Moučnivka – příčiny, příznaky a léčba

29. 6. 2022 · Mgr. Lukáš Novotný · 8 minut čtení

Moučnivka je onemocnění způsobené přemnožením kvasinek. Projevuje se nejčastěji bílým povlakem na jazyku a sliznici v ústní dutině. Zpravidla postihuje miminka, protože ještě nemají dostatečně vyvinutou přirozenou obranyschopnost ani vhodně vyvážené mikrobiální osídlení. U dospělých se objevuje většinou pouze v případě oslabené imunity. Moučnivka není nic neobvyklého ani závažného, ale dokáže být obtěžující. Co moučnivku způsobuje, jaké jsou příznaky a jak se jí efektivně bránit?

Moučnivka neboli orální kandidóza je onemocnění způsobené přemnožením kvasinek rodu Candida albicans.
Moučnivka je kvasinková infekce úst typická především pro kojenecký věk.

Co je to moučnivka?

Moučnivku (neboli soor či orální kandidózu) způsobuje kvasinka Candida albicans. Tento druh se běžně nachází ve střevní mikroflóře a také v ústech. Potíže nastanou ve chvíli, pokud se kvasinky pomnoží nad přijatelnou mez a způsobí lehký zánět. Přemnožené kvasinky vytvářejí viditelné bílé povláčky, které připomínají tvaroh nebo rozsypanou mouku namočenou vodou (odtud název moučnivka).

Tato ložiska jsou pevně přichycena ke sliznici a nedají se snadno mechanicky odstranit. Pod bílými flíčky se nachází zarudlé místo, které může začít krvácet. U dětí takto moučnivku snadno odlišíme od zbytků mléka po kojení, které z jazyka nebo sliznic pusinky jednoduše setřeme.

Moučnivka se může projevit nepříjemnou chutí, pocity pálení nebo suchosti v ústech, někdy také bolestí v krku.

I když je moučnivka nakažlivá, nepřenáší se snadno. Mezi nejčastější příčiny přenosu patří cumlání hraček na přořezávání zoubků, dudlíků, lahviček či figurek na hraní. 


Moučnivka u miminek
 

Moučnivka trápí miminka především do dvou měsíců věku, ale mohou se celkem běžně objevit až do ukončení 1. roku života dítěte. Kvasinky se množí nejlépe v teplém, vlhkém a sladkém prostředí, což je přesně případ dětské pusinky, která vzhledem k nevyzrálé mikroflóře a obranyschopnosti ještě neumí přemnožení kvasinky účinně zabránit. Nejvíce náchylné k rozvoji moučnivky jsou:

 • předčasně narozená miminka
 • miminka s nízkou porodní hmotností
 • novorozenci, kterým je nutné nasadit okamžitě po porodu antibiotika

Příčinou moučnivky u novorozence může být i kvasinková infekce, kterou jeho maminka prodělala v těhotenství. Každá vaginální kvasinková infekce u těhotné ženy musí být tedy důkladně vyléčena, aby se zabránilo přenosu infekce na potomka. Dalším častým důvodem je užívání antibiotik těhotnou nebo kojící maminkou. Antibiotika totiž vždy v určité míře postihnou prospěšné bakterie, které mimo jiné brání přemnožení kvasinek. Moučnivka u dětí probíhá často nezávažně, někdy dokonce zcela bezbolestně. Při rozvinutější infekci bývá sliznice úst citlivá a projevuje se výše zmíněnými projevy v ústech. Moučnivka může způsobovat neklid dítěte, které může odmítat krmení a více plakat.


Moučnivka u dospělých

Moučnivka sliznice ústní dutiny se může také objevit u dospělých jedinců. Mezi faktory vedoucí ke vzniku moučnivky u dospělých pacientů nejčastěji patří:

 • Snížená odolnost organismu. Může k ní dojít při chemoterapii nebo ozařování, po transplantacích nebo při AIDS. Narušení imunitního systému se však vyskytuje i u kuřáků, při diabetu, ve stresovém prostředí nebo při léčbě inhalačními kortikoidy (nedochází-li k důslednému výplachu úst po jejich aplikaci).
 • Narušení správného bakteriálního osídlení. Nejčastěji při léčbě antibiotiky.
 • Nevhodné stravování. Zejména příjem potravy bohaté na velké množství jednoduchých cukrů.
 • Mechanické dráždění. Špatně padnoucí zubní náhrada, používání nevhodného zubního kartáčku a dentálních pomůcek k čištění zubů.

Ohroženou skupinou jsou také kojící maminky. Moučnivka v pusince nakaženého miminka s vysokou pravděpodobností způsobí přenos infekce na bradavky kojící maminky. Typickými příznaky pak bývá svědění a pálení bradavek, které se zhoršuje při kojení. Na bradavkách se může objevit i pro moučnivku typický bílý povlak.


Moučnivka nejčastěji postihuje miminka a kojící matky nakažených dětí.
Riziku opakované nákazy moučnivkou můžete zamezit důkladnou dezinfekcí lahviček, dudlíků, hraček a ostatních věcí, které si miminko dává do pusy.

Moučnivka a její léčba

Léčba bývá zpravidla nekomplikovaná a trvá 4 až 7 dní. Moučnivka má bohužel tendenci se i po vyléčení vracet, proto je důležité dodržovat i základní preventivní opatření (viz níže). Moučnivku řešíme lokálními přípravky.

Tradiční léčbou je vytírání úst 0,5% roztokem genciánové violeti (tzv. fialkou). V současnosti je někdy nahrazována šetrnějšími přípravky, protože u genciánové violeti existuje podezření na toxicitu při používání většího množství. Dostupný je antiseptický gel s octenidinem. Při větších potížích lze v lékárně na základě lékařského předpisu připravit suspenzi s lokálním antimykotikem (např. nystatinem), jež se nanáší na sliznici úst.

U dospělých je léčba obdobná jako u miminek. V případě moučnivky u malých dětí je vždy na místě předchozí konzultace pediatra. Nutné je vysterilizovat dudlíky, lahvičky a kousátka, které miminko dává do úst. Nezapomeňte také na důkladnou hygienu prsních kloboučků, pokud je při kojení používáte, a častou výměnu vložek do podprsenky.


Prevence moučnivky

K prevenci onemocnění máme několik základních doporučení.

 • Posilujte imunitní systém. Zaměřte se na stravu bohatou na vitamíny, minerály a další důležité látky. Nekuřte nebo kouření omezte. Pravidelně se hýbejte. Vhodné je také otužování. Myslete však na postupné zvyšování zátěže. Snižte hladinu stresu ve svém životě, osvojte si relaxační techniky a dopřejte si dostatek spánku.
 • Omezte příjem jednoduchých cukrů. Kvasinky se živí cukrem. Omezte proto sladkosti, slazené limonády, džusy, ale také bílé pečivo.
 • Zaměřte se na ústní hygienu. Čistěte si zuby vhodným kartáčkem, správnou technikou a po dostatečně dlouhou dobu. Součástí pravidelné péče o chrup je i používání mezizubních kartáčků nebo zubní nitě. Docházejte na pravidelné kontroly u zubního lékaře a na dentální hygienu. Miminku pomocí takzvaného prsťáčku, tedy gumového návleku na prst, jemně otřete dásně a ústa vypláchněte. Pravidelně sterilizujte lahvičky, dudlíky i savičky. Omývejte často hračky a další předměty, které si miminko s oblibou dává do pusinky.
 • Nezapomeňte na probiotické kultury. Jogurty, kefír nebo acidofilní mléko obsahují bakteriální kultury přirozeně se vyskytující v ústní dutině. Dodat přirozené bakteriální kmeny do ústní dutiny lze u dospělých a větších dětí i prostřednictvím probiotik rozpustných v ústech.

Během prvních měsíců života dítěte dochází k rychlému růstu a vývoji dítěte i k budování vztahů na celý život. Dětské nemoci a stesky tvoří neodmyslitelnou součást tohoto krásného, ale současně náročného období. Moučnivka patří mezi typická onemocnění kojeneckého věku. Přestože nebývá závažná, je důležité ji včas a důsledně řešit prostřednictvím antimykoticky působících látek a zvýšených hygienických opatření. Zároveň se vyplatí myslet na dodržování preventivních opatření, která přispívají k porážce tohoto mikroba již v samém počátku.Články k tématu Moučnivka – příčiny, příznaky a léčba

 • Děti stonají poměrně často. Kromě toho jsou děti velmi náchylné k drobným poraněním a pofoukání bohužel vždy nestačí. Co by měla dětská lékárnička ideálně obsahovat, abyste byli připraveni zareagovat v momentě propuknutí nemoci nebo při drobném úrazu?
 • Snižování horečky u dětí a kojenců

  Snižování horečky u dětí a kojenců

  · 10 minut čtení
  Horečka u dětí je je častý zdravotní problém, který maminky malých ratolestí řeší. Zvýšená tělesná teplota je příznakem onemocnění a zároveň obranným mechanismem organismu. Jak správně horečku u miminka, resp. horečku u dítěte srazit, poradíme v článku.
 • Příušnice dříve patřily mezi běžná infekční nemoci dětského věku. Od roku 1986 se proti nim povinně očkuje, a díky tomu se jejich výskyt výrazně snížil. Přesto se příušnice stále objevují, naštěstí jen v malých epidemiích. Jak příušnice poznat a jak je léčit?
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora