O pár kilo lehčí…

 • Zažívání
 • Pohyb
Shodit pár kilogramů je jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí. Jestliže jste se rozhodli udělat něco se svojí váhou i vy, rádi vás ve vašem úsilí podpoříme!

Chcete-li si trvale udržovat optimální hmotnost, bez úpravy životního stylu se neobejdete. Vždy je třeba změnit stravovací návyky a zařadit do pravidelného režimu pohyb. Za vhodné hubnoucí cvičení se označuje především aerobní aktivity – plavání, tenis, jízda na kole. Při něm se spálí o 67 % více energie břišních zásob než při posilování!

Jen pilulky na hubnutí nestačí

Strava má být vyvážená s hlídaným množstvím kilojoulů (cca 8000 kJ denně pro běžně aktivního dospělého, a to včetně nápojů). Není vhodné příliš omezovat příjem energie, drastické diety mají za následek spíše zpomalení metabolizmu a menší ochotu těla zbavit se tukových zásob. Vhodné je konzumovat dostatek uhlohydrátů s nižším glykemickým indexem (luštěniny, těstoviny, přírodní rýže, celozrnné tmavé pečivo), ovoce, zeleninu, bílkoviny nejlépe z ryb, mořských plodů, nízkotučných mléčných výrobků.

Důležitý je též pitný režim. Voda a tekutiny pomáhají nejen zahánět pocit hladu, ale především voda transportuje důležité živiny v těle a proces látkové přeměny správně funguje jen s jejím dostatkem. Pozor též na alkohol, je velmi kalorický, navíc povzbuzuje chuť k jídlu.

Přípravky pro štíhlou linii

Doplňky stravy určené k udržení štíhlé linie jsou založeny na různých mechanismech působení, od těch na bázi nevstřebatelných polysacharidů, které navozují pocit sytosti (psyllium, chlorela, spirulina, glukomannan) přes chrom, který přispívá k normálnímu metabolizmu živin a k udržení normální hladiny glukózy v krvi, až po exotické substance typu acai berry, garcinia cambogia nebo antioxidanty a polyfenoly zelené kávy. V kategorii potravin lze najít výrobky určené speciálně pro ty, kteří usilují o snížení tělesné hmotnosti. Dobrým příkladem jsou třeba cereální Zdravé snídaně od značky Obezin.

Podpůrné edukační materiály

Shodit několik kilogramů je jedna věc, znovu je nenabrat věc druhá.  Jak zůstat štíhlí natrvalo vám poradí edukační materiály od organizace STOB (Stop obezitě), která se dlouhodobě věnuje boji s nadváhou. Kromě brožur se zaměřením na jednotlivé aspekty hubnutí (pohyb, vaření, nakupování) nabízí třeba i praktickou obrázkovou pomůcku s názvem Talířky, která vám pomůže bez vážení připravovat nutričně vyvážené pokrmy, anebo skvělý Ledničkový tahák, který názorným způsobem naučí orientovat se ve složení potravin.

Povzbuzení na závěr!

I při hubnutí mějte trpělivost a vydržte. I malý úbytek hmotnosti se počítá, odborníci se shodují, že již 5% snížení tělesné hmotnosti už má výrazně pozitivní účinky na zdraví.

 

 

 

 

Články k tématu O pár kilo lehčí…

 • Co pomůže při průjmu?

  Co pomůže při průjmu?

  • Zažívání

  Takzvaný cestovatelský průjem patří mezi nejčastější nemoci, které nás na dovolené mohou potkat. Může totiž postihnout až polovinu lidí, kteří každý rok vyrazí na cesty.

 • Rádi byste si pochutnali na zmrzlině, mléčném koktejlu nebo na sklenici vychlazeného mléka, ale raději si mléčné výrobky odepřete, protože vám po nich není dobře? Jestliže u vás po konzumaci mléčných výrobků následují nepříjemné trávicí obtíže, patrně trpíte intolerancí laktózy.

 • Jak na nevolnost při cestování?

  Jak na nevolnost při cestování?

  • Zažívání

  Chystáte se cestovat autem, letadlem nebo vlakem? Pokud patříte mezi ty, kterým se dělá při cestování špatně, trpíte takzvanou kinetózou. Ta dokáže cestování velmi znepříjemnit.