Ostropestřec pro detoxikaci organismu a ochranu jater

11. 1. 2021 | 0x
Majestátně vyhlížející bodlák s fialovými květy – tak se dá jednoduše popsat ostropestřec mariánský, bylina známá především pro svůj blahodárný vliv na zdraví jater. Ostropestřec jistě netřeba představovat vyznavačům očistných a detoxikačních kúr. Dnes bychom jej rádi přiblížili i těm, kteří o něm slyší poprvé anebo si chtějí své znalosti osvěžit.

Krásná bylina s krásným jménem

Historicky je název ostropestřce inspirován křesťanstvím, konkrétně Kristovým ukřižováním. Lidově se označuje jako „Kristova koruna“, bílé pruhy na listech zase mají symbolizovat mateřské mléko Panny Marie, proto název „ostropestřec mariánský“ nebo také „mariánský bodlák“. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Pochází původně z oblastí Středomoří (rovněž i Malé a Přední Asie), ale můžete ji vidět i u nás – spíše jako dekorativní rostlinu na zahrádkách než ve volné přírodě. O účincích ostropestřce nacházíme zmínky již v lékařských pracích z období antického Řecka. Můžeme jej nalézt v mnoha starých lékopisech, ale i v posledním lékopisu používaném v současnosti v České republice (Český lékopis 2017). Jako rostlinná droga se z ostropestřce používají listy, a především plod (někdy nesprávně označovaný jako semeno).

Ostropestřec

Obsažené látky

Hlavní účinnou látkou je silymarin. Silymarin je komplexem několika látek (silydianin, silybinin, silykristin), které jsou řazeny mezi flavolignany. Z dalších látek je možné jmenovat oleje s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin, aminokyseliny, hořčiny, silice, polyfenoly a menší množství flavonoidů.

Proč je ostropestřec tak jedinečný?

Ostropestřec mariánský je považován za silný antioxidant. Přispívá k normálnímu trávení a podporuje správnou činnost jater, pomáhá pročišťovat organismus, přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi a k normální činnosti srdce. Podporuje také přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu.

Ostropestřec jako antioxidant

Silymarin, tedy látka obsažená v ostropestřci, přispívá k ochraně buněk a tkání před oxidačním stresem, což je porušení rovnováhy mezi vznikem volných radikálů a jejich odstraněním pomocí přirozených lapačů. Volné radikály vznikají v těle v důsledku stresu, alkoholu, UV záření nebo znečištěním atmosféry – prachem, smogovými částicemi, cigaretovým kouřem. Volné radikály v našem organismu poškozují bílkoviny, lipidy, oslabují buňky. Kromě vlastní antioxidační aktivity může silymarin zvyšovat hladiny dalších antioxidačních látek, jako je vitamin E, provitamín A nebo vitamin C.

Na játra je ostropestřec specialista

Obecně lze říci, že silymarin stabilizuje membrány jaterních buněk a podporuje eliminaci toxinů z těchto buněk. Rovněž podporuje jejich regeneraci. Z těchto důvodů se jeho užívání doporučuje při poškození jaterní tkáně u pacientů s chronickými jaterními nemocemi. Mechanismus tohoto účinku není zcela objasněn, ohledně hepatoprotektivního působení silymarinu existují čtyři hypotézy:

  1. Ochranné působení souvisí s antioxidačním působením silymarinu.
  2. Působí jako stabilizátor buněčné membrány.
  3. Stimuluje jaterní regulaci (pracovní a rekreační fáze jaterních buněk).
  4. Zpomaluje proces vedoucí k cirhóze (ztvrdnutí jater).

Ostropestřec v lékárně

Čaj, olej, kapsle, kapky nebo homeopatická tinktura

Základní formou, v níž si můžete ostropestřec dopřát, je čaj. Je důležité, aby byly plody pro přípravu čaje roztlučené, aby se s nich mohly vylouhovat důležité látky. Ostropestřecový čaj se nemá užívat v těhotenství a při silně zvýšeném tlaku. Další formou je ostropestřecový olej. Dávkování oleje získaného z ostropestřecových plodů je 1–2 lžičky denně. Olej lze nahradit tím, že 2 x denně rozkousáte asi 1 čajovou lžičku plodů a spolknete. Kromě čaje a oleje lze ostropestřec užívat v kapslích, bylinných kapkách či šumivých tabletách jako doplněk stravy.

Silymarin v registrovaných lécích

Silymarin jako účinnou látku můžeme najít také v registrovaných lécích, z nichž některé jsou volně prodejné. Léky obsahují suchý, čištěný a standardizovaný extrakt ostropestřece mariánského. Léky jsou indikované u jaterních onemocnění, jako jsou chronické, perzistující nebo aktivní hepatitidy, jaterní cirhózy, steatóza (ztučnění) jater, poškození jater léky nebo otrava hepatotoxickými látkami. Denní dávky se pohybují podle závažnosti stavu od 210 - 450 mg/den.

Zdroje:

https://www.abecedazdravi.cz/bylinky/ostropestrec-mariansky-silybum-marianum

https://doi.org/10.14735/amko2017426

http://www.prolekare.cz/klinicka-onkologie-clanek/sbornik-abstrakt-63683

http://www.lekarnici.cz/getattachment/0ade9bc3-1437-41ff-b31d-4c3fe7974d0c/rijen-2009.aspx

https://www.celostnimedicina.cz/silymarin.htm