Předcházejte poranění tlapek mrazem a solí

2. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Posypová sůl, štěrk nebo popel v kombinaci s mrazem tlapky poškozují a mohou vést až k popraskání kůže na tlapkách. Přinášíme tipy, jak o zvířecí tlapky preventivně pečovat a jak řešit případná poranění způsobená mrazem a solí.Proč sůl škodí?

Sůl je aktivní činitel, který umí při delším kontaktu naleptat vrchní vrstvu kůže, způsobit její rozpraskání a otevřít tak bránu infekcím a zánětům. Taková poranění jsou navíc silně bolestivá a velmi komplikovaně se léčí.

Problémy se solí se násobí mrazem, kdy se kůže na tlapkách dotýká ledového povrchu a přirozeně se stává křehčí a zranitelnější. A do toho ještě pichlavé hroty posypového štěrku a ulpívající špína z popela, který se k posypu stále hojně používá na venkově.

To vše dohromady vytváří opravdu nehostinné prostředí pro jinak odolnou kůži na tlapkách pejsků, ale i kočiček.


Prevence

Možností je více, většinou se vyplatí kombinace několika opatření vzhledem k možnostem páníčka.

 • Procházky s minimem soli
  V centrech měst to samozřejmě nejde, ale pokud máte možnost zvolit jinou vycházkovou trasu, která vede přes trávníky, lesopark nebo volné zelené plochy, rozhodně se zkuste vyhnout prosoleným chodníkům plným štěrku.

 • Promazávání
  Nejjistější prevence. Pravidelné každodenní promazávání tlapek pomůže vytvořit ochranný mastný film, zpomalí naleptávání kůže solí a oddálí její popraskání. Velmi dobře funguje obyčejné vepřové sádlo, ale spolehnutí je i na klasickou Indulonu nebo Niveu, dále kosmetickou vazelínu či kokosový olej.
  Promazávejte těsně před procházkou, po příchodu omyjte tlapky od soli a nečistot vlažnou vodou, důkladně osušte a znovu promažte.

 • Nošení psích ponožek
  Pro pejsky, kteří žijí ve městech s minimální možností běhat mimo prosolené plochy, jsou pryžové návleky na tlapky vynikající volbou. Dokonale ochrání tlapky před solí, zmírní i atak mrazivého povrchu a píchání drobného štěrku. Navíc je to investice na několik let a můžete je využít i v tropických dnech, kdy jsou městské ulice rozpálené doběla a naopak hrozí popálení tlapek o horký asfalt. Při letním i zimním použití ale nezapomínejte tlapky mazat, protože se v pryžové ponožce mohou více potit. Mazání však nemusí být tak intenzivní.

 • Zastřihávání chloupků
  Tlapky samozřejmě můžete po každém příchodu z venku opláchnout vlažnou vodou a takový postup doporučujeme. Ale pomůže i zastřihávání srsti na tlapkách, na které se jinak nabalí zmrazky plné soli. Méně chloupků = méně zmrazků.

Řešení akutních potíží

Může se stát, že tlapky přece jen popraskají. Takové poranění je pro zvíře velmi bolestivé a špatně se hojí, zvířata totiž neumí zůstat jen tak ležet. Do rány se navíc chůzí přirozeně dostávají nečistoty, které snadno způsobí infekci a zánět. Jak postupovat?

 1. Zjistěte rozsah zranění
  Bude to nesnadné, ale pokuste se prohlédnout ranku a posuďte, zda se skutečně jedná o povrchovou prasklinu, nebo jestli si zvíře spíš tlapku nerozřízlo. Při podezření na hlubší zranění se rovnou vydejte k veterináři, možná bude nezbytné šití a antibiotika proti bakteriální infekci.
 2. Dezinfikujte
  Vašemu mazlíčkovi se to líbit nebude, ale pro zamezení infekce je to nezbytné. Nepoužívejte však pálivý kysličník, zkuste třeba „lidskou“ dezinfekci Betadine, například ve formě masti.
 3. Ovazujte
  Přes noc můžete tlapku nechat volně, ale než se rána zatáhne stroupkem, přes den ji raději ovazujte, aby se do ní nedostaly nečistoty.
 4. Chraňte před dalším poraněním
  Na venkovní procházky se vám bude hodit pryžová ponožka pro psa. Ta ránu ochrání před dalším otevřením nebo poraněním.
 5. Promazávejte sádlem
  Obecně na promazávání jakýchkoliv ran a jizev je vepřové sádlo nejlepší. Je čistě přírodní, tudíž nezpůsobuje žádné nepředvídatelné reakce, krásně se vstřebává a dobře hojí. A mimochodem, stojí jenom pár korun.

Při špatně se hojících rankách vždy navštivte ošetřujícího veterináře zvířete. Tlapky pravidelně kontrolujte a věnujte pozornost například častějšímu lízání tlapek nebo lehkému občasnému kulhání. To mohou být příznaky nějakého méně viditelnho zranění.  Co dalšího můžete pro pejska v zimě udělat, aby nestrádal, se dozvíte v článku zde.

Články k tématu Předcházejte poranění tlapek mrazem a solí

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...