příznakem preeklampsie, což je závažná komplikace ohrožující maminku i miminko. Přestože postihuje asi jen u 5% těhotných po 20. týdnu těhotenství, je dobré o ní vědět. V případě, že se u vás náhle objeví otoky i na rukou a kolem očí, máte zvýšený krevní tlak (v domácnosti je vhodné mít tlakoměr), bolesti hlavy, změny vidění a bolesti břicha, návštěvu lékaře neodkládejte. Odbornou pomoc také vyhledejte, pokud je otok výraznější jen na jedné noze, objeví se zarudnutí pokožky a oblast je bolestivá. V tom případě se může jednat o hlubokou žilní trombózu.


Alkohol a zadržování vody

Mnoho z vás zajímá, jaký vliv má na zadržování vody alkohol. Oteklý a zarudlý obličej je typickým znakem nadměrné konzumace alkoholu. Důvodem je, že alkohol dehydratuje tělo. V důsledku dehydratace se kůže a všechny důležité orgány snaží zadržet co nejvíce vody. Výsledkem jsou otoky ve tváři, ale i jinde na těle, například v oblasti břicha. Přibývání na váze po alkoholu však není jen důsledkem zadržování vody – alkohol má velmi vysoký obsah energie, navíc podporuje chuť k jídlu. Kromě toho působí alkohol podráždění trávicího traktu, které se projevuje nadýmáním, které rovněž může pár centimetrů v pase přidat. Jednoduše řečeno, alkohol na kráse ani na zdraví nikomu nepřidá, a proto nezbývá, než doporučit abstinenci nebo alespoň omezení konzumace. Tolerovatelné dávky alkoholu jsou stanoveny následovně – 2 nápoje denně u mužů, 1 nápoj u žen. Při pití alkoholu je vhodné střídat jej s čistou vodou, abyste zabránili dehydrataci.


Základní opatření proti zadržování vody v těle

  • Omezte množství soli (sodíku) v jídelníčku –  maximální dávka soli by neměla přesáhnout 5 g, pokud máte problémy se zadržování vody, pak 3 g. Nejvyšší obsah soli mají uzeniny, konzervy, paštiky, chipsy apod. Nakupujte proto co nejvíce nezpracovaných potravin a sami si vařte, abyste měli o množství soli představu. Slanou chuť pomohou vykompenzovat bylinky a koření.
  • Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík – ty pomáhají vyrovnávat hladinu sodíku. Jsou to např. banány, avokádo, rajčata, batáty, listová zelenina (špenát, salát, apod.).
  • Dostatek bílkovin ve stravě – bílkoviny pomáhají udržovat tekutiny v těle v rovnováze. Proteiny by měly tvořit asi 15 % vašeho denního energetického příjmu.
  • Zvýšená poloha nohou – snažte se odpočívat s nohama ve zvýšené poloze.
  • Dostatek pohybu – pravidelný pohyb je nepostradatelný pro správné fungování celého organismu, tedy i pro správné hospodaření s tekutinami.
  • Kompresní terapie – pokud vás trápí otoky nohou, noste kompresní punčochy nebo podkolenky.
  • Lymfatická drenáž –vhodným doplňkem při boji proti zadržování vody v těle je lymfodrenáž u zkušeného terapeuta.
  • Dbejte na dostatečný pitný režim –   vypijte alespoň 2 litry vody denně, aby měl organismus dostatek tekutin a nebyl nucen vodu zadržovat.

Co proti zadržování vody v těle nabízí lékárna?

Sáhnout můžete po některém z mnoha doplňků stravy na odvodnění. Tablety na odvodnění obvykle obsahují rostlinné extrakty v kombinaci s některými důležitými vitaminy a minerály. Mezi bylinky na odvodnění patří například kopřiva, petržel, přeslička, jalovec a další. Byliny tvoří i základ dalších speciálních přípravků na odvodnění.

Pokud vás současně trápí i těžké nohy, můžete přípravky na odvodnění zkombinovat i s přípravky na podporu žilní stěny a doplnit nošením kompresních punčoch. Oslabená žilní stěna totiž často souvisí s nadměrným zadržováním vody v těle. 

V případě nadměrného zadržování vody v těle v souvislosti s premenstruačním syndromem doporučujeme kromě tablet na odvodnění přidat do stravy i potraviny bohaté na vápník, hořčík a vitamin E. Z bylinek příznivě působí také drmek obecný.

Kdy se nepouštět do odvodnění organismu?

Přestože přípravků proti zadržování vody v organismu je na trhu velké množství, ne vždy je vhodné jejich užívání. Jejich užívání není vhodné v případě dlouhotrvajících otoků, pokud se léčíte se srdcem, vysokým krevním tlakem či v případě, že užíváte lékařem předepsané léky na odvodnění (diuretika). Odvodňovací přípravky neužívejte v těhotenství. V případě jednostranných či výrazných otoků okamžitě vyhledejte lékaře.


REKLAMA


Kneipp® 3 bylinky na odvodnění plus

Doplněk stravy. Kneipp 3 bylinky na odvodnění 60 tobolek obsahuje hořčík, biotin + kopřivu, petržel a jalovec, které napomáhají vylučování vody z organismu. Tobolky neobsahují cukr, lepek ani laktózu.

Hlavní vlastnosti:

  • kopřiva, petržel a jalovec podporují normální činnost ledvin a vylučování
  • hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze
  • hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání

 

Kneipp® šumivé tablety na odvodnění

Doplněk stravy. Kneipp Odvodnění šumivé tablety obsahují kofein + extrakt z kopřivy dvoudomé, která napomáhá vylučování vody z organismu. Nápoj má příjemnou ananasovou příchuť a neobsahuje cukr, lepek, laktózu ani látky živočišného původu.

Hlavní vlastnosti

  • kopřiva podporuje normální činnost ledvin a vylučování
  • hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze
    vitamíny C a E pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem
  • vitamin C a hořčík přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání


Články k tématu Zadržování vody v těle – příznaky, příčiny a řešení

  • Příznaky těhotenství

    Příznaky těhotenství

    · 8 minut čtení
    I když lze těhotenství zjistit domácím testem, existuje několik prvotních známek gravidity, které mohou odhalit přítomnost počínajícího života. V prvních dnech mohou být příznaky těhotenství shodné s těmi, které předcházejí blížící se menstruaci. Jak tedy poznat počínající těhotenství ještě před provedením těhotenského testu a návštěvou lékaře?
  • Hamiltonův hmat – kdy se provádí a proč?

    Hamiltonův hmat – kdy se provádí a proč?

    · 4 minuty čtení
    Hamiltonův hmat je sice popisován jako šetrná metoda vyvolání porodu, ale i tak se jedná o úkon, který zasahuje do přirozeného porodního procesu. Pokud se nastávající maminka rozhodne nástup porodu urychlit, lékař může s jejím souhlasem tento manévr provést. V našem článku se dozvíte vše, co je o této metodě dobré vědět.
  • Toxoplazmóza - projevy a léčba

    Toxoplazmóza - projevy a léčba

    · 8 minut čtení
    Toxoplazmóza je infekce, kterou můžete získat konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo dotykem kočičích výkalů. U většiny nemocných proběhne nepozorovaně a bez příznaků, závažné následky však může mít především pro těhotné ženy, u nichž může dojít k poškození plodu.
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora