Nadýmání v těhotenství

6. 6. 2022 · Mgr. Radka Grec · 4 minuty čtení
 • Zácpa, průjem, zažívání

Jste těhotná a trpíte nadýmáním a nepříjemnými pocity, jako jsou křeče či plynatost? Proč je tento problém v těhotenství tak častý? V našem článku zjistíte, co v těhotenství pomůže, kterým potravinám se vyhnout a další tipy, které mohou nadýmání eliminovat.


Nadýmání v těhotenství
Nadýmání trápí těhotné ženy mimo jiné kvůli zvýšeným hormonům, které v důsledku zpomalují trávení.

Nadýmání je zvýšené množství plynu ve střevech. Je provázeno pocity plnosti, nafouknutí, tlaku, křečí a bolestí břicha. Může za něj hltání a spěch při jídle, nedostatečné trávení, narušení střevní mikroflóry, některé druhy potravin a jejich horší snášenlivost či stravitelnost a také nedostatek pohybu.

Nadýmání je v těhotenství častější. Ke zvýšené plynatosti a nadýmání na začátku těhotenství dochází díky zvýšené hladině hormonů, které zpomalují pohyby střeva. V pozdějších stádiích těhotenství na střevo více tlačí zvětšující se děloha a svoji roli má také snížená či omezená pohybová aktivita.

Obvykle se jedná o krátkodobý problém, u nějž je snadné určit vyvolávající příčinu – luštěniny, zelí, či jiná podobná dobrota bývá na vině velmi často. Stejně tak může působit i celodenní sezení. V tomto případě obvykle pomůže procházka, pár dřepů, vyprázdnění a lehčí strava. Přetrvávající potíže bývají způsobeny rozhozeným trávením například vlivem některých léků či stresu, obtížemi se žlučníkem, nedostatečnou tvorbou trávicích enzymů či nesnášenlivostí některých potravin (lepek, laktóza). V tomto případě je třeba pátrat po příčině a tu vhodně a zavčas řešit. Přesto, že jsou nadýmání a křeče v břiše v těhotenství nepříjemné, nejedná se obvykle o vážné zdravotní obtíže.


Co na nadýmání v těhotenství

Rychlou úlevu od nadýmání přináší přípravky obsahující simethicon. Je to protipěnivá látka, která snižuje povrchové napětí plynů v trávícím traktu, a tak umožňuje jejich jednodušší vstřebávání a vylučování. Simethicon se nevstřebává, působí přímo ve střevě, a proto je velmi bezpečný a vhodný i k dlouhodobému užívání. Schopnost vázat na sebe plyny i různé toxiny má i aktivní uhlí.

Při špatném trávení některých druhů potravin a při pocitu nedostatečného trávení je možné použít i trávicí enzymy, které podporují trávení. Nadýmání a zácpa v těhotenství mohou být způsobeny i narušením střevní mikroflóry, například po užívání antibiotik. Pak je vhodné sáhnout i po probioticích, která dodají do trávicího ústrojí probiotické kmeny bakterií a pomáhají tak obnovit a vyrovnat přirozené složení střevní mikroflóry.

Léčbu vhodně doplní i bylinky proti nadýmání. Ve formě čaje proti nadýmání si můžete dopřát mátu, meduňku, fenykl či heřmánek, které přispívají ke správnému trávení.


Čemu se při nadýmání v těhotenství vyhnout?


Léky proti bolestem křečím v břiše – jejich používání může doporučit jen lékař po důkladném zvážení situace.

Masáže břicha – zatímco u kojenců jde o zaručený recept při nadýmání, v těhotenství se do toho raději nepouštějte.


Kdy vyhledat lékaře?

Ve valné většině případů znamená nadýmání standardní součást těhotenství. V ojedinělých situacích je však nezbytná konzultace s lékařem, zejména pokud:

 • vaše střevní potíže se stále více podobají  bolesti břicha nebo křečím.
 • máte krev ve stolici.
 • máte silný průjem nebo zácpu.

Nadýmání v těhotenství lze řešit dodržením několika jednoduchých zásad.
Květák, brokolice, zelí či fazole obsahují cukr rafinózu, která u mnoha lidí způsobuje plynatost.

Režimová a preventivní opatření při nadýmání

 • Jezte v klidu, nehltejte, nikam nespěchejte a důkladně žvýkejte.

 • Při jídle také nemluvte – spolykáte tak více vzduchu.

 • Pozor na perlivé nápoje.

 • Omezte nadýmavé potraviny. Patří mezi ně například luštěniny, cibule, česnek, zelí, kapusta, květák či brokolice. Opatrně také s čerstvým pečivem, smaženými a příliš sladkými potravinami.

 • Pozor na mléko a mléčné výrobky.  Lidé, kteří nesnášejí laktózu, mají plynatost, průjem a bolesti žaludku z konzumace mléčných výrobků. Pokud trpíte pouze mírnou intolerancí laktózy, možná jste si žádných příznaků nevšimli – dokud nezvýšíte spotřebu mléčných výrobků během těhotenství.

 • Přiměřeně a pravidelně se hýbejte. Pohybové aktivity


Články k tématu Nadýmání v těhotenství

 • Nadýmání a nadměrná plynatost – jak se jich zbavit

  Nadýmání a nadměrná plynatost – jak se jich zbavit

  · 5 minut čtení
  • Zácpa, průjem, zažívání
  Nadýmání neboli plynatost je zvýšené množství plynu ve střevech. Je doprovázeno pocity plnosti, nafouknutí, tlaku až silné bolesti břicha a také kručením ve střevech. Jak můžete nadýmání vyřešit a kdy už mohou značit vážnější problém, vám poradíme v našem článku.
 • Inkontinence v těhotenství

  Inkontinence v těhotenství

  · 4 minuty čtení
  • Močové cesty
  Inkontinence moči je nepříjemný stav, při němž dochází k nekontrolovatelnému úniku moči. Přestože se o inkontinenci moc nemluví, týká se až 20 % populace a až 50 % těhotných žen! Co při úniku moči v těhotenství dělat a jak po porodu dostat pánevní dno zpět do formy?
 • Únava v těhotenství

  Únava v těhotenství

  · 5 minut čtení
  • Únava a vyčerpání
  Jste těhotná a máte pocit, že byste mohla celé dny prospat? Těhotenství je pro ženský organismu velkou zátěží, takže zvýšená únavnost je běžným příznakem, který jej provází. Jak únavu během těhotenství zvládnout a je možné proti ní něco udělat?