Česnek: král koření a tradiční léčivá rostlina

24. 9. 2020 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení
 • Zácpa, průjem, zažívání
 • Zdraví a prevence
Na česnek lze pohlížet jako na vynikající koření nebo jako na léčivou rostlinu. Starověcí Indové a Číňané věřili, že česnek prodlužuje život, císař Nero ho podával vojákům pro zvýšení výkonnosti, Pythagoras česnek nazýval králem koření a Galén všelékem chudých. V lidovém léčitelství se česnek historicky používal k čištění a hojení ran, pro podporu trávení, jako střevní antiseptikum, proti parazitům a mnoha dalším neduhům.

Česnek se dostal do Evropy z Asie asi před 5000 lety. Česnek setý (též česnek kuchyňský, lat. Allium sativa) je řazen do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae), kam patří také například bledule jarní či sněženka. Česnek je cibulová zelenina. To znamená, že konzumujeme jeho cibuli, zásobní část rostliny, která je většinou skrytá pod zemí, ale někdy přesahuje na povrch. K dalším zástupcům tohoto druhu zeleniny patří například pórek, cibule nebo pažitka. To, co označujeme v běžné mluvě jako „česnek“, jsou vlastně stroužky cibule česneku.

Česnek

Čím si získal česnek svoji proslulost?

Česnek si vydobyl svoji pozici jako pozoruhodné přírodní léčivo, ale také svým nezaměnitelným zápachem nebo vůní, chcete-li (nemluvě o jeho magických vlastnostech, zejména schopnosti chránit před upíry a jinými škodlivými mýtickými bytostmi). Zápach je dán přítomností sloučenin obsahujících síru, z nichž jsou nejznámější alliin nebo allicin. Tyto látky ovšem také zesilují působení obsažených vitamínů.

Jaké látky česnek obsahuje?

Z hlediska vlivu na zdraví je z látek obsažených v česneku nejdůležitější allicin, který způsobuje způsobuje specifickou chuť česneku. Je obsažen ve všech částech rostliny. Allicin má pro lidské tělo řadu příznivých účinků: přispívá ke správné funi imunitního systému, příznivě působí na správnou hladinu cholesterolu v krvi i na funci celého kardiovaskurálního systému. Během varu se allicin velmi rychle rozkládá. Česnek obsahuje ovšem mnohem větší množství významných přírodních látek. Na prvním místě je třeba zmínit vitamíny: A, B1 (thiamin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), biotin, vitamín C nebo vitamín E.  Poslední dva jmenované vitamíny jsou řazeny mezi antioxidanty, látky, které přispívají k ochraně našeho organismu před vlivem škodlivých volných radikálů.

Z minerálů a stopových prvků obsahují stroužky česneku selen, jód nebo vzácné germanium. Selen patří k antioxidantům a jeho nedostatek může být jedním z faktorů, které mohou přispět ke vzniku kardiovaskulárních poruch. Jód je důležitý pro činnost štítné žlázy. O germaniu někteří odborníci tvrdí, že může pozitivně působit proti vzniku rakoviny či přispívat k podpoře imunity.  

Další látky obsažené v česneku

Česnek obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Z těch známějších je možné zmínit methionin, cystein či arginin. Methionin je známý jako prostředek pro regeneraci vlasů, nehtů a pokožky (v kombinaci s další zmíněnou aminokyselinou, cysteinem). Methionin také příznivě působí na hladinu cholesterolu v krvi. Cystein, který vzniká v organismu z methioninu, patří k antioxidantům. Dále česnek obsahuje inulin, což je rostlinná vláknina působící jako prebiotikum, tedy látka sloužící jako „potrava” pro bakterie střevní mikrobioty. Na závěr zmiňme ještě flavonoid kvercetin, což je látka se silnými antioxidačními vlastnostmi, která navíc pomáhá udržovat průchodnost cév.

Česnek může ovlivňovat účinek léků

Pro milovníky česneku je důležité vědět, že česnek může ovlivňovat účinek jiných léčivých rostlin, přírodních látek, ale i léků. Nesmí se kombinovat s léky, které působí proti srážení krevních destiček (například kyselina acetylsalicylová, indometacin nebo dipyridamol), léky snižující srážlivost krve (nejznámější je warfarin) nebo inhibitory proteáz (léky používané k léčbě HIV).

Doplňky stravy s výtažky z česneku

Nejlepší je jíst česnek syrový, doporučená dávka je jeden stroužek denně (některé zdroje uvádějí dva až tři stroužky česneku denně. Kdo rád jí česnek syrový, měli by jej zajídal pšeničnými nebo ječnými výrobky).  Konzumace syrového česneku ovšem nevyhovuje každému a také ze společenského hlediska je tato praxe poněkud problematická. Právě v tomto případě je možné doporučit doplňky stravy s výtažkem z česneku.

S čím nám doplňky stravy s česnekem mohou pomoci?

Zde je výčet všech tvrzení, která můžete najít na jejich obalech:

 • Normální činnost srdce - hladina cholesterolu
 • Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
 • Normální činnost srdce - hladina krevních lipidů
 • Normální činnost kardiovaskulární soustavy 
 • Přirozená obranyschopnost - antioxidant
 • Normální činnost cévní soustavy (těžké nohy)
 • Antioxidant
 • Normální činnost jater
 • Duševní pohoda - stres
 • Vylučování těžkých kovů, metabolismus cholesterolu, normální činnost oběhové a střevní soustavy
 • Normální činnost kardiovaskulární soustavy (srdce)

Na závěr doplňme, že i česnekem je možné se předávkovat. V tom případě se dostavuje nevolnost, nadýmání, výrazný zápach z úst, ztráta chuti k jídlu, bolesti svalů, alergické reakce nebo nízký tlak a závratě. Při užívání doplňků stravy s výtažky česneku nepřekračujte doporučené dávkování.

Zdroje:

http://www.edukafarm.cz/soubory/farminews-2011/3/54-cesnek.pdf

https://www.praktickelekarenstvi.cz/artkey/lek-200701-0010_Cesnek-mozne_interakce_s_ostatnimi_leky.php

https://www.prolekarniky.cz/casopisy/ceska-slovenska-farmacie/2003-2/farmaceuticky-vyznam-allium-sativum-l-4-antifungalni-ucinek-27439

http://www.avicenna.cz/item/allium-sativum-cesnek-kuchynsky

https://www.celostnimedicina.cz/cesnek-allium-sativum.htm

https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/15684/kodovsk%C3%A1_2011_bp.pdf?sequence=1

 

 

Články k tématu Česnek: král koření a tradiční léčivá rostlina

 • Jak na nevolnost při cestování?

  Jak na nevolnost při cestování?

  · 2 minuty čtení
  • Zácpa, průjem, zažívání
  • Zdraví a prevence
  Chystáte se cestovat autem, letadlem nebo vlakem? Pokud patříte mezi ty, kterým se dělá při cestování špatně, trpíte takzvanou kinetózou. Ta dokáže cestování velmi znepříjemnit.
 • Rady pro cestovatele o cestovním průjmu

  Rady pro cestovatele o cestovním průjmu

  · 3 minuty čtení
  • Zácpa, průjem, zažívání
  • Zdraví a prevence
  Cestovní průjem je nejběžnějším zdravotním problémem na cestách. Čím blíže k rovníku a čím méně civilizovaná země, tím větší je riziko, že vás průjem připraví o pár dní dovolené. Co dělat, aby právě tohle nebyl váš případ a jak postupovat, když přece jen onemocníte?
 • Zácpa a její léčba

  Zácpa a její léčba

  · 2 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  • Zácpa, průjem, zažívání
  Kdo z nás by na dovolené neokusil některou z místních specialit? Zvláště pokud cestujeme do cizích zemí. Naše tělo však není na některá jídla zvyklé a změna jídelníčku společně se změnou prostředí může na druhou stranu znamenat také nepříjemné potíže se zácpou. Jde o málo časté vyprazdňování (obvykle méně než třikrát týdně). Tato akutní zácpa zpravidla trvá jen několik dní a po návratu domů většinou...