Jak bezpečně vytáhnout psovi klíště?

25. 8. 2022 · Mgr. Barbora Jedličková · 9 minut čtení

Aktivita klíšťat je s příchodem jara na vrcholu a proto přinášíme pár tipů, co dělat, když váš pes během procházky klíště chytne. Jak klíště ze srsti správně vyndat a jaké jsou možnosti ochrany pejska před tímto parazitem? Více si přečtěte v našem novém článku na Dr. Max VET.Klíšťata u psů mohou zpočátku vypadat malá, když se však naplní krví, zvětší se a ztmavnou.
Klíšťata mají tendenci přichytávat se psům v oblasti kolem hlavy, krku, uší a nohou.

Jak je to s klíšťaty u psů?

Přestože se klíště běžně považuje za hmyz, ve skutečnosti patří mezi pavoukovce podobné štírům, pavoukům a roztočům. Živí se krví hostitele (zvířete nebo člověka) a může být přenašečem chorob. Klíšťata se liší tvarem, barvou a velikostí, obecně jsou oválná, plochá a malá. Dokud nejsou nakrmena, mají velikost sezamových semínek. Jakmile jsou zcela nasátá krví, dosahují velikosti a tvaru kávového zrna. Hledají hostitele, na kterém by se uchytila. Často vylezou na vrchol dlouhého stébla trávy a čekají na vhodnou kořist. Nedokážou skákat ani létat, pes se jich musí přímo dotknout. Zpětné háčky na nožičkách jim umožňují zachytit se na srsti.

Rizikové jaro

Klíšťata mohou být aktivní během celého roku, ale obecně nejčastěji na jaře a na podzim. Klíšťata totiž ovlivňuje teplota či vzdušná vlhkost (a to prakticky okamžitě), aktivní začínají být od teplot přesahujících 4 až 5 °C. Psi jsou v tomto období ohroženi více než lidé, které na začátku jara chrání teplé oblečení a vyšší boty. Klíšťata totiž na své oběti číhají nejčastěji u jejich nohou, obvykle bývají usazená na stéblech trávy. Vlhké, nejlépe listnaté lesy či jejich zarostlé křovinaté okraje, ale také zanedbaná zahrada patří mezi místa, která klíšťatům vyloženě svědčí.


Jak vytáhnout klíště psovi?

Klíšťata mohou být pro psa opravdu nebezpečná, nepropadejte však panice, pokud na psovi nějaké najdete. Většina kousnutí klíštětem je neškodných a nezpůsobí žádné problémy. Obecně platí, že k přenosu onemocnění je třeba, aby bylo klíště přisáté nejméně 36 hodin, proto je nejdůležitější ho včas odstranit.

Srst pravidelně kontrolujte

Někdy může být nalezení klíštěte, zejména v tmavé srsti psa, opravdu obtížné. Doporučuje se pravidelně kontrolovat srst prsty a pečlivě prohmatávat povrch kůže. Zvláštní pozornost věnujte zejména skrytým nebo obtížně dostupným místům, jako jsou části pod bradou, mezi tlapkami, u očí a uvnitř uší. Nezapomeňte zkontrolovat břicho, vnitřní stranu stehen, genitálie a hlavně oblast pod ocasem.

Při odstraňování klíštěte dbejte na bezpečnost

Při vytahování klíštěte si ideálně nasaďte vyšetřovací rukavice, abyste se vyhnuli kontaktu s krví. Nikdy neodstraňujte klíště prsty je to nejen neúčinné, ale mačkáním můžete uvolnit bakterie ze střevního obsahu do krve psa. Rovněž se nedoporučuje klíšťata propichovat nebo zalévat olejem či vazelínou.
Roztáhněte srst psa a poté uchopte klíště pinzetou co nejblíže ke kůži a kýváním do stran jej uvolněte, po odstranění klíštěte místo přisátí vydezinfikujte. Další možností je použít háček na klíšťata. Při odstraňování klíštěte postupujte opatrně, není vhodné jej rychle a násilím táhnout ven. Rovněž se nedoporučuje točení a kroucení, protože klíště nemá ústní ústrojí ve tvaru závitu.


Klíšťata u psa mohou způsobit vážná onemocnění, jako je například lymská borelióza.
Mezi nejčastější onemocnění přenášená z klíštěte na psa patří lymská borelióza. Účinnou prevencí je očkování.

Co když v ráně zůstane kousek klíštěte?

Zkontrolujte ranku, abyste se ujistili, že bylo odstraněno celé klíště. Pokud v kůži přece jen zůstane část klíštěte, riziko infekce už nehrozí, ale ranka se může zanítit, a tak je nutné postižené místo pravidelně kontrolovat. Většinou si s vypuzením ústního ústrojí klíštěte kůže poradí sama. Nesnažte se však zbytek těla klíštěte odstranit vrtáním v kůži.

Zlikvidujte klíště tak, že jej spláchnete do záchodu nebo polijete alkoholem či ho přilepíte na kousek lepicí pásky a poté vyhodíte do koše. Jelikož jsou klíšťata velmi odolná, mohou se v případě, kdy nejsou správně zlikvidována, znovu přichytit. Pokud nepoužijete rukavice, po odstranění klíštěte si důkladně umyjte ruce, očistěte ranku dezinfekcí a rovněž vyčistěte i pinzetu či háček.

Borelióza u psa po kousnutí klíštětem?

Lymská borelióza je jedna z nejznámějších chorob, která je přenášena klíšťaty. Může způsobit artritidu a otok kloubů psa, což má za následek bolestivé kulhání. Příznaky zahrnují vyrážku kolem místa kousnutí klíštětem, horečku, mírné kulhání, oteklé klouby a uzliny, ztrátu chuti k jídlu a letargii (útlum, nadměrná spavost). Tyto příznaky však mohou být přítomny i při jiných onemocněních, takže pokud měl pes klíště a vy máte sebemenší podezření na některé z infekčních onemocnění přenášené klíšťaty, vyhledejte svého veterinárního lékaře.


Kdy klíště přisáté na psa odpadne?

Klíště odpadne teprve tehdy, když se dostatečně nasytí krví. Před krmením je velké jen několik milimetrů. Po přisátí a krmení psí krví může plně nasáté klíště narůst do velikosti více než 1 cm. Mladým klíšťatům, zvaným nymfy, trvá dva až tři dny, než se zcela naplní krví. Sameček klíštěte krev nepije, nebo jen velmi krátce. Hostitele vyhledává kvůli tomu, aby na něm našel samičku a oplodnil ji. Samička saje krev 47 dní, ale v některých případech naplnění krví trvá až 2 týdny. Po odpadnutí klíště mění vývojové stadium, u samičky probíhá nakladení vajíček.

Červený flek po klíštěti u psa

Když klíště objeví vhodné místo k přisátí, klepítky prořízne kůži a začne sát krev. Často vytváří lepkavou tekutinu, která mu pomáhá zůstat přisáté. Do rány klíště začne vypouštět látky, které zabraňují srážení krve a způsobují znecitlivění. Kousnutí klíštětem může způsobit lokální reakcibulky, strupy, zarudnutí nebo svědění. To obvykle není důvod k obavám, pokud oblast není velká ani hluboká. jakmile zarudnutí přetrvává déle než 24 hodin, zhorší se nebo se k němu přidají i jiné příznaky, kontaktujte veterinárního lékaře.

Ochrana před klíšťaty

V dnešní době můžete ochránit vašeho pejska před klíšťaty mnoha způsoby. Na výběr jsou například přípravky ve formě sprejů, antiparazitálních obojků či stále populárnějších Spot-on pipet v podobě lokálního roztoku, který se nakape psovi na kůži v oblasti kohoutku. Detailní informace o těchto prostředcích si můžete přečíst v podrobném článku věnovaném tomuto tématu.
  Články k tématu Jak bezpečně vytáhnout psovi klíště?

  • Blechy u psa

   Blechy u psa

   · 6 minut čtení
   Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

   Blechy u kočky

   · 7 minut čtení
   Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
  • Barfování - jak začít a výhody

   Barfování - jak začít a výhody

   · 5 minut čtení
   Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  O autorovi
  Mgr. Barbora Jedličková
  Mgr. Barbora Jedličková
  Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
  Číst více od autora
  O autorovi
  Mgr. Barbora Jedličková
  Mgr. Barbora Jedličková
  Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
  Číst více od autora