Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

Teploty stoupají a začíná sezóna klíšťat. Tohoto drobného parazita můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejnebezpečnější živočichy české přírody, protože přenáší velmi nebezpečná onemocnění, jimiž jsou ohroženi i naši milí čtyřnozí přátelé.

Před klíšťaty, ale i jinými nepříjemnými vetřelci (blechy, komáři, všenky…) ochrání vhodné antiparazitární přípravky. Co byste měli vědět a promyslet před koupí parazitárního přípravku?

 1. Typ přípravku – přípravky na trhu lze rozdělit do dvou hlavních skupin – na vyhrazené veterinární přípravky a přírodní přípravky (obvykle na bázi rostlinných silic).

 2. Forma – zvolit můžete buď antiparazitární obojky, pipety (také označován jak spot-on přípravky) nebo spreje. Spreje je Pipeta klíštěobvykle možné použít v prostředí, kde zvíře žije (pelíšek, deka, koberec). Nejdelší dobu působení mají obvykle obojky (až 8 měsíců). Vždy je dobré si poznamenat, kdy jste antiparazitární přípravek aplikovali.

 3. Působení – antiparazitární přípravky se nevstřebávají do krevního oběhu, ale zůstávají pouze na kůži (v tukové vrstvičce).

 4. Nezaměňujte – nikdy nezaměňujte antiparazitární přípravky pro psya kočky. Látky používané v přípravcích pro psy, mohou být pro kočky toxické! Antiparazitární přípravky nepoužívejte ani u jiných druhů zvířat, než kterým jsou určena (králík, morče…)

 5. Nedělit – nesnažte se ušetřit tím, že koupíte jeden delší obojek pro dvě malá zvířata. Účinná látka je dávkována podle hmotnosti zvířete, takže byste tímto postupem mohli malé zvíře ohrozit.

 6. Aplikujte přesně dle návodu – pipeta se obvykle aplikuje mezi lopatky zvířete, obojek se nasazuje volně, aby se z něj dobře účinná látka uvolňovala – od krku asi tak na dva prsty. Konec obojku zastřihněte asi 2 cm od spony.

 7. Nekombinujte nepoužívejte nikdy zároveňobojek a pipetu pro zvýšení účinnosti, mohlo by dojít k předávkování zvířete.

 8. Účinnost – žádný antiparazitární účinek nezajistí 100% ochranu, ale v každém případě se počet uchycených klíšťat mnohonásobně sníží. A to stojí za to. Dodržujte vždy určitá bezpečnostní opatření – je-li to možné, nepouštějte psa do vysoké trávy, uchycená klíšťata neprodleně odstraňujte speciálními pomůckami (pinzety, kleštičky, háčky…). Antiparazitární přípravky začínají být plně efektivní obvykle po několika dnech po aplikaci, kdy se účinná látka rozšíří po celé kůži.

 9. Voda – obecně týden po aplikaci se doporučuje zvíře nekoupat. Každý přípravek je jinak odolný vůči vodě, vyberte ten, který odpovídá životnímu stylu a prostředí vašeho mazlíčka. Pipety je třeba po koupání aplikovat znovu.

 10. Březost, laktace – většina antiparazitárních přípravků není určena pro období březosti a laktace, existují ale i takové, které používat lze. Totéž platí o užívání u štěňat.

 11. Nežádoucí účinky – antiparazitární přípravky jsou obvykle dobře snášeny. Případné nežádoucí účinky si před aplikací nastudujte v příbalovém letáku.

 12. Bezpečnost – nepřipevňujte nic na přesahující konec obojku (např. odrazky) – pokud se v tomto případě zvíře obojkem někde zachytí, nemůže se obojek uvolnit a hrozí uškrcení zvířete.

 13. Čistota – pro správné uvolňování účinné látky z obojku je třeba, aby byl čistý. Špinavý obojek stačí otřít mýdlovou vodou.

 14. Každý svůj pelíšek – zvíře ošetřené antiparazitárním přípravkem by nemělo spát v posteli se svým majitelem, zejména dětmi.

 15. Příbalový leták – před použitím antiparazitárního přípravku si pečlivě přečtěte příbalový leták. V případě nejasností kontaktujte svého veterináře, lékárníka event. prodejce přípravku.

 

Zdroje: Bayer-veterina.cz, spokojenypes.cz, příbalové letáky antiparazitárních přípravků.