Proč je důležité chránit mazlíčka proti parazitům i na podzim?

15. 9. 2024 · 6 minut čtení

Jakmile poleví letní parna, můžeme si konečně se svými psími kamarády naplno užívat delší procházky a pobyt v přírodě. Ani v chladnějších měsících ale nesmíme zapomínat na ochranu před parazity. Blechy a klíšťata totiž zůstávají aktivní, dokud teploty trvale neklesnou pod bod mrazu, a vlhké mírné podzimní počasí jim tedy poskytuje ideální podmínky pro přežití. Poradíme vám, jak nejlépe chránit vaše čtyřnohé parťáky před vnějšími parazity i na podzim.

Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Proč je důležité chránit mazlíčka proti parazitům i na podzim?

Druhy parazitů u psa

Psí parazity dělíme na vnější a vnitřní. Mezi ty vnitřní patří tasemnice a škrkavky, které žijí v trávicím traktu psa a prevencí je pravidelné odčervování. Mezi vnější parazity patří blechy a klíšťata, dále všenky, komáři, krev sající mouchy a další. Na následujících řádcích se podrobně podíváme na nejběžnější vnější parazity u psů, a to na blechy a klíšťata.

Blechy a klíšťata u psů

Mezi nejběžnější vnější parazity u psů řadíme blechy a klíšťata. Kromě nepříjemného svědění mohou tito parazité přenášet řadu vážných onemocnění.

Blechy u psů

Klíšťata u psů

Jak velké nebezpečí představují pro psy klíšťata?
Psi, kteří se pohybují venku denně, jsou podle údajů veterinářů napadeni klíšťaty 4 až 5x za týden. Za nejrizikovější oblasti se považují lesnaté oblasti a místa v blízkosti vodních zdrojů.

Vnější parazité způsobují psům značné nepohodlí – svědění, záněty kůže či infekční nemoci přenášené parazity mohou vést k závažným zdravotním problémům. Moderní a účinná antiparazitární ochrana pomůže zajistit, aby váš pes byl zdravý a spokojený a abyste spolu mohli trávit co nejvíce radostných chvil. Navíc vám investice do pravidelné antiparazitární ochrany kromě spokojenosti vašeho mazlíčka pomůže ušetřit peníze za nákladnou veterinární péči.

Přípravky proti parazitům

Existuje několik typů přípravků proti vnějším parazitům, které vašeho čtyřnohého kamaráda a potažmo i vás a vaši domácnost spolehlivě ochrání před nevítanými návštěvníky:

Tablety
Spot-on přípravky/pipety
Obojek
Šampony
Spreje
Insekticidní spreje do domácnosti
Komentář odborníka:

K přenosu infekčních onemocnění u psů dochází často zbytečně, a to z důvodu, že jejich majitelé považují sezónu klíšťat s příchodem podzimu za již ukončenou, a přestanou tak svého mazlíčka chránit.

prof. MVDr. David Modrý, Ph.D.
prof. MVDr. David Modrý, Ph.D.
České zemědělská univerzita v Praze

Chránit psy proti klíšťatům a blechám je dnes doporučováno celoročně, minimálně alespoň od února do listopadu. S narůstajícím počtem volně žijících zvířat u nás roste i riziko vážných infekčních onemocnění přenášených klíšťaty. K přenosu infekčních onemocnění u psů totiž dochází často zbytečně, a to z důvodu, že jejich majitelé považují sezónu klíšťat již za ukončenou a svého mazlíčka například v podzimním období přestanou chránit. To je bohužel předčasné rozhodnutí, klíšťata bývají během podzimu stále ještě aktivní.



REKLAMA:

FRONTPRO®. První volně prodejné žvýkací tablety pro psy proti klíšťatům a blechám

Chraňte svého chlupáče před klíšťaty a blechami, pořiďte mu chutné žvýkací tablety FRONTPRO®. Podávat je můžete samostatně nebo s krmením. Jedno balení ochrání vašeho pejska po dobu 3 měsíců*. Jelikož tablety fungují zevnitř, jejich efekt neomezí koupání, plavání ani umývání šamponem. Jsou vhodné pro všechny psy od 8 týdnů a hmotnosti nejméně 2 kg. Přípravek je možné podávat březím a laktujícím fenám.


Podívejte, proč chránit psy proti klíšťatům s FRONTRO® i na podzim:

Projevy parazitů u psa

  • Přítomnost parazitů

    Jedním z nápadných příznaků zablešení je přítomnost blešího trusu v srsti. Jedná se o natrávenou krev, která vzhledem připomíná namletou kávu. Kromě trusu se objeví i bleší vajíčka, což jsou oválné bílé kuličky velké asi půl milimetru. Zpozorovat můžete i dospělou živou blechu.

    Bleší kousnutí má za následek silné svědění, které nutí psa, aby se neustále drbal a olizoval. U zvířete přecitlivělého na bleší kousnutí se může objevit zarudnutí, ztráta osrstění, strupy a sekundární kožní infekce. Některá přecitlivělá zvířata se nadměrně drbou již po jednom bleším kousnutí.

  • Příznaky infekčního onemocnění přenášeného parazity

    Pokud váš pes onemocní, má horečku, je letargický, ztratí chuť k jídlu, objeví se u něj otoky kloubů, krvácení z nosu, trávicí obtíže či další celkové příznaky, je třeba myslet i na infekční onemocnění přenášené parazity. Zvíře napadené vnějšími parazity může vykazovat i změny chování, jako je neklid, nervozita, citlivost na pohlazení a někdy dokonce až agresivita. V těchto případech je nutná návštěva veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a nastaví potřebnou léčbu.


* Upozornění: Balení obsahuje 3 tablety, jedna tableta ochrání před blechami min. 5 týdnů a před klíšťaty po dobu až 1 měsíce. Veterinární léčivý přípravek. Čtěte pozorně příbalovou informaci.

Články k tématu Proč je důležité chránit mazlíčka proti parazitům i na podzim?

O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora