Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

19. 3. 2022 · Mgr. Barbora Jedličková · 7 minut čtení
 • Vetclub

Proč je důležitá ochrana před klíšťaty? Odpověď je nasnadě. Klíště můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejnebezpečnější živočichy české přírody, protože přenáší nebezpečná onemocnění. A to platí jak u lidí, tak i u domácích mazlíčků. Jaký antiparazitní přípravek zvolit a jaké jsou vlastně možnosti, poradíme na následujících řádcích.Na konci zimy je čas vybavit psy a kočky ochranou proti klíšťatům.
Obecně platí, že klíšťata začínají být aktivní, jakmile roztaje sníh a venkovní teplota přesáhne 7 °C.

Co může způsobit klíšťě domácím mazlíčkům?

Zvířata bohužel mohou stejně jako lidé dostat lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a další méně známé nemoci, například babesiósu. Více o nemocech přenášených infikovanými klíšťaty najdete zde.

Jaké typy přípravků proti parazitům existují?

Aktuálně patří mezi nejoblíbenější ochranu proti klíšťatům u domácích mazlíčků antiparazitární obojky a spot-on pipety. Existují ale i další způsoby. Možnosti jsou následující:

Antiparazitické obojky

Jednoduché použití a vysoká spolehlivost činí z antiparazitních obojků nejoblíbenější metodu ochrany před klíšťaty. Obojky obsahují jednu či více antiparazárních látek (fipronil, propoxur, flumethrin, permetrin), které se zpravidla do 24 hodin rozptýlí po těle zvířete a poskytují ochranu před klíšťaty (často také proti blechám a dalším parazitům, a to podle typu a účinných látek). Antiparazitický obojek by měl být připevněn k běžnému obojku, ovšem velmi volně, a nošen nepřetržitě po období doporučované výrobcem.


5.0
(1)
Fyto obojek FORTE pro psy a kočky je obojek s repelentním a biocidním účinkem proti klíšťatům a blechám určený pro psy a kočky.
1 ks
4.8
(17)
Hubí blechy a klíšťata a odpuzuje klíšťata po celých 8 měsíců.
1 ks
5.0
(1)
Léčba a prevence napadnutí psů klíšťaty a blechami. Působí až 7 měsíců.
1 ks
4.6
(12)
Hubí blechy a klíšťata a odpuzuje klíšťata po celých 8 měsíců.


Spot-on pipety proti parazitům jsou oblíbené pro svou jednoduchou a bezpečnou aplikaci.
Pipety se snadno aplikují, nezapáchají a jsou finančně dostupné.

Spot-on pipety

Spot-on pipety jsou druhým nejrozšířenějším způsobem ochrany před klíšťaty. jedná se o lokální antiparazitikum v roztoku, který se z pipety nakape na kůži v oblasti kohoutku (hrbolek mezi lopatkami zvířete). Jedinou nevýhodou je riziko intoxikace dětí, které by mohly v prvních dnech po aplikaci zvíře hladit a následně, například olíznutím prstů, antiparazitární látku pozřít.

Spot-on pipety pro psy i kočky

Pipeta lze pořídit ve variantě pro psy i kočky. Při jejich nákupu můžete vybírat kromě základní řady také přípravky s kombinací účinných látek, které hubí kromě klíšťat jak dospělé blechy, tak jejich vývojová stádia (vajíčka a larvy) nebo přípravky s trojitou kombinací (Tri-act) nabízející kromě zmíněných účinků také repelentní účinek proti klíšťatům a komárům. Doporučujeme psa nekoupat nejméně 48 hodin po ošetření, aby nedošlo k odplavení účinných látek přípravku.

O vhodném přípravku i aplikaci přípravků u březích a kojících fen či štěňat se ideálně poraďte s vaším veterinářem.


3 pipety
4.7
(9)
Účinný proti blechám a napadení klíštětem. Chrání společnou domácnost.
3 pipety
5.0
(1)
Osvědčené a jednoduché řešení v boji proti blechám, klíšťatům a všenkám.
1 pipeta
Hubí a zároveň odpuzuje blechy, klíšťata a další bodavý hmyz.
3x0,5 ml
Proti napadení psa blechami, klíšťaty a/nebo všenkami.


Tablety proti vnějším parazitům

Další častá a velmi pohodlná je metoda vnitřní antiparazitické ochrany, kdy se tablety pro kočky tablety pro psy podávají zvířeti při krmení. Na rozdíl od spot-on pipet je tato metoda bezpečná pro případné dětské přátele vašeho mazlíčka.

Antiparazitické šampony

Šampony pro kočky a psy pomohou především při akutním útoku vnějších parazitů, poskytují i následnou ochranu po několik dalších dní až týdnů (podle typu šamponu), ale spolehlivost je o něco nižší než u výše uvedených přípravků.

Antiparazitické pudry

Jsou dnes již spíše raritní metodou ochrany proti klíšťatům, zejména kvůli riziku vdechnutí pudru a následné intoxikace. Někdy však mohou zastoupit některou z výše uvedených metod, například pokud se objeví alergie na tekutá antiparazitika či tablety.

Spreje a repelenty

Antiparazitické spreje jsou vhodné pro domácí mazlíčky od prvních dnů a týdnů života. Mají velmi dobrý krátkodobý účinek. Kromě ošetření srsti zvířete je lze některé z nich použít i k dezinfekci kotce či pelíšku. Dobře fungují v kombinaci s antiparazitickými šampony.

Elektronický repelent pro klíšťatům

Elektronický repelent se používá se i pro starší a slabá zvířata náchylná k nemocem, v době laktace, pro štěňata i pro zvířata pobývající v domácnosti. Elektronický repelent obsahuje mikročip, který vydává ultrazvukové impulzy o frekvenci 40 kHz neslyšitelné pro člověka a zvíře. Krátké ultrazvukové impulzy ruší a odpuzují parazity v okruhu 3 m od zvířete, a tím brání jeho napadení.


Hlavní zásady pro používání antiparazitických přípravků

Připravili jsme pro vás stručný souhrn informací, které jsou důležité pro výběr a následné používání nejoblíbenějších antiparazitních přípravků, tj. obojků a spot-on pipet. Zde jsou:

 1. Volba vhodného přípravku - Pipetu a obojek je nezbytné pořizovat přímo pro dané zvíře a jeho váhovou kategorii. Jinak by  mohlo dojít k předávkování a rozvoji nežádoucích účinků (kožní či neurologické reakce). Látky z pipety ani z obojku by neměly proniknout do krve zvířete. V případě nehody a olíznutí látky zvířetem vždy raději kontaktujte veterinární ambulanci.
 2. Správná aplikace - Aplikujte přípravek proti klíšťatům přesně dle návodu – pipeta se obvykle aplikuje mezi lopatky zvířete, obojek se nasazuje volně, aby se z něj dobře účinná látka uvolňovala – od krku asi tak na dva prsty. Konec obojku zastřihněte asi 2 cm od spony.
 3. Nezaměňujte – nikdy nezaměňujte antiparazitární přípravky pro psy a kočky. Látky používané v přípravcích pro psy mohou být pro kočky toxické! Antiparazitární přípravky nepoužívejte ani u jiných druhů zvířat, než kterým jsou určena (králík, morče…).
 4. Doba působení - Obojky a pipety jednotlivých druhů a značek mají různou deklarovanou délku ochrany. Jakmile lhůta vyprší, pořiďte svému kamarádovi další ochranu. Nejdelší dobu působení mají obvykle obojky (až 8 měsíců). Vždy je dobré si poznamenat, kdy jste antiparazitární přípravek aplikovali.
 5. Nedělit – nesnažte se ušetřit tím, že koupíte jeden delší obojek pro dvě malá zvířata. Účinná látka je dávkována podle hmotnosti zvířete, takže byste tímto postupem mohli malé zvíře ohrozit.
 6. Nekombinujte – nepoužívejte nikdy zároveň obojek a pipetu pro zvýšení účinnosti, mohlo by dojít k předávkování zvířete.
 7. Účinnost – žádný antiparazitární účinek nezajistí 100% ochranu, ale v každém případě se počet uchycených klíšťat mnohonásobně sníží. A to stojí za to. Antiparazitární přípravky začínají být plně efektivní obvykle po několika dnech po aplikaci, kdy se účinná látka rozšíří po celé kůži. Přestože je zvíře ošetřeno proti klíšťatům, vždy dodržujte určitá bezpečnostní opatření – je-li to možné, nepouštějte psa do vysoké trávy a uchycená klíšťata neprodleně odstraňujte speciálními pomůckami (pinzety, kleštičky, háčky…). Jak na správné vytažení klíštěte, si můžete přečíst zde.
 8. Voda a přípravky proti klíšťatům – obecně týden po aplikaci se doporučuje zvíře nekoupat. Každý přípravek je jinak odolný vůči vodě, vyberte ten, který odpovídá životnímu stylu a prostředí vašeho mazlíčka. Pipety je třeba po koupání aplikovat znovu.
 9. Březost, laktace – většina antiparazitárních přípravků není určena pro období březosti a laktace, existují ale i takové, které používat lze. Totéž platí o užívání u štěňat. Pro tato zvířata jsou k dispozici antiparazitní přípravky na přírodní bázi (rostlinné extrakty) nebo elektronický antiparazitární obojek.
 10. Nežádoucí účinky – antiparazitární přípravky jsou obvykle dobře snášeny. Případné nežádoucí účinky si před aplikací nastudujte v příbalovém letáku.
 11. Bezpečnost – nepřipevňujte nic na přesahující konec obojku (např. odrazky) – pokud se v tomto případě zvíře obojkem někde zachytí, nemůže se obojek uvolnit a hrozí uškrcení zvířete.
 12. Čistota – pro správné uvolňování účinné látky z obojku je třeba, aby byl čistý. Špinavý obojek stačí otřít mýdlovou vodou.
 13. Každý svůj pelíšek – zvíře ošetřené antiparazitárním přípravkem by nemělo spát v posteli se svým majitelem, zejména s dětmi.
 14. Příbalový leták – před použitím antiparazitárního přípravku si pečlivě přečtěte příbalový leták. V případě nejasností kontaktujte svého veterináře, lékárníka event. prodejce přípravku.

Články k tématu Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

 • Na co myslet při pořizování psa do bytu k dětem

  Na co myslet při pořizování psa do bytu k dětem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Touží vaše děti po pejskovi a přemlouvají vás už nějakou dobu, zatímco vy stále váháte? Pes dítě emocionálně obohatí, bude ho motivovat a rozvíjet a možná se stane jeho nejlepším kamarádem. Pořízení psa do bytu však není jen zábavou, ale také povinností.
 • Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  · 5 minut čtení
  • Parazité
  Soužití s domácím mazlíčkem má pro děti řadu výhod, existují ovšem i rizika, jako je zavlečení parazitů do domácnosti. Abyste eliminovali potenciální nepříjemnosti u vašeho pejska či kočky, potažmo u vašich dětí, dbejte na pravidelné odčervování, očkování i zvýšenou hygienu
 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.