Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

30. 3. 2023 · Mgr. Barbora Jedličková · 12 minut čtení
 • Vetclub

Proč je důležitá ochrana před klíšťaty? Odpověď je nasnadě. Klíště můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejnebezpečnější živočichy české přírody, protože přenáší nebezpečná onemocnění. A to platí jak u lidí, tak i u domácích mazlíčků. Jaký antiparazitní přípravek zvolit a jaké jsou vlastně možnosti, poradíme na následujících řádcích.

Co může způsobit klíšťě domácím mazlíčkům?

Zvířata bohužel mohou stejně jako lidé dostat lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a další méně známé nemoci, například babesiósu. Více informací jsme pro vás připravili v samostatném článku o nemocech přenášených infikovanými klíšťaty.

Na konci zimy je čas vybavit psy a kočky ochranou proti klíšťatům.
Obecně platí, že klíšťata začínají být aktivní, jakmile roztaje sníh a venkovní teplota přesáhne 7 °C.

Jaké typy přípravků proti parazitům existují?

Antiparazitika obecně rozdělujeme podle způsobu aplikace na vnější a vnitřní.

Vnější antiparazitika můžete pořídit v nejrůznějších formách. Aktuálně patří mezi nejoblíbenější ochranu proti klíšťatům u domácích mazlíčků antiparazitární obojky a spot-on pipety. Existují ale i další způsoby, jako např. kožní sprej či elektronický repelent, z vnitřních antiparazitik pak nejčastěji tablety. Mezi velmi oblíbené patří zejména žvýkací tablety s příchutí, např. hovězího masa. Fungují i při koupání, plavání nebo umývání psa šampónem.

Antiparazitické obojky

Jednoduché použití a dlouhodobá účinnost činí z antiparazitních obojků pro psy i kočky oblíbenou metodu ochrany před klíšťaty. Obojky obsahují jednu či více antiparazárních látek (fipronil, propoxur, flumethrin, permetrin), které se zpravidla do 24 hodin rozptýlí po těle zvířete a poskytují ochranu před klíšťaty (často také proti blechám a dalším parazitům, a to podle typu a účinných látek).

Antiparazitický obojek by měl být nošen nepřetržitě po období doporučované výrobcem.

Spot-on pipety

Spot-on pipety jsou druhým nejrozšířenějším způsobem ochrany před klíšťaty. jedná se o lokální antiparazitikum v roztoku, který se z pipety nakape na kůži v oblasti kohoutku (mezi lopatky zvířete). Jedinou nevýhodou je riziko intoxikace dětí, které by mohly v prvních dnech po aplikaci zvíře hladit a následně, například olíznutím prstů, antiparazitární látku pozřít.

Přípravky lze pořídit ve variantě pipet pro psy i kočky. Při jejich nákupu můžete vybírat kromě základní řady také přípravky s kombinací účinných látek, které hubí kromě klíšťat jak dospělé blechy, tak jejich vývojová stádia (vajíčka a larvy) nebo přípravky s trojitou kombinací (Tri-act) nabízející kromě zmíněných účinků také repelentní účinek proti klíšťatům a komárům. Na trhu existují také pipety s kombinací na vnitřní parazity. Doporučujeme psa nekoupat nejméně 48 hodin po ošetření, aby nedošlo k odplavení účinných látek přípravku.

O vhodném přípravku i aplikaci přípravků u březích a kojících fen či štěňat se ideálně poraďte s vaším veterinářem.


Antiparazitické šampony

Šampony pro kočky a psy pomohou především při akutním útoku vnějších parazitů, poskytují i následnou ochranu po několik dalších dní až týdnů (podle typu šamponu), ale spolehlivost je o něco nižší než u výše uvedených přípravků.

Antiparazitické pudry

Jsou dnes již spíše raritní metodou ochrany proti klíšťatům, zejména kvůli riziku vdechnutí pudru a následné intoxikace. Někdy však mohou zastoupit některou z výše uvedených metod, například pokud se objeví alergie na tekutá antiparazitika či tablety.

Spreje a repelenty

Antiparazitické spreje jsou vhodné pro domácí mazlíčky od prvních dnů a týdnů života. Mají velmi dobrý krátkodobý účinek. Kromě ošetření srsti zvířete lze některé z nich použít i k dezinfekci kotce či pelíšku. Dobře fungují v kombinaci s antiparazitickými šampony.

Elektronický repelent pro klíšťatům

Elektronický repelent se používá se i pro starší a slabá zvířata náchylná k nemocem, v době laktace, pro štěňata i pro zvířata pobývající v domácnosti. Elektronický repelent obsahuje mikročip, který vydává ultrazvukové impulzy o frekvenci 40 kHz neslyšitelné pro člověka a zvíře. Krátké ultrazvukové impulzy ruší a odpuzují parazity v okruhu 3 m od zvířete, a tím brání jeho napadení.

Spot-on pipety proti parazitům jsou oblíbené pro svou jednoduchou a bezpečnou aplikaci.
Výhodou tablet je, že se snadno dávkují a lze je podat společně s oblíbeným pamlskem, např. obalené v šunce. K dostání jsou i ochucené žvýkací tablety.

Tablety proti vnějším parazitům

Další častá a velmi pohodlná je metoda vnitřní antiparazitické ochrany, kdy se tablety pro kočky tablety pro psy podávají zvířeti při krmení. Tyto perorální antiparazitika, která se podávají formou pilulky nebo žvýkacích tablet, které mohou být zároveň s příchutí, např. hovězího masa.

Vnitřní antiparazitika poskytují dlouhodobou ochranu až několik týdnů či měsíců.

Tato metoda představuje mimo jiné bezpečné řešení pro pro domácnosti s malými dětmi, látka obsažená v antiparazitiku nemůže přijít do styku s dětskou pokožkou.


10 zásad pro správné používání antiparazitik

Připravili jsme pro vás stručný souhrn informací, které jsou důležité pro výběr a následné používání nejoblíbenějších antiparazitních přípravků, tj. obojků a spot-on pipet. Zde jsou:

1. Volba vhodného přípravku - Pipetu a obojek je nezbytné pořizovat přímo pro dané zvíře a jeho váhovou kategorii, jinak by mohlo dojít k předávkování a rozvoji nežádoucích účinků (kožní či neurologické reakce). Látky z pipety ani z obojku by neměly proniknout do krve zvířete. V případě nehody a olíznutí látky zvířetem vždy raději kontaktujte veterinární ambulanci. Před použitím antiparazitárního přípravku si pečlivě přečtěte příbalový leták. V případě nejasností kontaktujte svého veterináře, lékárníka, event. prodejce přípravku.

2. Správná aplikace - Aplikujte přípravek proti klíšťatům přesně dle návodu. Pipeta se obvykle aplikuje mezi lopatky zvířete, obojek se nasazuje volně (asi tak na dva prsty), aby se z něj účinná látka dobře uvolňovala od krku. Konec obojku zastřihněte asi 2 cm od spony. Nesnažte se ušetřit tím, že koupíte jeden delší obojek pro dvě malá zvířata. Účinná látka je dávkována podle hmotnosti zvířete, takže byste tímto postupem mohli malé zvíře ohrozit.

3. Nikdy nezaměňujte antiparazitární přípravky pro psy a kočky. Látky používané v přípravcích pro psy mohou být pro kočky toxické! Antiparazitární přípravky nepoužívejte ani u jiných druhů zvířat, než kterým jsou určena (králík, morče).

4. Doba působení - Obojky a pipety jednotlivých druhů a značek mají různou deklarovanou délku ochrany. Jakmile lhůta vyprší, pořiďte svému kamarádovi další ochranu. Nejdelší dobu působení mají obvykle obojky (až 8 měsíců). Vždy je dobré si poznamenat, kdy jste antiparazitární přípravek aplikovali.

5. Nekombinujte - nepoužívejte nikdy zároveň obojek a pipetu pro zvýšení účinnosti, mohlo by dojít k předávkování zvířete.

6. Účinnost - žádný antiparazitární účinek nezajistí 100% ochranu, ale v každém případě se počet uchycených klíšťat mnohonásobně sníží. A to stojí za to. Antiparazitární přípravky začínají být plně efektivní obvykle po několika dnech po aplikaci, kdy se účinná látka rozšíří po celé kůži. Přestože je zvíře ošetřeno proti klíšťatům, vždy dodržujte určitá bezpečnostní opatření. Je-li to možné, nepouštějte psa do vysoké trávy a uchycená klíšťata neprodleně odstraňujte speciálními pomůckami (pinzety, kleštičky, háčky). Tipy na správné vytažení klíštěte u psa i jak odstranit klíště u kočky, si můžete přečíst v našich článcích.

7. Voda a přípravky proti klíšťatům - v případě spot-on pipet či šamponů se obecně týden po aplikaci nedoporučuje zvíře koupat. Každý přípravek je jinak odolný vůči vodě, vyberte ten, který odpovídá životnímu stylu a prostředí vašeho mazlíčka. 

8. Březost, laktace - většina antiparazitárních přípravků není určena pro období březosti a laktace, existují ale i takové, které používat lze. Totéž platí o užívání u štěňat. Pro tato zvířata jsou k dispozici antiparazitní přípravky na přírodní bázi (rostlinné extrakty) nebo elektronický antiparazitární obojek.

9. Nežádoucí účinky - antiparazitární přípravky jsou obvykle dobře snášeny. Případné nežádoucí účinky si před aplikací nastudujte v příbalovém letáku.

10. Bezpečnost a čistota - nepřipevňujte nic na přesahující konec obojku (např. odrazky), pokud se v tomto případě zvíře obojkem někde zachytí, nemůže se obojek uvolnit a hrozí uškrcení zvířete. Pro správné uvolňování účinné látky z obojku je třeba, aby byl čistý. Špinavý obojek stačí otřít mýdlovou vodou. Zvíře ošetřené antiparazitárním přípravkem by také nemělo spát v posteli se svým majitelem, zejména s dětmi.

Články k tématu Je čas vybavit domácí mazlíčky proti klíšťatům

 • Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  · 5 minut čtení
  • Parazité
  Soužití s domácím mazlíčkem má pro děti řadu výhod, existují ovšem i rizika, jako je zavlečení parazitů do domácnosti. Abyste eliminovali potenciální nepříjemnosti u vašeho pejska či kočky, potažmo u vašich dětí, dbejte na pravidelné odčervování, očkování i zvýšenou hygienu
 • Jak poznat a řešit rýmu a nachlazení u psů a koček

  Jak poznat a řešit rýmu a nachlazení u psů a koček

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub
  Může mít pes rýmu? Může mít kočka kašel? Co dělat, když váš domácí mazlíček kýchá a teče mu z nosu, jaké příznaky má nachlazení a jak můžete svému chlupáčovi pomoct, se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.
 • Tipy na vánoční dárky pro domácí mazlíčky

  Tipy na vánoční dárky pro domácí mazlíčky

  · 4 minuty čtení
  • Vetclub
  Připravili jsme pro vás seznam tipů na vánoční dárky pro psy a kočky. Žádné zbytečnosti, jen samé užitečné věci. Nebo je můžete zabalit jako dárek pro své blízké, kteří domácí mazlíčky mají, budou mít určitě radost za své malé chlupáče.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora