Co by nemělo chybět v dětské lékárničce

 • Průjem u dětí
 • Nadýmání u dětí
Děti stonají poměrně často. Kromě toho jsou děti velmi náchylné k drobným poraněním a pofoukání bohužel stačí jen někdy.

Mějte proto domácí lékárničku vybavenou tak, abyste nemuseli vždy při prvním kýchnutí nebo kvůli odřenému kolínku odbíhat do lékárny…

Léky proti horečce

Základem domácí lékárničky v rodině s dětmi jsou léky proti horečce a bolesti. Používají se standardně dvě účinné látky – paracetamol a ibuprofen. Jsou vhodné pro děti od tří měsíců (ve formě suspenze), pro větší děti pak v tabletách, event. čípcích (v případě, že dítě nechce nebo nemůže polykat či zvrací. Tyto léky dětem uleví od horečky a bolesti provázejících chřipku a nachlazení, při dětských nemocech (neštovice, 5. a 6. dětská nemoc), nebo při horečce po očkování. Ibuprofen má na rozdíl od paracetamolu navíc protizánětlivé účinky, paracetamol je šetrnější k zažívacímu traktu. Pozor – další běžná účinná látka proti horečce a bolesti, kyselina acetylsalicylová (aspirin), se nesmí používat u dětí do 15 let!

Hovoříme-li o horečce, samozřejmě nesmíme zapomenout také na teploměr. U kojenců se teplota měří v konečníku teploměrem s ohebnou špičkou, větší děti zvládnou měření v podpaží. V současné době jsou oblíbené bezkontaktní digitální infračervené teploměry, s nimiž dítě můžete kontrolovat i ve spánku.  

Rýma

Rýma a nachlazení, to jsou nejběžnější dětské neduhy, a proto v lékárniče kromě léků proti horečce nesmějí chybět kapky do nosu, pastilky na bolení v krku a léky proti kašli. Dítěti můžete aplikovat do nosu roztok mořské vody. Roztok pomáhá udržovat čisticí schopnost nosní sliznice, a tudíž zajistit obranu před infekcí.Při podávání léků proti kašli vždy zohledněte jeho charakter – zda se jedná o suchý dráždivý, nebo vlhký produktivní s vykašláváním hlenu. Nic nezkazíte, budete-li mít po ruce některou z čajových směsí při nachlazení. Velmi důležitým a praktickým doplňkem je odsávačka nosních hlenů, pro děti, které ještě neumějí smrkat.

Průjem

Dalším běžným dětským problémem je průjem. U dětí je naprosto zásadní ihned od nástupu obtíží zajistit dostatek tekutin a zabránit dehydrataci, k níž může dojít velmi rychle. V lékárničce by proto neměl chybět rehydratační roztok. Dále se podávají přípravky proti průjmu, které sníží počet stoliček a zlepší jejich konzistenci. Pro zkrácení doby trvání průjmu mohou přispět vybraná probiotika.

Nadýmání

Nesmíme zapomenout ani na léky proti nadýmání. Nadměrné množství plynů v trávicí trubici nejčastěji trápí miminka, při závažnějších projevech hovoříme o kojenecké kolice (neztišitelný pláč několik hodin denně). Ani větším a občas mlsajícím dětem se bolesti bříška spojené s nadýmáním nevyhnou. Kromě léků můžete aplikovat teplý obklad na bříško, doporučujeme gelové polštářky, které lze nahřát, ale pro jiné případy i ochladit. I v tomto případě je popisováno příznivé působení probiotik a bylinných přípravků (máta, heřmánek, fenykl…).

V lékárničce mají své místo také oční kapky pro děti. U novorozenců slouží k pravidelnému omývání očí, dále pomohou při odstraňování cizího tělíska z očí anebo zklidní v případě podráždění (prach, chlor, vítr).

Drobná poranění

K ošetření drobných poranění, jako jsou oděrky, škrábance, kousnutí hmyzem apod., je nezbytné mít doma vhodný dezinfekční prostředek. Pro děti volíme přípravky, které v ráně nepálí. Dále jsou naprostou nezbytností náplasti. Malé děti jistě ocení náplast s motivy z jejich oblíbených kreslených filmů. Chybět nesmí ani sterilní obvaz pro krytí otevřených ran a také elastické obinadlo – poranění vyžadující dočasnou fixaci kloubu se nevyhýbají ani malým sportovcům a průzkumníkům.

Hodit se může také přípravek či celá sada k bezpečnému odstraňování klíšťat,a když už jsme u obtížných živočichů, doporučme také rovnou repelent, který před nepříjemnými kousanci ochrání. Vybírejte šetrný speciální repelent určený pro děti. Zvláště po nástupu dětí do kolektivních zařízení není od věci mít v záloze přípravek proti vším.

Svědivé projevy na kůži, ať už v důsledku bodnutí hmyzem nebo třeba po nadměrném slunění, zmírní lék z řady antihistaminik. Navíc uleví od všech alergických projevů, jako jsou rýma, pálení očí, kopřivka…

Zejména v zimních měsících nebo po nástupu do školky je vhodné doplnit domácí lékárničku o vitamíny pro děti – určitě si vyberete z pestré nabídky příchutí, tvarů a lékových forem.

Prořezávání zoubků

I u dětí je samozřejmostí péče o ústní dutinu. Vybírat u nás můžete speciálně tvarované zubní kartáčky (manuální i elektrické), zubní pasty a ústní vody. Pro miminka se může hodit některý lokální přípravek mírnící bolest při prořezávání zoubků. Ten pomůže i při aftách.

Součástí domácí lékárničky by měl být i přípravek proti cestovní nevolnosti, tzv.kinetóze. Zajímavé jsou bylinné alternativy (zázvor) nebo homeopatika.

Opruzeniny

I kosmetiku pro malé děti je vhodné kupovat v lékárně, kde naleznete pouze ověřené produkty vysoké kvality, se složením respektujícím citlivou dětskou pokožku. Projděte si naši nabídku krémů a mastí proti opruzeninám, ochranných krémů, krémů pro suchou pokožku nebo mycích přípravků pro nejmenší.

Zejména v pediatrii mají svoje pevné místo i homeopatika, která lze používat při všech nejběžnějších zdravotních obtížích dětského věku.

Každé dítě je jiné a má sklony k jiným bolístkám a nemocem. Vybavte tedy svoji domácí lékárničku podle toho, jakými obtížemi váš potomek nejčastěji trpí. Při podávání jakýchkoliv léků či potravinových doplňků vždy myslete na to, že ne všechny jsou určeny dětem! Vždy se před užitím ujistěte v příbalovém letáku, že je přípravek vhodný i pro vašeho malého pacienta. A pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, zda je samoléčba dostačující, poraďte se se svým dětským lékařem.

Chcete se dozvědět více? / Máte otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď?

Obraťte se na odborníky v lékárnách Dr.Max. Rádi Vám poskytnou další užitečné rady a informace.

 

 

Články k tématu Co by nemělo chybět v dětské lékárničce

 • Jak na kojeneckou koliku?

  Jak na kojeneckou koliku?

  • Nadýmání u dětí
  • Zažívání

  Zažívací a střevní potíže miminek bývají častým tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv u pediatra. Důvodem bolení bříška a pláče totiž může být vedle nadýmání a plynatosti také kojenecká kolika. Podle odborníků je jednou z jejích příčin nezralost trávicího systému. Aby tedy dítě lépe prospívalo i spalo, je dobré podpořit správný vývoj jeho trávení.

 • Plané neštovice (varicella) patří mezi vysoce infekční virové onemocnění, které postihuje především děti předškolního a školního věku.

 • Základem správné léčby je určení, zdali Vaše dítě trápí vlhký nebo suchý kašel. Vlhký kašel je typický zvýšenou tvorbou hlenu a jeho vykašláváním. Suchý kašel je neproduktivní, škrábe a při déle trvajících obtížích i bolí.