Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

19. 3. 2021 | 0x
Teploty stoupají a začíná sezóna klíšťat. Tohoto drobného parazita můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejnebezpečnější živočichy české přírody, protože přenáší velmi nebezpečná onemocnění, jimiž jsou ohroženi i naši milí čtyřnozí přátelé.

Před klíšťaty, ale i jinými nepříjemnými vetřelci (blechy, komáři, všenky…) ochrání vhodné antiparazitární přípravky. Co byste měli vědět a promyslet před koupí parazitárního přípravku?

  1. Typ přípravku – přípravky na trhu lze rozdělit do dvou hlavních skupin – na vyhrazené veterinární přípravky a přírodní přípravky (obvykle na bázi rostlinných silic).

Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům2. Forma – zvolit můžete buď antiparazitární obojky, pipety (také označován jak spot-on přípravky) nebo spreje. Spreje je obvykle možné použít v prostředí, kde zvíře žije (pelíšek, deka, koberec). Nejdelší dobu působení mají obvykle obojky (až 8 měsíců). Vždy je dobré si poznamenat, kdy jste antiparazitární přípravek aplikovali.

3. Působení – antiparazitární přípravky se nevstřebávají do krevního oběhu, ale zůstávají pouze na kůži (v tukové vrstvičce).

4. Nezaměňujte – nikdy nezaměňujte antiparazitární přípravky pro psy a kočky. Látky používané v přípravcích pro psy, mohou být pro kočky toxické! Antiparazitární přípravky nepoužívejte ani u jiných druhů zvířat, než kterým jsou určena (králík, morče…)

5. Nedělit – nesnažte se ušetřit tím, že koupíte jeden delší obojek pro dvě malá zvířata. Účinná látka je dávkována podle hmotnosti zvířete, takže byste tímto postupem mohli malé zvíře ohrozit.

 

Je čas vybavit domácí mazlíčky  

6. Aplikujte přesně dle návodu – pipeta se obvykle aplikuje mezi lopatky zvířete, obojek se nasazuje volně, aby se z něj dobře účinná látka uvolňovala – od krku asi tak na dva prsty. Konec obojku zastřihněte asi 2 cm od spony.

7. Nekombinujte – nepoužívejte nikdy zároveň obojek a pipetu pro zvýšení účinnosti, mohlo by dojít k předávkování zvířete.

8. Účinnost – žádný antiparazitární účinek nezajistí 100% ochranu, ale v každém případě se počet uchycených klíšťat mnohonásobně sníží. A to stojí za to. Dodržujte vždy určitá bezpečnostní opatření – je-li to možné, nepouštějte psa do vysoké trávy, uchycená klíšťata neprodleně odstraňujte speciálními pomůckami (pinzety, kleštičky, háčky…). Antiparazitární přípravky začínají být plně efektivní obvykle po několika dnech po aplikaci, kdy se účinná látka rozšíří po celé kůži.

9. Voda – obecně týden po aplikaci se doporučuje zvíře nekoupat. Každý přípravek je jinak odolný vůči vodě, vyberte ten, který odpovídá životnímu stylu a prostředí vašeho mazlíčka. Pipety je třeba po koupání aplikovat znovu.

10. Březost, laktace – většina antiparazitárních přípravků není určena pro období březosti a laktace, existují ale i takové, které používat lze. Totéž platí o užívání u štěňat.

11. Nežádoucí účinky – antiparazitární přípravky jsou obvykle dobře snášeny. Případné nežádoucí účinky si před aplikací nastudujte v příbalovém letáku.

12. Bezpečnost – nepřipevňujte nic na přesahující konec obojku (např. odrazky) – pokud se v tomto případě zvíře obojkem někde zachytí, nemůže se obojek uvolnit a hrozí uškrcení zvířete.

13. Čistota – pro správné uvolňování účinné látky z obojku je třeba, aby byl čistý. Špinavý obojek stačí otřít mýdlovou vodou.

14. Každý svůj pelíšek – zvíře ošetřené antiparazitárním přípravkem by nemělo spát v posteli se svým majitelem, zejména dětmi.

15. Příbalový leták – před použitím antiparazitárního přípravku si pečlivě přečtěte příbalový leták. V případě nejasností kontaktujte svého veterináře, lékárníka event. prodejce přípravku.

 

Zdroje: Bayer-veterina.cz, spokojenypes.cz, příbalové letáky antiparazitárních přípravků.

Články k tématu Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

  • Pomýšlíte pořídit dětem domácího mazlíčka nebo plánujete rodinu a v domácnosti s vámi žijí zvířata? V pořádku. Dětem domácí mazlíčci svědčí. I dětští psychologové potvrzují, že děti žijící s domácími zvířaty jsou spokojenější, sebevědomější, poslušnější a lépe se jim daří ve škole. Kromě toho mají děti, které jsou od narození vystaveny kontaktu se zvířaty, méně alergických onemocnění.

  • Ještě před pár desítkami let bylo chytit klíště poměrně vzácné. V současné době se vyskytují klíšťata bohužel i v městských parcích a na trávnících a zahradách. Klíště můžete chytit i ve vyšší nadmořské výšce než dříve, a stejně tak i sezóna klíšťat je díky teplým zimám bez mrazů stále delší. Tito drobní parazité jsou přenašeči chorob s rizikem závažného poškození zdraví, proto je třeba se proti nim...