Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

30. 3. 2023 · 6 minut čtení

Klíště můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejnebezpečnější živočichy české přírody, jelikož přenáší nebezpečná onemocnění. A to platí jak u lidí, tak i u domácích mazlíčků. Jaký antiparazitní přípravek pro ně zvolit, kdy začít s jeho aplikací i co je potřeba dodržet pro zachování maximální účinnosti, vám poradíme na následujících řádcích.

Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

Související kategorie produktů:

Co může způsobit klíšťě domácím mazlíčkům?

Zvířata bohužel mohou stejně jako lidé dostat lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a další méně známé nemoci, například babesiósu. Více informací jsme pro vás připravili v samostatném článku o nemocech přenášených infikovanými klíšťaty.

Jaké typy přípravků proti parazitům existují?

Antiparazitika obecně rozdělujeme podle způsobu aplikace na vnější a vnitřní. Vnější antiparazitika můžete pořídit v nejrůznějších formách. Aktuálně patří mezi nejoblíbenější ochranu proti klíšťatům u domácích mazlíčků antiparazitární obojky a spot-on pipety.  Mezi velmi oblíbené patří zejména žvýkací tablety s příchutí, např. hovězího masa. Fungují i při koupání, plavání nebo umývání psa šampónem.

Existují ale i další způsoby, jako např. kožní sprej či elektronický repelent, z vnitřních antiparazitik pak nejčastěji tablety.

Na konci zimy je čas vybavit psy a kočky ochranou proti klíšťatům.
Obecně platí, že klíšťata začínají být aktivní, jakmile roztaje sníh a venkovní teplota přesáhne 7 °C.
Antiparazitické obojky
Spot-on pipety
Antiparazitické šampony
Antiparazitické pudry
Spreje a repelenty
Elektronický repelent pro klíšťatům
Tablety proti vnějším parazitům
Spot-on pipety proti parazitům jsou oblíbené pro svou jednoduchou a bezpečnou aplikaci.
Výhodou tablet je, že se snadno dávkují a lze je podat společně s oblíbeným pamlskem, např. obalené v šunce. K dostání jsou i ochucené žvýkací tablety.

10 zásad pro správné používání antiparazitik

Připravili jsme pro vás stručný souhrn informací, které jsou důležité pro výběr a následné používání nejoblíbenějších antiparazitních přípravků, tj. obojků a spot-on pipet. Zde jsou:

1. Volba vhodného přípravku - Pipetu a obojek je nezbytné pořizovat přímo pro dané zvíře a jeho váhovou kategorii, jinak by mohlo dojít k předávkování a rozvoji nežádoucích účinků (kožní či neurologické reakce). Látky z pipety ani z obojku by neměly proniknout do krve zvířete. V případě nehody a olíznutí látky zvířetem vždy raději kontaktujte veterinární ambulanci. Před použitím antiparazitárního přípravku si pečlivě přečtěte příbalový leták. V případě nejasností kontaktujte svého veterináře, lékárníka, event. prodejce přípravku.

2. Správná aplikace - Aplikujte přípravek proti klíšťatům přesně dle návodu. Pipeta se obvykle aplikuje mezi lopatky zvířete, obojek se nasazuje volně (asi tak na dva prsty), aby se z něj účinná látka dobře uvolňovala od krku. Konec obojku zastřihněte asi 2 cm od spony. Nesnažte se ušetřit tím, že koupíte jeden delší obojek pro dvě malá zvířata. Účinná látka je dávkována podle hmotnosti zvířete, takže byste tímto postupem mohli malé zvíře ohrozit.

3. Nikdy nezaměňujte antiparazitární přípravky pro psy a kočky. Látky používané v přípravcích pro psy mohou být pro kočky toxické! Antiparazitární přípravky nepoužívejte ani u jiných druhů zvířat, než kterým jsou určena (králík, morče).

4. Doba působení - Obojky a pipety jednotlivých druhů a značek mají různou deklarovanou délku ochrany. Jakmile lhůta vyprší, pořiďte svému kamarádovi další ochranu. Nejdelší dobu působení mají obvykle obojky (až 8 měsíců). Vždy je dobré si poznamenat, kdy jste antiparazitární přípravek aplikovali.

5. Nekombinujte - nepoužívejte nikdy zároveň obojek a pipetu pro zvýšení účinnosti, mohlo by dojít k předávkování zvířete.

6. Účinnost - žádný antiparazitární účinek nezajistí 100% ochranu, ale v každém případě se počet uchycených klíšťat mnohonásobně sníží. A to stojí za to. Antiparazitární přípravky začínají být plně efektivní obvykle po několika dnech po aplikaci, kdy se účinná látka rozšíří po celé kůži. Přestože je zvíře ošetřeno proti klíšťatům, vždy dodržujte určitá bezpečnostní opatření. Je-li to možné, nepouštějte psa do vysoké trávy a uchycená klíšťata neprodleně odstraňujte speciálními pomůckami (pinzety, kleštičky, háčky). Tipy na správné vytažení klíštěte u psa i jak odstranit klíště u kočky, si můžete přečíst v našich článcích.

7. Voda a přípravky proti klíšťatům - v případě spot-on pipet či šamponů se obecně týden po aplikaci nedoporučuje zvíře koupat. Každý přípravek je jinak odolný vůči vodě, vyberte ten, který odpovídá životnímu stylu a prostředí vašeho mazlíčka. 

8. Březost, laktace - většina antiparazitárních přípravků není určena pro období březosti a laktace, existují ale i takové, které používat lze. Totéž platí o užívání u štěňat. Pro tato zvířata jsou k dispozici antiparazitní přípravky na přírodní bázi (rostlinné extrakty) nebo elektronický antiparazitární obojek.

9. Nežádoucí účinky - antiparazitární přípravky jsou obvykle dobře snášeny. Případné nežádoucí účinky si před aplikací nastudujte v příbalovém letáku.

10. Bezpečnost a čistota - nepřipevňujte nic na přesahující konec obojku (např. odrazky), pokud se v tomto případě zvíře obojkem někde zachytí, nemůže se obojek uvolnit a hrozí uškrcení zvířete. Pro správné uvolňování účinné látky z obojku je třeba, aby byl čistý. Špinavý obojek stačí otřít mýdlovou vodou. Zvíře ošetřené antiparazitárním přípravkem by také nemělo spát v posteli se svým majitelem, zejména s dětmi.
Články k tématu Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

 • Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  · 4 minuty čtení
  Soužití s domácím mazlíčkem má pro děti řadu výhod, existují ovšem i rizika, jako je zavlečení parazitů do domácnosti. Abyste eliminovali potenciální nepříjemnosti u vašeho pejska či kočky, potažmo u vašich dětí, dbejte na pravidelné odčervování, očkování i zvýšenou hygienu
 • Barfování - jak začít a výhody

  Barfování - jak začít a výhody

  · 5 minut čtení
  Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
 • Blechy u psa

  Blechy u psa

  · 6 minut čtení
  Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora