Předcházejte poranění tlapek mrazem a solí

2. 1. 2024 · Mgr. Barbora Jedličková · 6 minut čtení

Posypová sůl, štěrk, písek nebo popel v kombinaci s mrazem tlapky poškozují a mohou vést k popraskání kůže na tlapkách. Takové poranění je pro pejsky velmi bolestivé, a proto vám přinášíme tipy, jak o zvířecí tlapky preventivně pečovat a také, jak řešit případná poranění způsobená mrazem a solí.

Předcházejte poranění tlapek mrazem a solí.
V chladném zimním období je nutné o tlapky psa pravidelně pečovat.

Proč sůl škodí?

Sůl je aktivní činitel, který umí při delším kontaktu naleptat vrchní vrstvu kůže, způsobit její rozpraskání a otevřít tak bránu infekcím a zánětům. Taková poranění jsou navíc silně bolestivá a velmi komplikovaně se léčí.

Problémy se solí se násobí mrazem, kdy se kůže na tlapkách dotýká ledového povrchu a přirozeně se stává křehčí a zranitelnější. A do toho ještě pichlavé hroty posypového štěrku a ulpívající špína z popela, který se k posypu stále hojně používá na venkově. To vše dohromady vytváří opravdu nehostinné prostředí pro jinak odolnou kůži na tlapkách pejsků, ale i kočiček.

Prevence poranění tlapek v mrazu

Možností je více, většinou se vyplatí kombinace několika opatření podle možností samotného majitele.

Procházky tam, kde se nesolí

V centrech měst to samozřejmě nejde, ale pokud máte možnost zvolit jinou vycházkovou trasu, která vede přes trávníky, lesopark nebo volné zelené plochy, rozhodně se zkuste vyhnout prosoleným chodníkům plných štěrku.

Mazání tlapek v zimě

Promazávání tlapek je nejjistější prevencí, protože pomůže vytvořit ochranný mastný film, zpomalí naleptávání kůže solí a oddálí její popraskání. Velmi dobře funguje obyčejné vepřové sádlo, ale spolehnutí je i na klasickou Indulonu nebo Niveu, dále kosmetickou vazelínu či kokosový olej a bambucké máslo. Vhodnou volbou jsou také speciální balzámy na psí tlapky. Mazání tlapek nepodceňujte zejména u štěňátek, která mají citlivější kůži na tlapkách než dospělí psi.

Nošení psích ponožek/bot

Pro pejsky, kteří žijí ve městech s minimální možností běhat mimo prosolené plochy, jsou pryžové návleky na tlapky nebo psí boty vynikající volbou. Dokonale ochrání tlapky před solí, zmírní i atak mrazivého povrchu a píchání drobného štěrku. Navíc je to investice na několik let a můžete je využít i v tropických dnech, kdy jsou městské ulice rozpálené doběla a naopak hrozí popálení tlapek o horký asfalt. Při letním i zimním použití ale nezapomínejte tlapky mazat, protože se v pryžové ponožce či botičce mohou více potit. Mazání však nemusí být tak intenzivní. Při používání psích ponožek nebo botiček počítejte s tím, že pejskovi může chvíli trvat, než si na ně zvykne.

Zastřihávání chloupků

Tlapky samozřejmě můžete po každém příchodu z venku opláchnout vlažnou vodou, případně dezinfekčním psím šamponem a takový postup doporučujeme. Ale pomůže i zastřihávání srsti na tlapkách, na které se jinak nabalí zmrazky plné soli. Méně chloupků = méně zmrazků.

TIP:  Balzám na psí tlapky jak správně tlapky promazávat

Tlapky pejskovi promazávejte těsně před procházkou, po příchodu je od soli a nečistot omyjte vlažnou vodou ve sprše nebo alespoň otřete vlhkým hadříkem. Nezapomeňte důkladně osušit. Poté tlapky znovu promažte. Používejte jen takové množství balzámu, aby se dobře vstřebal. Nedovolte pejskovi, aby si namazané tlapky olízal. Velmi příjemný je například ochranný balzám Topvet For Pets s mandlovým olejem. Vytváří ochranný film a zmírňuje negativní účinky solí, posypových materiálů či vlhkosti. Obsahuje zvláčňující a hydratační složky a také vitaminy B3 a E, které podporují regeneraci namáhané pokožky tlapek.Jak ošetřit psovi tlapku?

Může se stát, že tlapky i přes veškerou péči přece jen popraskají. Takové poranění je pro zvíře velmi bolestivé a špatně se hojí, zvířata totiž neumí zůstat jen tak ležet. Do rány se navíc chůzí přirozeně dostávají nečistoty, které snadno způsobí infekci a zánět. Jak poraněnou tlapku ošetřit?

 • Zjistěte rozsah zranění
  Bude to nesnadné, ale pokuste se prohlédnout ranku a posuďte, zda se skutečně jedná o povrchovou prasklinu, nebo jestli si zvíře spíš tlapku nerozřízlo. Při podezření na hlubší zranění se rovnou vydejte k veterináři, možná bude nezbytné šití a antibiotika proti bakteriální infekci.

 • Dezinfikujte
  Vašemu mazlíčkovi se to líbit nebude, ale pro zamezení infekce je to nezbytné. Nepoužívejte však pálivý kysličník, zkuste třeba lidskou ředěnou dezinfekci, která neštípe.

 • Ovazujte
  Přes noc můžete tlapku nechat volně, ale než se rána zatáhne stroupkem, přes den ji raději ovazujte, aby se do ní nedostaly nečistoty.

 • Chraňte před dalším poraněním
  Na venkovní procházky se vám bude hodit pryžová ponožka pro psa. Ta ránu ochrání před dalším otevřením nebo poraněním.

 • Promazávejte sádlem
  Obecně na promazávání jakýchkoliv ran a jizev je vepřové sádlo nejlepší. Je čistě přírodní, tudíž nezpůsobuje žádné nepředvídatelné reakce, krásně se vstřebává a dobře hojí. A mimochodem, stojí jenom pár korun. Jen si dejte pozor, aby ho pes nelízal ve velkém množství.

Při špatně se hojících rankách vždy navštivte ošetřujícího veterináře zvířete. Tlapky pravidelně kontrolujte a věnujte pozornost například častějšímu lízání tlapek nebo lehkému občasnému kulhání. To mohou být příznaky nějakého méně viditelného zranění.  

Proč si pes okousává tlapku?
Deštivé a chladné zimní počasí vytváří prostředí pro množení kvasinkových infekcí. Takto postižené tlapky vyžadují návštěvu veterináře.

Proč si pes okousává tlapku?

Pokud jste si všimli, že si váš pejsek okousává nebo olizuje tlapky, zbystřete. Může se jednat o signál, že tlapka svědí. Příčinou může být podráždění, poranění, ale také infekce.

V zimě jsou také psí tlapky díky častému umývání vystaveny riziku vzniku kvasinkové infekce. Kvasinkám totiž svědčí vlhkost, a proto je důležité tlapky po umytí důkladně osušit. Pokud si pejsek tlapky olizuje, důkladně je zkontrolujte, a v případě podezření na kvasinky (zarudnutí kůže) vyhledejte veterináře, který vám doporučí vhodný přípravek proti kvasinkám.


Jak udržet tělo psa v teple během mrazu

Jelikož je řeč o péči během chladných dní, zmiňme na závěr i to, jak celkově udržet pejska v teple. Majitelé psů často řeší, zda je nutné psa v zimě a mrazu oblékat, nebo zda se jedná pouze o módní trend. Psi sice byli původně uzpůsobeni životu venku, nicméně podobně jako my většina z nich nyní tráví většinu života ve vytápěných bytech a domech, a chladné prostředí pro ně proto může být stejně nepříjemné jako pro nás. Samozřejmě je také třeba zvážit typ srsti pejska nejhůře jsou na tom naháči a psi s krátkou hladkou srstí, např. jezevčíci, krysaříci, čivavy, ale i větší plemena, jako je výmarský ohař nebo ridgeback. V zimě tedy neuděláte chybu, pokud svému pejskovi kabátek na vycházku obléknete. Z plemen, která zimu snášejí dobře, jmenujme naopak huskyho, malamuta nebo čau-čau.

Pokud máte psa typu venkovní hlídač, nezapomeňte na tepelnou izolaci boudy. Bouda by také měla mít předsíňku, která pomáhá udržet uvnitř teplo. Důležitá je i vhodná velikost boudy měla by být taková, aby se v ní pes mohl pohodlně stočit do klubíčka. V tom případě bude pes schopen vyhřát si pelíšek sám vlastním teplem a dechem.


Články k tématu Předcházejte poranění tlapek mrazem a solí

 • Diabetes u zvířat – projevy a léčba

  Diabetes u zvířat – projevy a léčba

  · 13 minut čtení
  Stejně jako u lidí je diabetes u zvířat pomocí vhodné léčby zvládnutelný, vyžaduje však včasnou diagnózu a pečlivé dodržování léčby a režimových opatření. Jaké příznaky na cukrovku vašeho psa nebo kočky upozorní a jak konkrétně léčba diabetu probíhá?
 • Zubní kámen u psa

  Zubní kámen u psa

  · 11 minut čtení
  Zubní kámen se tvoří u psů stejným způsobem jako u lidí. Pravidelná zubní hygiena u psů ale nebývá zdaleka samozřejmostí. Zubní kámen však není pouze estetický problém. Přečtete si, jaká rizika zubní kámen u psa představuje, jak jeho tvorbě předcházet a proč se vyplatí čas od času investovat do profesionálního zubního ošetření u veterináře.
 • Hypertyreóza neboli zvýšená funkce štítné žlázy se vyskytuje především u koček vyššího věku. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří neustálý hlad, neklid a zhoršená kvalita srsti. Neléčená hypertyreóza může u kočky způsobit poškození srdce nebo ledvin, proto je důležité začít ji včas léčit. Máte-li tedy doma kočku, které je kolem 10 let, určitě si o tomto onemocnění a jeho léčbě přečtete více.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora