
OVULAR Ovulační test
5 ks
Zdravotnické prostředky
Na co se používá ovulační test? Jak fungují těhotenské testy? Za jakých podmínek mohou spolehlivě stanovit výsledek, ať už jde o plodné dny nebo těhotenství?
Menstruační cyklus trvá obvykle 28 dní, ale pouze v několika málo dnech je možné početí. Ačkoliv konkrétní dny v cyklu se mohou individuálně měnit, základní schéma platí univerzálně. K otěhotnění totiž může dojít pouze v krátkém období tzv. plodných dnů. Základní orientace v celém menstruačním cyklu pomůže párům správně načasovat pokusy o početí.
5 ks
Zdravotnické prostředky
Zdravotnické prostředky
7 ks
Zdravotnické prostředky
testovací proužky 5 ks
Zdravotnické prostředky
U každé ženy je délka jednotlivých cyklů mírně odlišná, a proto může ovulace přicházet pouhých 9 dní po začátku menstruace, ale klidně také více než dva týdny poté. Právě proto, že cyklus každé ženy je individuální, byly vyvinuty ovulační testy, které spolehlivě detekují ovulaci podle přítomnosti hormonu, jenž je vylučován v moči právě v období ovulace. Tento hormon se nazývá lutropin neboli luteinizační hormon (zkratka LH). Test je vhodné provádět 12.–18. den od začátku menstruace. Pozitivní ovulační test potvrzuje, že se žena nachází v plodném období, kdy je potenciálně možné početí.
Všechny těhotenské testy, které koupíte v lékárně, fungují na bázi zjištění přítomnosti hormonu choriogonadotropin, který se označuje jako hCG (zkratka pochází z angličtiny: human Chorionic Gonadotropin). Jeho nadprodukce začíná v okamžiku, kdy se v těle ženy začne vyvíjet embryo. Během prvního týdne je zjistitelný pouze z krevního rozboru, v moči se jeho zjistitelné množství projeví až kolem 10. dne těhotenství.
Hladina hCG v těle v začátcích těhotenství velmi kolísá, navíc se jeho produkce liší i u každé ženy. Právě v okamžiku, kdy si děláte těhotenský test v předpokládaných začátcích těhotenství, se hormon hCG vůbec nemusí v tomto testu projevit, ačkoliv těhotná v tu chvíli už jste.
Při výběru těhotenského testu můžete zpravidla vybírat ze tří druhů. Nejdostupnější typ testů představují ponorné testy do vzorku moči, nejrozšířenější pak těhotenské testy do proudu moči. V nabídce jsou také digitální testy, některé testy nabízejí rozšířené funkce, jako je např. určení, jak dlouho již těhotenství probíhá. Podrobnosti o jednotlivých druzích se dozvíte na následujících řádcích.
1 ks
Zdravotnické prostředky
těhotenský test 2 ks
Zdravotnické prostředky
1 ks
Zdravotnické prostředky
2 ks
Zdravotnické prostředky
Pro co nejvyšší pravděpodobnost správného výsledku vyzkoušejte těhotenský test za těchto podmínek:
Pozorně si přečtěte návod k zakoupenému těhotenskému testu. V časném období těhotenství je hladina hCG proměnlivá a obecně je vhodné testování provést až v první den, kdy očekávané krvácení vynechá. Těhotenské testy nejsou 100% spolehlivé. Těhotenství potvrzuje vždy až ultrazvukové vyšetření u vašeho ošetřujícího gynekologa.
Jsou i případy, kdy se testy mýlí, a to jak ovulační, tak těhotenské. Příčin nesprávného výsledku může být několik, od nesprávného použití testu přes znečištění vzorku nebo samotného testu až po vzácnější onemocnění, která mohou výsledek zkreslit.
Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.
S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?
Co přesně je Rh faktor, co znamená, když je pozitivní nebo negativní, jak může ohrozit těhotenství a jaký je postup současné medicíny, to jsou otázky, na které přinášíme odpověď v novém článku na Dr.Max BABY.