Jak vytáhnout klíště – kompletní postup a rady

15. 5. 2024 · 6 minut čtení

Také se vám zdá, že klíšťat každým rokem přibývá? I přes veškerá preventivní opatření se stává, že po pobytu v přírodě na kůži drobného parazita najdete. Jak ho správně vytáhnout, abyste minimalizovali riziko nákazy některou z infekcí, která klíšťata přenášejí? Připravili jsme pro vás kompletní návod.

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Jak vytáhnout klíště – kompletní postup a rady

Klíště obecné

Klíště obecné (Ixodes ricinus) je roztoč patřící do řádu pavoukovců, má tedy stejně jako oni čtyři páry nohou. Klíště má černou nebo tmavě hnědou barvu, samičky jsou větší než samečci, měří asi 4 mm, samci asi pouze 2 mm. Samičky mají na rozdíl od samečků hnědý zadeček. Na kůži se může přisát i nymfa nebo larva klíštěte, tato vývojová stádia jsou výrazně menší a světlejší.

Nasáté klíště měří až 1 cm a připomíná oválnou bobuli šedé barvy – v této podobě na klíště ale narazíte spíše u zvířat, typicky u psů a venkovních koček. Pokud řešíte tento problém u domácích mazlíčků, připravili jsme pro vás články, jak odstranit klíšťě u kočky i u psa.

Související kategorie produktů:

Jak vypadá klíště?

Na kůži klíště poznáte podle nožiček, klíště jednoduše nelze z kůže smést jako smítko. Pro rozlišení od znaménka, které je ploché, si pomůžete pohmatem. Při delším přisátí obvykle místo začne svědět. Pokud je podezřelá černá tečka velmi malá, použijte k ujištění, zda se jedná skutečně o klíště, lupu nebo ji vyfoťte mobilem a zvětšete.

Co je to „létající klíště?“ 

Za nepravdivými mýty o létajících klíšťatech stojí kloš jelení. Tento představitel hmyzí říše má jen 3 páry nohou, křídla a narazíte na něj obvykle při procházce v lese. Obtížně se odstraňuje, protože má nohy s drápky a je velmi pružný. Na člověka sedá spíše omylem, nikoli záměrně, a lidskou krev nesaje. Případné bodnutí však může být bolestivé a okolo vpichu vzniká zarudnutí.

Jak vytáhnout klíště?

Pojďme se tedy podívat na to, jaký je základní postup pro vytažení klíštěte. Nejdříve si připravte vše, co budete potřebovat, tj. dezinfekční prostředek a pinzetu či kleštičky na klíšťata. Ke znehybnění, event. usmrcení klíštěte, můžete použít speciální gel. Pro jistotu můžete použít také gumové rukavice, zvláště pokud máte záděry nebo jiná drobná poranění na kůži rukou.

 • Místo přisátí klíštěte vydezinfikujte
 • Následně klíště uchopte pinzetou těsně u hlavičky, co nejblíže ke kůži.
 • Opatrně klíštětem pohybujte viklavými pohyby a zároveň lehce táhněte.
 • Po odstranění klíštěte místo přisátí opět důkladně vydezinfikujte. Vydezinfikujte také pinzetu a důkladně si umyjte ruce.

Alternativně k vytahování klíštěte poslouží také navlhčená vatová tyčinka, jíž stačí klíštětem točit a viklat, v tomto případě ovšem bude proces zdlouhavější. Další možností je použití speciálního háčku na vytahování klíšťat. Ten se používá tak, že jím klíště podeberete a jednoduše vytáhnete. Ať už používáte kterýkoliv z nástrojů, postupujte šetrně, aby se klíště nepřetrhlo.

Co dělat po vytažení klíštěte?

Vytažené klíště bezpečně zlikvidujte, doporučuje se např. zabalení do papírového kapesníčku a spláchnutí do WC nebo spálení.

Po vytažení klíštěte je také důležité ranku dále sledovat, zda se neobjeví zarudnutí, resp. červený flek s bílým terčíkem uprostřed, který značí nákazu lymskou boreliózou. Je běžné, že místo po vytažení klíštěte nějakou dobu svědí. Také pokud se během několika dnů či týdnů poté, co jste měli klíště, objeví chřipkové příznaky (horečka, bolesti hlavy, kloubů), je vhodné poradit se s lékařem.

Pokud chcete mít jistotu, že klíště nebylo nakažené, můžete jej odeslat do laboratoře na test, který případnou infekci zjistí. Pokud je klíště infikované, je třeba informovat lékaře a pečlivě sledovat svůj zdravotní stav (není 100% jisté, že se nakazíte).

Za jak dlouho klíště infikuje?

Z hlediska délky přisátí je rizikovější virus klíšťové encefalitidy. Virus totiž přežívá ve slinných žlázách klíštěte, a proto na rozdíl od lymské boreliózy k přenosu stačí pouze krátká doba sání. Borélie vyvolávající lymskou boreliózu se vyplavují do organismu asi po 24 hodinách po přisátí. Čím dříve klíště odstraníte, tím menší je riziko jakékoliv nákazy.

Pravděpodobnost přenosu infekce z klíštěte na člověka souvisí s dobou přisátí klíštěte.
Riziko přenosu nemoci se zvyšuje s délkou přisátí klíštěte, důležité je odstranit parazita z kůže co nejdříve.

Klíště a nemoci

Klíšťat bychom se vůbec nemuseli obávat, pokud by nepřenášela závažná onemocnění. Jedná se zejména o lymskou nemoc, tj. boreliózu, a klíšťovou encefalitidu.

 • Lymská borelióza (též psáno lymeská borelióza nebo lymeská nemoc) je infekční onemocnění způsobené bakteriemi rodu Borellia. Typickým časným příznakem, který je přítomen až v 80 % případů a který nemocného na problém upozorní, je skvrna na kůži v místě přisátí klíštěte (nebo i jinde na těle). Skvrna, nebo chcete-li flek, se objevuje zpravidla s několikadenním odstupem od přisátí a je charakteristická červenými okraji a bílým středem – což odpovídá tomu, jak se borélie od místa vpichu šíří tkání. Skvrna může připomínat terč. Borelióza se projevuje i celkovými příznaky, jako je malátnost a silná únava. V první fázi může připomínat chřipkové onemocnění včetně zvýšené teploty. Proti borelióze zatím neexistuje očkování, nicméně vědci usilovně pracují na jeho vývoji. Dostupnost vakcíny se očekává do několika let. Více o borelióze se dozvíte v našem předchozím článku.
 • Klíšťová encefalitida (též meningoencefalitida, česky zánět mozku, mozkových blan) je infekční onemocnění způsobené virem klíšťové encefalitidy (arbovirus). Promořenost klíšťat virem klíšťové encefalitidy je v některých oblastech až 1 %. Na infekci vás neupozorní ani žádný „flek“ jako u boreliózy. Dobrou zprávou ale je, že proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat. Více informací o klíšťové encefalitidě jsme připravili v samostatném článku.

Klíště v těhotenství

V těhotenství představuje každé onemocnění riziko jak pro matku, tak i pro nenarozené miminko. To platí i v případě infekcí přenášených klíšťaty. Proto je v těhotenství třeba dbát ještě více na prevenci, vyhýbat se místům s vysokým výskytem klíšťat, používat repelenty a pečlivě se prohlížet. Při plánování těhotenství je dobré zamyslet se nad možností očkování proti klíšťové encefalitidě. Pokud klíště v těhotenství chytíte, postupujte běžným způsobem – tj. klíště odstraňte podle uvedeného návodu a sledujte svůj zdravotní stav (červený flek, chřipkové příznaky, horečka, bolesti hlavy).

Přetržené klíště – jak dále postupovat?

I přes velkou opatrnost se vám může stát, že se klíště při odstraňování přetrhne. Nepropadejte ale panice – část, která zpravidla zůstane v ráně, jsou pouze kusadla klíštěte, z nichž přenos infekce nehrozí. Tělo si s tímto cizím tělesem samo poradí, podobně jako třeba s třískou. Není třeba se snažit utržené klíště odstranit za každou cenu např. jehlou -  tím pouze zvyšujete riziko sekundární infekce a zanícení rány. Ranku stačí důkladně vydezinfikovat a nechat hojit. Může se objevit drobný pupen a svědění, jedná se však o lokální reakci, která za několik dní vymizí.Články k tématu Jak vytáhnout klíště – kompletní postup a rady

 • Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  Domácí mazlíčci a děti? Určitě ano.

  · 4 minuty čtení
  Soužití s domácím mazlíčkem má pro děti řadu výhod, existují ovšem i rizika, jako je zavlečení parazitů do domácnosti. Abyste eliminovali potenciální nepříjemnosti u vašeho pejska či kočky, potažmo u vašich dětí, dbejte na pravidelné odčervování, očkování i zvýšenou hygienu
 • Jak se zbavit vší?

  Jak se zbavit vší?

  · 8 minut čtení
  Veš dětská se v posledních letech stala nevítaným návštěvníkem dětských kolektivů. Během školního roku si vaše dítě tohoto parazita může přinést ze školky, školy nebo školní družiny, prázdniny jsou zase ve znamení letních táborů a soustředění.
 • Blechy u psa

  Blechy u psa

  · 6 minut čtení
  Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora