Jak na stravování v těhotenství?

7. 10. 2015 · 3 minuty čtení
Během těhotenství prochází Vaše tělo mnoha změnami, které s sebou nesou i větší zátěž pro organismus než dříve. Ale neznamená to jíst „za dva“, jak se dříve tradovalo. Abyste vše zvládla, mohla jste si období těhotenství užít a zároveň jste poskytla svému miminku to nejlepší, je třeba věnovat zvýšenou pozornost příjmu důležitých živin. A víte proč? Je vědecky prokázáno, že Vaše strava v těhotenství velmi zásadně ovlivňuje zdraví Vašeho dítěte v budoucnosti – např. to, jak bude v dospělém věku odolné vůči civilizačním chorobám.

Potraviny, které by neměly chybět, a které je třeba naopak omezit

Na potravinách byste, obzvláště v době těhotenství, rozhodně neměla šetřit, a dopřát si tak jen to nejlepší, protože to děláte i pro své miminko. Omezit byste měla konzumaci polotovarů (typu instantních polévek) a dát přednost např. sezonním potravinám (ovoce, zelenina, atd.). Pro Vaše nenarozené dítě jsou nebezpečné bakterie listeriózy, které se mohou vyskytnout například v zahraničních zrajících sýrech, nebo sýrech s plísní, které jsou vyráběny ze syrového (nepasterizovaného) mléka. Sýry s plísní a zrající sýry vyráběné v České republice, jsou dle zákona z pasterizovaného mléka. Ze stejného důvodu je nebezpečné konzumovat syrové mléko přímo z farmy nebo domácího chovu. Je nezbytně nutné ho vždy převařit. Oželet byste také měla tepelně nezpracované maso a ryby – např. „tatarák“, krvavý steak či rybí sushi. Je vhodné omezit množství vnitřností, konkrétně jater, a to především kvůli velkému množství vitamínu A, který je ve větším množství pro nenarozené dítě nevhodný.

 

Správné složení jídelníčku

Kromě výběru jednotlivých potravin je také třeba sledovat nutriční vyváženost Vašeho jídelníčku. To znamená, že by měl obsahovat vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, vitaminů a minerálů. Navíc je vhodné dbát na zvýšený příjem některých dalších látek nezbytných pro vývoj dítěte – např. omega-3 mastných kyselin, kyseliny listové, železa či jódu. Často zmiňovanou důležitou živinou u těhotných maminek jsou právě omega-3 mastné kyseliny (např. DHA – kyselina dokosahexaenová). Kromě suplementace v různých přípravcích i potravinách, se omega-3 mastné kyseliny vyskytují i v běžné stravě, např. v mase ryb, jako je losos či tuňák. Rozhodně se tedy v těhotenství nebraňte konzumaci ryb.

 

Strava po porodu

Těhotenstvím je jen začátek. Zvýšenou pozornost byste Vaší stravě měla věnovat i po porodu, v období kojení.  To představuje pro organismus vysokou zátěž, a pokud nebudete přijímat vyváženou a pestrou stravou zvýšené množství některých živin, nebudou tyto látky obsaženy v mateřském mléce, jediné potravě Vašeho dítěte.  Obsah některých látek v mateřském mléce (např. vitamíny skupiny B, jód či složení mastných kyselin) totiž přímo závisí na stravě matky. Je vhodné, kromě vyvážené stravy, zařadit do jídelníčku i doplňky stravy, které jsou speciálně určené jen pro kojící matky a respektují tak jejich specifické výživové potřeby. Moderní středoevropskou stravou totiž není možné některé nutrienty zcela pokrýt. Jedná se např. o zmíněné omega-3 mastné kyseliny či vitamín D. 

Články k tématu Jak na stravování v těhotenství?

 • Péče o dětské zoubky krok po kroku

  Péče o dětské zoubky krok po kroku

  · 6 minut čtení
  • Dentální hygiena

  Pravidelné a důkladné čištění zoubků u dětí hraje velmi důležitou roli v prevenci zubního kazu a zánětů dásní. Naučte své děti správným návykům čištění již v útlém věku. V našem článku jsme pro vás připravili informace k péči o dětské zuby přehledně podle věku dítěte.

 • Co by nemělo chybět v dětské lékárničce

  Co by nemělo chybět v dětské lékárničce

  · 6 minut čtení
  • Léky

  Děti stonají poměrně často. Kromě toho jsou děti velmi náchylné k drobným poraněním a pofoukání bohužel vždy nestačí. Co by měla dětská lékárnička ideálně obsahovat, abyste byli připraveni zareagovat v momentě propuknutí nemoci nebo při drobném úrazu?

 • Co zabírá při dětském kašli?

  Co zabírá při dětském kašli?

  · 1 minuta čtení
  Základem správné léčby je určení, zdali Vaše dítě trápí vlhký nebo suchý kašel. Vlhký kašel je typický zvýšenou tvorbou hlenu a jeho vykašláváním. Suchý kašel je neproduktivní, škrábe a při déle trvajících obtížích i bolí.