Pravidla rekonvalescence po nemoci

22. 1. 2021 · 3 minuty čtení
 • Babyclub

Udržet nemocné dítě doma v klidu a zabavit jej nebývá snadné. Proto jakmile odezní hlavní příznaky, vyráží spousta z nás s dítětem mezi lidi. A náhle se nemoc vrátí jako bumerang. Nedopřáli jsme dítěti dostatečnou dobu na zotavení a příliš brzy jsme oslabenou obranyschopnost dítěte vystavili útoku dalších bacilů. Jak poznat správný čas, kdy je dítě už dostatečně silné, aby se mohlo vrátit ke svým obvyklým aktivitám? Na co klást po nemoci důraz a čeho se vyvarovat?Jak dlouho rekonvalescence trvá

Obecné pravidlo nám říká, že dítě by po odeznění příznaků mělo zůstat v klidu ještě tak dlouho, jak dlouho trvala nemoc. Delší dobu na zotavení potřebují děti, které měly vysoké horečky, v průběhu nemoci ztratily na váze nebo užívaly antibiotika. Při závažných onemocněních, jako je třeba zápal plic, může být doba nutná na rekonvalescenci třeba i měsíc. V takových případech poradí s dobou potřebnou na zotavení lékař. 

Během rekonvalescence nevoďte děti do dětských kolektivů nebo do uzavřených prostor, kde se vyskytuje velké množství lidí (např. školka, městská doprava, supermarkety, kina…). Tyto prostory jsou špatně větrané, vyskytuje se zde vyšší množství choroboplodných zárodků, což pro dítě znamená snadnější riziko opětovné nákazy.
Pokud dítě již nemá teploty nebo další příznaky, zařaďte do jeho denního režimu krátký pobyt venku na čerstvém vzduchu (v kočárku či na procházce), který pomalu prodlužujte. Vezměte do úvahy venkovní počasí. Nechoďte s dítětem do silného větru, deště, mrazu nebo přílišného tepla. Nejvhodnějším prostředím bývá příroda a čerstvý vzduch. Vhodné je omezit pobyt na přímém slunci, zvlášť v případě předcházející antibiotické léčby. Po nemoci se doporučuje omezit fyzickou námahu, nenechte proto děti jezdit na odrážedle, běhat, skákat na trampolíně apod.


Výživa dětí po nemoci

Během rekonvalescence je zvlášť důležité rovněž dbát na pestrou stravu pro dítě. Omezte podávání jídel s vysokým obsahem nezdravých tuků a cukrů, které obsahují jen malé množství vitaminů a dalších zdraví prospěšné látky (tučné maso, uzeniny, fast food, sladkosti). Dopřejte vašemu dítěti dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, luštěnin a celozrnných výrobků.
Děti jsou v porovnání s dospělými k nemocem náchylnější, jelikož jejich imunitní systém není dozrálý a stále se vyvíjí. Neberte proto nemoci vašich dětí na lehkou váhu. Dopřejte jim dostatečný čas nejen na uzdravení, ale i na zotavení po nemoci, aby mohly být opět zdravé a plné sil a radosti do života.


Vhodné doplňky stravy pro děti v období rekonvalescence:

Dr.Max Betaglukan + vitamin C 245 ml obsahuje vysoce čištěný betaglukan z hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) doplněný vitaminem C. Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, pomáhá snížit míru únavy a vyčerpání, chrání buňky před oxidativním stresem a příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy. Tekutá forma přípravku s příjemnou pomerančovou příchutí je ideální pro děti. Vhodné pro děti od 3 let.

Dr.Max Sinutin Sirup je vícesložkový bylinný doplněk stravy s vyváženým složením bylinných extraktů. Měkýn latnatý, bez černý a tymián obecný přispívají k normální funkci dýchacího systému, napomáhají přirozené obranyschopnosti organismu a normální funkci imunitního systému. Meduňka lékařská má relaxační účinek k usnadnění usínání, a tím přispívá k celkové pohodě organismu. Lípa srdčitá podporuje normální funkci dýchacího systému. Vhodné pro děti od 3 let.

Dr.Max Kids Gummies Airplanes je doplněk stravy ve formě želatinových bonbonů s vyváženou kombinací vitaminů a minerálních látek speciálně určených pro potřeby dětí. Vhodné pro děti od 3 let.


Pokud bývá vaše dítě často nemocné, může být důvodem snížená obranyschopnost. Jak se bránit nástrahám předškolního věku a jak podpořit budování imunity dítěte se dočtete zde.

Články k tématu Pravidla rekonvalescence po nemoci

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • 5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?

 • Rh faktor v těhotenství

  Rh faktor v těhotenství

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Co přesně je Rh faktor, co znamená, když je pozitivní nebo negativní, jak může ohrozit těhotenství a jaký je postup současné medicíny, to jsou otázky, na které přinášíme odpověď v novém článku na Dr.Max BABY.