Letní koupání a péče o uši psů

17. 6. 2024 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení

Osvěžující ochlazení v rybníku je v horkém létě pro pejsky, ale i jejich páníčky, vítanou aktivitou. Jaká rizika může koupání znamenat pro pejska, speciálně pro jeho uši? Není voda jako voda

Kvalita vody se různí jak podle jednotlivých toků a vodních ploch (a jejich přítoků), tak sezónně. Některé vodní plochy jsou vhodné ke koupání pouze na začátku sezony, později už představuje riziko přemnožení sinic a dalších choroboplodných organismů.

Pokud máte v plánu pejska koupat, vždy si zjistěte co nejvíce o kvalitě vody na daném místě, ať už jde o řeku, rybník, či přehradu. U větších vodních ploch kvalitu sledují místní hygienické stanice a zveřejňují svá šetření na webových stránkách. U menších rybníků nebo potoků, které důkladně neznáte, je to vždy trochu risk. Nikdy si nemůžete být jisti, zda například právě průmyslově nehnojili pole či zda na horním toku nebo přítoku není jiný zdroj znečištění (řemeslná provozovna nebo chlévy).


Proč právě uši?

Psi jsou na pobyt v přírodě dobře vybaveni a připraveni. Jejich tělesná stavba je přizpůsobena životu venku, ani v případě šlechtěných zvířat tedy není nutné koupání venku zakazovat. Jednu velkou slabinu ovšem pejsci mají. Jsou jí uši. Psi totiž nemohou uzavřít sluchovod tak, aby voda nenatekla dovnitř. Pokud je voda čistá, většina plemen ji dovede vyklepat a k žádné komplikaci nedojde. Některá plemena, jako například kokršpanělé nebo baseti, vodu ze sluchovodu úplně vyklepat nedokážou a ta zůstává v uších. Ještě nebezpečnější je usazení kontaminované vody. Pro množení bakterií a virů je zbytková voda ve sluchovodu naprosto ideální a rozvoj zánětu ucha je pak velmi pravděpodobný.

 


Jak správně rozpoznat a řešit zánět sluchovodu

Většina pejsků reaguje na zánět častým potřásáním hlavy na jednu stranu, trvalým nakloněním hlavy, častým škrábáním se v uchu a třením ucha o plochu. V této chvíli je již zánět v akutní fázi, je vysoce bolestivý a ošetření laikem by neprospělo. Ihned vyrazte k veterináři. Na akutní zánět se většinou nasazují antibiotika, samozřejmě podle konkrétního nálezu a celkového stavu čtyřnohého pacienta. Pokud jsou záněty opakované, přidávají se další metody podpůrné léčby. 

Co můžete udělat přímo Vy, je vysušení oušek hned po koupání. S velkou opatrností vsuňte cíp čistého látkového kapesníku nebo tenkého ručníku do ouška a jemně pejskovi nakloňte hlavu směrem k cípu látky. Pokud Vám to pes dovolí, můžete jemnými krouživými pohyby v kraji sluchovodu zachytit přebytečnou vodu. Vždy čištění ucha provádějte s maximální opatrností a šetrností. Uši jsou pro psy nesmírně citlivým místem a i při nepatrné bolesti se zvíře může leknout a ohnat se po vás. Nikdy netlačte silou a nikdy se nesnažte dostat dovnitř do sluchovodu tvrdým, úzkým předmětem, třeba vatovou tyčinkou, mohlo by dojít k nehezkému poranění.


Víte, že se v letním odpoledni mohou ulice rozpálit až na 70 °C,  a může tak lehce dojít ke spálení tlapek Vašeho miláčka? Jaké máte možnosti preventivní ochrany a co dělat, když už si Váš pejsek poranil tlapky o rozpálený asfalt, čtěte zde

 

Články k tématu Letní koupání a péče o uši psů

 • Blechy u psa

  Blechy u psa

  · 6 minut čtení
  Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
 • Blechy u kočky

  Blechy u kočky

  · 7 minut čtení
  Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
 • Jak bezpečně vytáhnout psovi klíště?

  Jak bezpečně vytáhnout psovi klíště?

  · 9 minut čtení
  Aktivita klíšťat je s příchodem jara na vrcholu a proto přinášíme pár tipů, co dělat, když váš pes během procházky klíště chytne. Jak klíště ze srsti správně vyndat a jak psa před tímto parazitem ochránit? Více si přečtěte v našem novém článku.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora