Co dělat, když se nedaří otěhotnět

28. 2. 2022 · 6 minut čtení
 • Babyclub

Snažíte se už nějakou dobu otěhotnět, ale stále se nic neděje? Jaké příčiny mohou stát za potížemi s otěhotněním a kdy je správná chvíle vyhledat odbornou pomoc? O možnostech řešení i režimových opatřeních a výživě, které mohou pravděpodobnost početí podpořit, se dočtete v novém článku Dr.Max BABY.Co dělat, když se nedaří otěhotnět?
Mezi příčiny neplodnosti patří věkový faktor nebo životního styl, který způsobuje stres a obezitu.

Neplodnost postihuje ženy i muže v podobné míře

Podle statistik se u nás potýká s neplodností kolem 20 % párů, přičemž neplodnost v západních evropských zemích včetně Česka rok od roku roste. V minulých časech byla kladena vina za neschopnost otěhotnět především ženám. Dnes již ale víme, že přibližně ve stejné míře je problém na straně žen i mužů, zhruba ve 25 % se jedná o kombinaci důvodů na obou stranách a v 5 % zůstává příčina nejasná.

Proč jsou reprodukční potíže v posledních dekádách častější? Přesný důvod není zcela známý, ale pravděpodobně souvisí s životním stylem, odkládáním založení rodiny do vyššího věku (zejména u žen), sedavým způsobem života, nedostatečným pohybem, obezitou a s ní spojenými civilizačními chorobami (např. diabetes a vysoký krevní tlak), ale také s vysokou mírou stresu a užíváním návykových látek, jako je alkohol, nikotinové produkty nebo přemíra kofeinových nápojů. Velkou roli hrají rovněž vrozené genetické předpoklady.

Jak poznám, že mám problém otěhotnět?

Z lékařského pohledu je žena neplodná, pokud se o dítě neúspěšně snaží přibližně rok. Ženy starší 35 let mohou být neplodné, pokud se jim nepovedlo otěhotnět ani po půl roce pokusů.


Nejčastější příčiny neplodnosti u žen:

 • věk
 • genetika
 • stres a psychická nepohoda
 • hormonální nerovnováha (z různých příčin)
 • aktuální infekce či v minulosti opakované infekce
 • imunologická sterilita (nepřiměřená obranná reakce těla proti spermiím)
 • obezita nebo naopak poruchy stravování
 • obstrukce vejcovodů
 • poruchy funkce dělohy

Nejčastější příčiny neplodnosti u mužů:

 • věk
 • genetika
 • úrazy a poškození varlat
 • porucha tvorby spermatu (např. nízká pohyblivost spermií)
 • nepřítomnost spermií v ejakulátu
 • aktuální infekce či v minulosti opakované infekce
  obstrukce chámovodů
 • nezdravý životní styl (nadměrná konzumace alkoholu, dlouhodobé užívání anabolických steroidů, kouření  apod.)

Jaké možnosti nabízí reprodukční medicína

Celý nový lékařský obor – reprodukční medicína – vznikl právě na popud zvýšené poptávky po asistovaném početí dítěte. Metod je několik a jejich vhodnost pro daný pár vždy posuzuje specializovaný lékař na základně analýzy výsledků vyšetření obou partnerů. Částečně jsou služby reprodukčních klinik hrazeny ze zdravotního pojištění. Finanční spoluúčast se liší podle různých faktorů, ale i podle jednotlivých pracovišť. Reprodukční medicína v Česku patří mezi evropskou špičku. Narozdíl od okolních zemí je u nás jasně legislativně zakotveno, jak a komu léčbu poskytovat.


Tuzemské kliniky asistované reprodukce často vyhledává i zahraniční klientela.
V České republice poskytuje umělé oplodnění více než 40 převážně soukromých klinik.

Dvě hlavní metody asistované reprodukce:

 1. Intrauterinní inseminace (IUI)
  Tato metoda prakticky funguje tak, že se sperma vpraví až k připravenému vajíčku v den ovulace. Sperma partnera se ještě upravuje a rovněž ženské tělo je stimulováno podáváním hormonů.
 2. In vitro fertilizace (IVF)
  Celý proces je poměrně komplikovaný a probíhá v následujících krocích: 
 • Hormonální terapií se nastimuluje ovulace, aby uzrálo více vajíček.
 • Pomocí drobného zákroku se odeberou ženě zralá vajíčka.
 • Za specifických podmínek se laboratorně spojí spermie a vajíčka.
 • Potenciálně životaschopné vajíčko je vloženo do dělohy.

Metoda IVF původně sloužila k léčbě neplodnosti způsobené zablokovanými nebo chybějícími vejcovody. Dnes se používá při řadě dalších reprodukčních problémech, jako je např. nepravidelná ovulace nebo nízký počet spermií nebo jejich zhoršená pohyblivosti .


Doplňkové úkony asistované reprodukce

S těmito procesy, zejména s IVF, se potom pojí celá řada dalších možných úkonů, které je možno využít na základě individuálních potřeb páru a výsledků vyšetření.

 • Kryokonzervace
  Zamrazení oplodněných vajíček, která vykazují příznivé znaky potenciální životaschopnosti pro teoretická další kola pokusů o IVF.
 • Asistovaný hatching
  Jedná se o metodu, kdy je narušen obal embrya, aby do něj mohla snáze vniknout spermie.
 • Preimplantační genetická diagnostika
  Vysoce specializované vyšetření možných komplikací a dědičných poruch zárodku, které se provádí ještě před vložením embrya do dělohy a slouží k maximalizaci snahy vybírat pouze „zdravá“ embrya.
 • Intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI)
  Metoda, při které se jedna izolovaná a znehybněná spermie aplikuje přímo do zralého vajíčka.

Neinvazivní metody podpory početí

Reprodukční medicína je na vysoké úrovni a pomohla už mnoha párům či jednotlivcům ke šťastnému rodičovství. Existují ale i neinvazivní metody, jak můžete podpořit pravděpodobnost úspěšného početí přirozenou cestou.

Zásady zdravého životního stylu

Zdravé stravování s dostatkem živin, pitný režim a pravidelný pohyb, omezení návykových látek a alkoholu. Pro početí je také velmi důležité, v jaké kondici se oba partneři nachází, a záleží opravdu na fyzické a psychické stránce.

Tip na volně dostupné produkty pro preventivní péči či regenerační péči po prodělané infekci u ženy:

Dr.Max Femtime Vaginal Ovules (10 kuliček) s obsahem kyseliny hyaluronové, kyseliny mléčné a polykarbofilu pro přirozenou obranyschopnost pochvy.

Dr.Max Flor Femina (10 vaginálních tablet) s kombinací laktobacilů, isoflavonů a kyseliny mléčné pro obnovu rovnováhy vaginální mikroflóry.


Přinášíme vám několik tipů, které mohou přispět k úspěšnému početí.
k úspěšnému početí mohou přispět ovulační testy, speciální lubrikační gely i užívání kyseliny listové.

Jaká opatření mohou přispět k úspěšnému početí

 • Pohlavní styk ve správný čas
  Ovulace, tedy moment, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a postupuje vejcovodem k děloze. Trvá pouze 16–30 hodin, ačkoliv spermie mohou v ženském těle přežít i několik dní. Klíčové je tedy pracovat na miminku ve správný čas. Ten je možné zjistit pomocí ovulačních testů.Ten je možné zjistit pomocí ovulačních testů.

 • „Přátelské“ prostředí v pochvě
  Spermie ke svému přežití potřebují správné pH o hodnotě přibližně 7,4. Tělo ženy jej sice přirozeně během ovulace vytváří, ale pH může být ovlivněno vnějšími faktory, jako jsou třeba lubrikační gely nebo i zdravotní stav ženy (to opět může souviset například s poševními infekcemi). Doporučuje se používat lubrikační gel pro podporu početí s vhodným pH.

 • Vyšší hladina folátu (kyseliny listové) v těle ženy
  Kyselina listová je velmi důležitá pro početí i pro první tři měsíce těhotenství a je vhodné ji užívat v některé formě doplňku stravy, aby byla její hladina dostatečná. Vhodné je i navýšení hladin některých dalších látek v organismu, zejména vybraných vitaminů a minerálů, např. ve formě speciálních komplexních přípravků (obsahují vitaminy, minerály i kyselinu listovou). Vždy však užívejte pouze doplňky určené pro otěhotnění či těhotenství, kvůli správnému dávkování.

O dalších možnostech podpory početí se poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Pokud je pro vás dosavadní neúspěch snah o početí psychicky náročný, neváhejte se obrátit na odbornou pomoc. V Česku funguje síť veřejných psychologických center, jejichž služby jsou obvykle hrazeny ze zdravotního pojištění, případně vyhledejte soukromého odborníka. 

Přejeme vám, aby vaše cesta za vytouženým miminkem byla úspěšná.


Články k tématu Co dělat, když se nedaří otěhotnět

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 7 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
 • Syndrom ADHD, někdy také hyperaktivita. To je jedna z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz. Co ovšem ADHD skutečně znamená, jak vzniká a co obnáší život s dítětem, které má ADHD, jsme pro vás shrnuli v novém článku Dr.Max BABY.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.