Kokosový olej a jeho využití

12. 1. 2022 · 7 minut čtení

Kokosový olej patří mezi další trendové potraviny současných dní. Využijete ho v kuchyni jako náhradu másla, ke zvláčnění pokožky nebo si z něj můžete připravit přírodní kokosový šampon. Tipů, jak tuto ingredienci s typickou vůní tropických dní využívat, pro vás máme daleko více.


Kokosový olej do kuchyně i koupelny

Kokosový olej se získává z ořechu kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera), tzv. kopry. Je běžnou součástí kuchyně v tropických oblastech, zejména v Asii (Indonésie, Filipíny, Thajsko, Srí Lanka). Zatímco pro nás je kokosový olej potravinou exotickou a relativně vzácnou, v zemích svého původu patří mezi potraviny základní a nechybí prakticky v žádném pokrmu.

Kokosový olej má nízkou teplotu tání okolo 25 °C, ve své domovině má tedy tekutou formu. Pokud kokosový tuk uchováváme při nižších teplotách, mění se na bílou tuhou látku – proto se v našich podmínkách můžeme setkat i s označením kokosový tuk. Konzistencí připomíná sádlo nebo máslo a od toho se také odvíjí jeho využití v kuchyni nebo v domácí přírodní kosmetice.

Při výběru kokosového oleje se můžete řídit jednoduchým pravidlem –  čím méně je produkt zpracovaný, tím je pravděpodobnější, že bude kvalitnější a přínosnější pro vaše zdraví. Například extra panenský kokosový olej pochází z plodů čerstvých, zralých kokosů. Zpracování nezahrnuje vysoké teploty ani přidané chemikálie. Označení bio nehraje u kokosového oleje až takovou roli jako u jiných potravin, kokosové palmy se totiž ošetřují jen minimálně a ořechy rostoucí ve výšce se většinou nestříkají.


Kokosový olej – složení a vliv na zdraví

Z hlediska obsahu mastných kyselin je kokosový tuk poněkud diskutabilní – o jeho prospěšnosti pro zdraví se vedou na odborném poli vášnivé diskuze. Existují názory pro i proti. Kokosový olej totiž na rozdíl od ostatních rostlinných tuků obsahuje více než 90 % nasycených mastných kyselin, které jsou z pohledu zdravé výživy považovány za rizikové pro kardiovaskulární systém. Na druhou stranu díky nim kokosový tuk méně podléhá oxidačním reakcím než jiné oleje a patří mezi nejstabilnější. Za zmínku jistě stojí také fakt, že kokosový tuk oproti živočišným tukům neobsahuje téměř žádný cholesterol. Kokosový olej obsahuje pouze 0 až 14 ppm cholesterolu, zatímco sádlo nebo máslo 3000 ppm.

Důležité je rovněž, že kokosový olej má vysoký podíl triglyceridů (tuků) se středně dlouhým řetězcem, tzv. MCT. Jedná se o ve vodě rozpustné mastné kyseliny s dvanácti nebo méně atomy uhlíku, jejichž výhodou je, že jsou velmi lehce a snadno stravitelné. V organismu jsou využity jako rychlý zdroj energie a neukládají se do tukových zásob. Díky tomu lze kokosový tuk označit také jako vhodný „energy booster“, který je vyhledávaný mezi sportovci, a těmi, kteří hledají do svého jídelníčku lehký tuk. Vzhledem ke svému rychlému odbourávání MCT tuky také jen minimálně přispívají k tvorbě lipoproteinů, které slouží k přepravování cholesterolu. Z MCT tuků je v kokosovém tuku nejvíce zastoupena kyselina laurová, která má mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví, a kyselina myristová.

Z obsažených vitaminů je možné zmínit konkrétně vitaminy ze skupiny B a dále vitaminy A, C a E.


Kokosový olej panenský a rafinovaný

Na trhu najdete dva základní druhy kokosového oleje – je to panenský kokosový olej a rafinovaný kokosový olej. Čím se tyto dva druhy liší? Rozdíl je ve zpracování základní suroviny. Pro praktické využití je asi nejdůležitější, že panenský kokosový olej má charakteristickou chuť a vůni po kokosu, zatímco rafinovaný kokosový olej má neutrální chuť a vůni, takže jej můžete využít i pro přípravu slaných nebo běžných evropských jídel.

Při výrobě extra panenského kokosového oleje se čerstvá drcená kopra nejdříve zahřívá maximálně na 42°C, aby se z ní odpařila veškerá voda. Z této hmoty se následně metodou lisováním za studena získává prvotřídní kokosový olej, který si zachovává příznačnou kokosovou vůni i chuť.

Rafinovaný kokosový olej je bělený a dezodorizovaný, je tedy bez vůně. Olej se získává ze sušeného kokosového jádra. Pak se pomocí vysokých teplot odstraní nečistoty a charakteristická vůně a chuť, které nemusejí být vždy žádoucí. Jeho velkou výhodou je nižší cena. Rafinovaný kokosový olej je velmi vhodný pro vaření, pečení či smažení při vyšších teplotách. Kouřový bod, nebo také bod přepálení, je u rafinovaného kokosového oleje 232 °C, zatímco u nerafinovaného oleje se udává 178 °C až 200 °C.

 


Jak využít kokosový olej? Konzumace i zevní použití

Využít kokosový olej v kuchyni můžete například následujícími způsoby:

 • Na vaření – kokosový olej je vynikající do exotických pokrmů, využijete ho, pokud máte rádi např. thajskou kuchyni.
 • Na smažení – na klasické smažení se hodí více rafinovaný kokosový olej, na smažení při nižších teplotách můžete použít i olej panenský, který palačinkám nebo lívancům dodá příjemnou kokosovou vůni a chuť. K takovém použití je ideálním pomocníkem kokosový olej ve spreji.
 • Na pečení – kokosový tuk využijte jako náhradu másla všude tam, kde vám bude kokosová chuť příjemná, to znamená především při přípravě moučníků nebo cukroví.
 • Ve studené kuchyni – díky konzistenci je panenský kokosový olej vhodný k přípravě krémů a náplní. Vzhledem ke zpracování při nízkých teplotách je vhodný do raw receptů. 

  NÁŠ TIP: 
  dětem můžete zkusit připravit chlebíček jemně potřený kokosovým olejem a obložený několika plátky banánu nebo upéct vynikající banánové vegan muffiny s kousky hořké čokolády.

Stejně tak výtečný je kokosový olej v péči o pokožku celého těla. Možnosti jeho využití jsou následující:

 • K ošetření suché a atopické pokožky – kokosový olej výborně zvláčňuje pokožku a je tedy vhodný pro všechny, kteří mají problémy se suchou, svědivou či dokonce atopickou pokožku. (Naopak na akné a mastnou pokožku kokosový tuk nedoporučujeme.) Kokosový olej vtíráme nejlépe do vlhké pokožky po koupeli. Lžíci rozehřátého kokosového oleje můžeme přidat do koupele.
 • Na jizvy – kokosový olej je vhodný také k masírování jizev nebo k prevenci strií.
 • Po slunění i v mrazu – kokosový olej můžete použít také ke zklidnění pokožky po slunění nebo při pobytu na horách jako přírodní alternativu nezbytné pomády na rty.
 • Kokosový olej na zuby –  kyselina laurová obsažená v kokosovém tuku  má výrazné antibakteriální účinky, proto kokosový olej můžete používat i v dentální hygieně, tj. na čištění zubů namísto běžné zubní pasty nebo jako ústní vodu – v tom případě lžíci kokosového oleje převalujte 15 až 20 minut v ústech (vydržíte tak dlouho?). Pak vyplivněte a zuby vyčistěte. Tento způsob využití kokosového oleje označovaný též jako „oil pulling“ má kořeny až v ajúrvédské medicíně.
 • Masáže – kokosový zanechává pokožku se krásně vstřebává a zanechá vaši pokožku sametově jemnou a vláčnou bez pocitu mastnoty. 
 • Domácí kosmetika s kokosovým olejem - kokosový olej využijete při výrobě domácích pleťových masek, krémů, šamponu nebo bylinných mastí.

NÁŠ TIP: Recept na domácí přírodní kokosový šampon

Ingredience: 1 lžička kokosového oleje, 1 lžička jedlé sody, 5 lžic jablečného octa, 1 lžíce vlažné vody

Postup: Kokosový olej rozehřejeme (ve vodní lázni nebo fénem). Pak přidáme ostatní ingredience a mícháme, nejlépe metličkou, dokud není soda zcela rozpuštěná. Poté použijeme jako běžný šampon. Pro optimální efekt oplachujeme vlažnou vodou, na závěr co nejstudenější.


Allnature Kokosový olej ve spreji 300 ml

300 ml

Potraviny a nápoje

Kokosový olej ve spreji umožňuje přesné dávkování a rovnoměrné nanášení.
Akce -9%
139 Kč 153 Kč
Organis Kokosový olej panenský BIO 1000 ml

1000 ml

Potraviny a nápoje

Olej vhodný k přípravě pokrmů i pro péči o suchou pokožku i vlasy.
Akce -56%
Expres po Praze
199 Kč 449 Kč

Články k tématu Kokosový olej a jeho využití

 • K čemu jsou dobrá chia semínka?

  K čemu jsou dobrá chia semínka?

  · 6 minut čtení
  • Omega 3-6-9

  Chia semínka v posledních letech pravidelně figurují na předních místech v žebříčcích superpotravin. Co jsou tato drobná oválná semínka ze Střední Ameriky zač a proč je vyznavači zdravého stravování vynášejí až do nebes?

 • Luxusní bezlepková vánočka

  Luxusní bezlepková vánočka

  · 3 minuty čtení
  • Hubnutí a zdravá výživa

  Co by byly Vánoce bez vánočky? Na naší luxusní kváskové vánočce ozdobené plátky mandlí si můžete pochutnat, i pokud držíte bezlepkovou dietu. Bude chutnat skvěle s kávou, čajem, máslem, marmeládou nebo jen tak. Stačí pořídit ty správně ingredience a pustit se do pečení!

 • Radost z domácího pečení

  Radost z domácího pečení

  · 3 minuty čtení

  Baví vás poznávat netradiční druhy obilovin? Rádi si pochutnáváte na čerstvém domácím pečivu? Dejte se do pečení s námi …