Blechy

2. 5. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 8 minut čtení

Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou domácnost. Jak blechy poznat a hlavně jak se jich zbavit, poradíme v našem článku.Jak poznat blechy a kde je hledat?

Blechy mají na svědomí asi 70 % všech svědivých kožních onemocnění u psů a koček.

Blechy mají čtyři životní fáze a v každé z nich vypadají jinak. Dospělé blechy můžete najít pouhým okem při prohledávání srsti. Blecha má tmavo-měděnou barvu a je velká asi jako špendlíková hlavička. Blechy dávají přednost temnému prostředí, proto je najdete zejména v silně osrstěných oblastech těla – na hřbetě nebo na břiše nebo na vnitřních stranách stehen.


Blecha se vyvíjí ve 4 fázích, v každé vypadá jinak:

 • Vajíčka
  Dospělá blecha žije na hostiteli několik týdnů. Samička za svůj život naklade stovky vajíček. Ta jsou velmi malá, měří zhruba 0,6 mm, jsou bílá, uložená ve skupinkách. Z těla hostitele mohou vajíčka padat na zem, např. do koberců, škvír v podlaze nebo do čalounění, kde mají ideální podmínky pro další vývoj.
 • Larvy
  Z vajíčka se vyvíjí larva žijící mezi vlákny koberců, v prasklinách podlahy, na společných chodbách bytových domů a v ostatním vnějším prostředí hostitele. Zde se živí organickými zbytky, např. kožními šupinami a také trusem dospělých blech. Larvální vývin trvá 7-8 dní. Larvy jsou chlupaté, při bližším zkoumání objevíte na jedné straně hlavičku s kusadly.
 • Kukla
  Larvy se zakuklí ihned, jakmile se jim podaří sehnat dostatek potravy. Když se dostatečně vykrmí, zabalí se zhruba na 10 dní do kokonu, ze kterého se pak vylíhne dospělec.
 • Dospělý jedinec

Po vylíhnutí má dospělá blecha jediný cíl – napít se krve a co nejdříve naklást vajíčka. Blechy pijí výrazně vyšší množství krve, než jsou schopny samy strávit. Přebytečnou natrávenou krev pak vylučují stolicí, která slouží jako potrava larvám. Stolice blech je typická – jsou to  tmavé válečky, které se po rozmáčknutí prstem zbarví do ruda. Dospělé blechy mají velmi silné zadní končetiny, které jim umožňují skákat z hostitele na hostitele anebo z prostředí na hostitele.

Jaké problémy blechy vyvolávají?

Jak už jsme si řekli v úvodu, bleší kousnutí vyvolává silné svědění. U přecitlivělého psa může vyvolat alergickou reakci se ztrátou osrstění, zánětem a sekundární kožní infekcí. Zdroje uvádějí, že alergií na bleší kousnutí trpí až 80 % psů. Kromě kožních problémů mohou blechy přenášet i některá bakteriální onemocnění (bartonellóza, onemocnění vyvolaná salmonelami nebo stafylokoky, tetanus). A nesmíme zapomenout také na to, že blechy jsou mezihostitelem jiných parazitů – tasemnic. Psi se jimi mohou nakazit po pozření dospělé blechy obsahující cysticerkoid (larvu) tasemnice.  Jak psa zbavit blech?

  KROK 1: Odblešit pomocí vhodných antiparazitik: Jako první pomoc proti blechám můžete použijte kožní sprej proti blechám (např. Frontline Spray, Bolfo). Další možností, jak pejska zbavit blech, je koupel, při níž použijeme antiparazitární přípravek proti blechám. Na trhu je celá řada šamponů proti blechám, které nejenže blechy ničí, ale mají i přetrvávající repelentní účinek (Matteo, Menforsan).

  KROK 2: Obstarat prevenci: Po vykoupání vždy pejskovi nasaďte nový obojek nebo aplikujte spot-on pipetu proti blechám (např. Frontline, Bolfo, Forpryst, Menforsan).Obojek nebo spot-on proti blechám a (většinou) též dalším vnějším parazitům chrání zvíře na dobu kolem 2–3 měsíců. Účinnost se po době uvedené na obalu skutečně vytrácí a je vždy třeba zavčas myslet na výměnu obojku nebo nové nakapání spot-on tinktury.

  KROK 3: Eliminovat blechy z prostředí: O poznání těžší práce než samotné odblešení vašeho psího kamaráda vás čeká v kotci nebo ještě hůř – ve vaší domácnosti. Je totiž třeba zbavit blech ve všech vývojových stádiích všechna místa, kde se váš pejsek zdržoval, od jeho pelíšku až po váš automobil. Bez důkladného úklidu a dezinfekce se blech bohužel nezbavíte. A co na úklid prostředí zamořeného blechami použít? I pro tento případ existují speciální prostředky, např. sprej k ošetření pelíšku nebo insekticidní čistič podlah (Menforsan). Přípravky tohoto typu jsou navrženy přesně tak, aby blechám co nejvíce ztížila únik před úklidem.


  Nezapomeňte také na vyprání psí deky nebo pelíšku, případně rovnou zakoupení nového. Zejména v případě, že má váš pejsek venkovní kotec nebo boudu, je téměř nemožné vyčistit je tak dokonale, že neunikne ani jedna bleší larva. V tu chvíli je vhodnou volbou dýmovnice proti blechám, která díky plynnému skupenství hravě pronikne do každého zákoutí a škvírky a zlikviduje i ta nejmenší vývojová stadia blech, tedy i malinká vajíčka.

  Důležité upozornění na závěr

  Antiparazitární přípravky určené pro psy nepoužívejte u koček (není-li přímo na obalu uvedeno výrobcem, že se jedná produkt vhodný pro oba druhy zvířat). Některé antiparazitární látky určené pro psy jsou pro kočky toxické. Trápí vašeho pejska kožní plíseň? Jak ji poznat a účinně řešit se dozvíte zde

  Zdroje:

  https://www.vethope.cz/cs/blechy-u-zvirecich-mazlicku/?rozumim_cookie

  https://www.solen.cz/pdfs/lek/2011/03/08.pdf

   

  Články k tématu Blechy

  • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr. Max.
  • Mezi nejčastější bakteriální infekce u psů patří borelióza, salmonelóza, leptospiróza, stafylokok či kolienteritida, způsobená bakterií E-coli. Účinná je u nich léčba antibiotiky, u některých z nich pak očkování.
  • První pomoc pejskovi zajistíte s dobře vybavenou lékárničkou. Psí lékárnička je odlišná od té lidské, ideální je pořídit domácí i cestovní verzi. Jaká je doporučená výbava lékárničky pro psy? Psí lékárničku si můžete poskládat sami nebo rovnou zakoupit s kompletním obsahem pro ošetření vašeho mazlíčka.
  O autorovi
  Mgr. Barbora Jedličková
  Mgr. Barbora Jedličková
  Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
  Číst více od autora
  O autorovi
  Mgr. Barbora Jedličková
  Mgr. Barbora Jedličková
  Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
  Číst více od autora