Proč a jak dlouho má být dítě v klidu po prodělané nemoci

18. 1. 2021 · 5 minut čtení
 • Babyclub

Virózy, chřipka, angína nebo covid mohou mít lehčí či těžší průběh, po zotavení ale vždy pediatr doporučuje nejméně týdenní klidový režim. Proč by dítě nemělo být plně aktivní po odeznění onemocnění a jaká pravidla rekonvalescence vlastně má?Rekonvalescence u dětí

Rekonvalescence je období po odeznění akutních projevů onemocnění, kdy ale organismus zatím ještě nezískal zpět svou odolnost. Co to znamená? Tělo je po nemoci oslabené, má krátkodobě sníženou imunitní schopnost a celá řada fyziologických procesů se teprve obnovuje. Po dlouhém ležení se musí pozvolna posílit dočasně ochablý svalový tonus a znovu se vytváří energetické zásoby organismu.

Po odeznění horeček ještě může přetrvávat slabost a únava, vždy záleží na druhu a intenzitě onemocnění. U méně závažných nemocí, jako je slabá viróza, se doporučuje rekonvalescence alespoň 3 dny po snížení teploty, po léčbě antibiotiky pak minimálně týden.

Po dlouhých a závažných onemocněních, jako je například zápal plic, může rekonvalescence trvat až měsíc. V případě onemocnění covid-19 může trvat zotavení vašeho potomka ještě déle


Proč dítě nemůže být hned plně aktivní?

Oslabený organismus není plně chráněn přirozenou imunitou, a je tak náchylnější:

 • k opětovné infekci původní nemocí, jak se říká, nemoc se vrátí
 • k druhotné infekci, typicky jsou to bakteriální infekce, kvasinky, mykotické infekce, bradavice, molusky (výčet může být dlouhý a liší se také sezónně)
 • k případnému zhoršení stávajících obtíží, typicky například u dětí s atopickým ekzémem se léze rozšiřují či zhoršují.

Co obnáší rekonvalescence:

Významné omezení fyzické aktivity
Dítě by se v žádném případě nemělo účastnit sportovních aktivit, určitě je vhodné vynechat obvyklé tréninky nebo domácí pohybové aktivity, v létě třeba koupání v bazénu, v zimě sáňkování. Dítě zkrátka po nemoci nesmí „lítat“.

Děti mají ve zvyku pobíhat po bytě, hemžit se, poskakovat. Je to přirozená součást jejich her a za jiných okolností je úplně v pořádku, aby běhaly po bytě. Během rekonvalescence je to však přesně taková aktivita, kdy dítě vynakládá značné množství energie, kterou by ale zatím mělo spíš šetřit. Obvykle tak rekonvalescenční režim pro rodiče znamená více času věnovaného dítěti, protože polehávající a posedávající dítě je potřeba zabavit.

Přinášíme pár tipů:

Domácí výtvarný ateliér
Pořiďte papír i malířské potřeby (úměrné věku a schopnostem dítka) a pro vyšší motivaci můžete výtvarnou práci směřovat tematicky, například den robotů, den princezen, den mimozemšťanů, u větších dětí případně obměňujte i styly – od vodovek přes kresbu uhlem po koláže.
NÁŠ TIP: Drhne motivace? Odměňujte každou vernisáž nových děl oblíbeným ovocem, samolepkou nebo puštěním pohádky.


Společenské hry
Už děti kolem 4 let zvládají hrát „Člověče, nezlob se“, pro mladší děti ale najdete v každém hračkářství i papírnictví i jednodušší hry.
NÁŠ TIP: Hra obsahující kartičky, na kterých jsou tematické obrázky. Dítě si jednu prohlédne cca na 10 vteřin a pak musí vyjmenovat, co na ní bylo. Pokud takovou hru nemáte zrovna po ruce, postačí vám vlastní mobilní telefon s fotogalerií vašich vlastních fotek. Co tady drží teta v ruce? Jakou barvu mělo to auto? Bylo na fotce zataženo, nebo svítilo slunce?

Vymyslete vlastní pohádku
Udělejte improvizovanou scénu a do hlavních rolí obsaďte oblíbené hračky. Dál už se nechte jen okouzlit silou dětské tvořivosti a představivosti. Scénář si můžete později zapsat, přehrát ho dalším členům rodiny nebo schovat jako krásnou vzpomínku.


Přísnější spánkový režim
Dítě ani rodiče nemusí nikam vstávat, do školky se nejde a to svádí k volnějším režimu, pozdějším večerkám a líným ránům. Dítě v rekonvalescenci ale potřebuje spát víc než obvykle, takže ho spíš ukládejte do postele dříve a prodlužte nebo znovu zaveďte spaní po obědě. Organismus po nemoci potřebuje spánek pro regeneraci.


Zdravý a vyvážený jídelníček

Rekonvalescence je období opětovného nabírání sil. K tomu je zapotřebí správné výživy. Oproti běžné stravě zařaďte více vitamínů a minerálů, ale také zdravých tuků. Naopak šetřete s potravinami, které tělu dodávají jen minimum živin, ale zatěžují jej:

 • cukrovinky
 • smažené pokrmy
 • slané pochutiny
 • sladké limonády

Není na škodu přidat kyseliny DHA/EPA, známé jako omega-3 nenasycené mastné kyseliny, například ve formě žvýkacích bonbónů.

NÁŠ TIP: Není na škodu přidat kyseliny DHA/EPA, známé jako omega-3 nenasycené mastné kyseliny ve formě žvýkacích bonbónů. Za odměnu můžete dát dětem také multivitamínové doplňky stravy, například žvýkací gumídky ve tvaru letadla. 


Vzhledem k povaze původního onemocnění konzultujte nasazení podpůrných doplňků stravy s ošetřujícím pediatrem dítěte či specialistou, který vedl léčbu. Dobře vám poradí také odborný lékárenský personál.

Nerezignujte na sociální život dítěte

Zejména u větších dětí může být delší izolace psychicky vyčerpávající. V dnešní době videohovorů ale může dítě vidět a pozdravit svého kamaráda prostřednictvím telefonu či počítače. Menší děti zase ocení „telefonát“ s babičkou nebo dalšími blízkými příbuznými. Nebude to nejspíš konverzace v pravém slova smyslu, ale i dvouleté dítě rádo uvidí babičku.

Dodržujte doporučení lékaře

Nepodceňujte doporučení ohledně rekonvalescence. Pokud pochybujete o nastavení léčby, raději vyhledejte jiného lékaře, ale neobracejte se pro radu na anonymní diskuzní fóra na internetu. Jakkoliv rozumně mohou znít rady z různých webových stránek, vždy mějte na paměti, že ti lidé nemají za vaše dítě žádnou odpovědnost a mohou hlásat cokoliv.

Dodržujte doporučení lékaře i v případě nasazení přírodních podpůrných doplňků stravy nebo se poraďte s našimi lékárníky o vhodném doplnění přírodní medicíny. Síle přírody v lékárnách Dr.Max věříme, a proto u nás najdete širokou nabídku prémiových bylinných čajů a bylinných směsí, které mohou podpořit léčbu či regeneraci. Přijďte se poradit do lékáren Dr.Max.

Obecná doporučení ohledně rekonvalescence

 • Po běžné nemoci respiračního charakteru je vhodné dodržet rekonvalescenční režim přibližně týden.
 • Po odeznění teplot je možná krátká zdravotní procházka na čerstvém vzduchu.
 • Po dobu rekonvalescence nevoďte dítě do kolektivu, včetně dětských hřišť a kaváren.
 • Při zhoršení zdravotního stavu kontaktujte lékaře, nenasazujte dříve užívaná léčiva sami.
 • Pokud onemocnění, třeba lehká viróza, proběhlo bez vědomí lékaře a zvládli jste je sami doma, při další návštěvě o něm informujte pediatra.

Články k tématu Proč a jak dlouho má být dítě v klidu po prodělané nemoci

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • Jak na: Cestování s malými dětmi

  Jak na: Cestování s malými dětmi

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Zapářka v dětské autosedačce, nachlazení z klimatizace, opruzeniny a neutichající pláč během cesty. Nic z toho rozhodně nechcete. Jak tomu předejít? Jak se připravit před cestou a jaká opatření přijmout během cesty?  

 • 5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?