Jak co nejdříve otěhotnět?

16. 5. 2017 · 3 minuty čtení
Každé těhotenství je vždy malým zázrakem a v dnešní uspěchané době to platí dvojnásob. Čekání na miminko se pro mnoho párů stává doslova noční můrou. Roste totiž počet žen, které mají potíže s početím. A kde hledat příčiny? Za odsouváním mateřství na pozdější dobu může být lákavá kariéra anebo jednoduše problém najít vhodného partnera. Věk ženy ale zásadním způsobem ovlivňuje schopnost početí a reprodukční proces negativně ovlivňuje i obezita. Tělu ale mohou chybět také látky potřebné ke graviditě. Jde například o takzvané inositoly, tedy vitamíny skupiny B, a neméně důležitou kyselinu listovou.

Obezita a nadváha jako jedna z příčin neplodnosti

Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte rodinu, zaměřte se na to, co jíte. Nejen, že tělu dodáte, co potřebuje, ale vhodnou skladbou potravin můžete ovlivnit i svoji váhu. Stravovací návyky spolu s vysokou hodnotou BMI jsou totiž jedním z rozhodujících faktorů příčiny neplodnosti. Obezita a nadváha jdou navíc ruku v ruce s metabolickým syndromem a časté je spojení i s PCOS. Jde o Syndrom polycystických ovarií, což je stav, kdy dochází k zastavení ovulace, nedojde k uvolnění vajíčka ve vaječníku. Žena má nepravidelnou ovulaci a poruchy menstruačního cyklu, nebo neovuluje vůbec. PCOS je spojena i s metabolickými poruchami vedoucími ke vzniku insulinové resistence a posléze i k cukrovce 2. typu. Právě insulinová resistence se projevuje sníženou plodností. Potíže ale může naopak způsobit i nepřirozeně nízká hmotnost. BMI u ženy by se ideálně mělo pohybovat v hodnotách v rozmezí od 20 do 24.

Inositoly u žen zachovávají a zvyšují plodnost

Velkým pomocníkem při plánovaném těhotenství jsou takzvané inositoly, méně známé vitamíny, patřící do skupiny vitamínů B. Konkrétně se jedná o vitamín B8, běžně se vyskytující například v ovoci, fazolích, zelí nebo v mléce. Nejdůležitější je takzvaný myo-inositol, který zlepšuje funkci vaječníků, upravuje nepravidelnosti cyklu a poruchy plodnosti. Důležitou roli hraje také D-chiro-inositol, který snižuje insulinovou resistenci a je vhodný pro ženy s nadváhou (BMI >25), obezitou (BMI >30) anebo metabolickým syndromem. Za normálních okolností ale nejsme schopni sníst tak velké množství potravin, aby tělo mělo inositolů dostatek.

Správný účinek zajistí inositoly a kyselina listová

Při plánovaném otěhotnění je proto vhodné užívat inositoly ve formě doplňku stravy. Kombinace myo-inositolu a D-chiro-inositolu je pak vhodná též pro specifické skupiny žen, např. ženy s nadváhou, obezitou nebo metabolickým syndromem. Neméně důležitým vitamínem ze skupiny B-komplexu je kyselina listová, která má zvláštní význam pro normální růst a vývoj plodu. Zatímco vstřebatelnost kyseliny listové z běžné stravy je jen 50 %, z doplňků stravy je to až 100 %. Abyste udělali vše pro zvýšení plodnosti, snadného a rychlého otěhotnění, je nejideálnější variantou užívat inositoly a kyselinu listovou.

1.    Fait, T.: Myo-inositol – nová možnost v ovlivnění infertility a syndromu polycystických ovarií. Prakt Gyn, 17, 2013, s. 129-134.
2.    Papaleo, E., Unfer, V., Baillargeon, J.P. et al.: A. Myo-inositol in patients with polycystic ovary syndrome: a novel method for ovulation induction. Gynecol Endocrinol, 23, 2007, s. 700-703.
3.    Genazzani, A.D., Lanzoni, C., Ricchieri, F. et al.: Myo-inositol administration positively affects hyperinsulinemia and hormonal parameters in overweight patients with polycystic ovary syndrome. Gynecol Endocrinol, 24, 2008, s. 139-144.
4.    Regidor, P.A., Schindler, A.E.: Myoinositol as a Safe and Alternative Approach in the Treatment of Infertile PCOS Women: A German Observational Study. Int J Endocrinol, 2016, 9537632.
5.    Benelli, E., Del Ghianda, S., Di Cosmo, C. et al.: A Combined Therapy with Myo-Inositol and D-Chiro-Inositol Improves Endocrine Parameters and Insulin Resistance in PCOS Young Overweight Women. Int J Endocrinol. 2016, 3204083.