Co je nezbytné vědět o cukrovce

9. 3. 2021 · 2 minuty čtení
 • DIA

Diabetes mellitus neboli cukrovka je název pro skupinu chronických onemocnění, která charakterizuje metabolická porucha. Mezi dva základní typy patří diabetes mellitus 1. typu, při kterém vzniká naprostý nedostatek inzulinu v těle. Jedná se o typ, který je mnohem vzácnější. Co je nezbytné vědět o cukrovce

Druhým základním typem je diabetes mellitus 2. typu, kterým trpí 90 % všech diabetiků. U tohoto typu dochází ke snížení citlivosti těla na vlastní inzulin.

Toto onemocnění je zatím nevyléčitelné, ačkoli léčitelné. Léčba spočívá v dodržování diabetické diety, pravidelném režimu, pečlivém hlídání hladiny cukru v těle a užívání léků – tablet, inzulinu nebo jejich kombinace. Diabetik musí mít možnost najíst se a napít se, kdykoli potřebuje. Totéž platí v případě aplikace inzulinu. Inzulin si lze aplikovat pomocí inzulinových per nebo inzulinové pumpy.

Mezi výše zmíněné výkyvy řadíme hypoglykémii a hyperglykémii

Hypoglykémie je stav, při kterém je hladina cukru v těle nízká. Diabetik pociťuje třes, studený pot, při těžší hypoglykémii dochází k rozostření vidění. Pro navrácení hladiny cukru v těle do normálu je potřeba ihned podat rychle působící cukry (například slazený nápoj). Tento stav je totiž velmi nebezpečný a může skončit až bezvědomím, kdy je potřeba neprodleně zavolat rychlou záchrannou službu.


Hyperglykémie je stav, při kterém je hladina cukru v těle příliš vysoká. Může docházet k únavě a malátnosti, bolesti hlavy až celkové nevolnosti. Při hyperglykémii je potřeba zvýšit pitný režim. Namáhavá fyzická aktivita může stav ještě zhoršit, vhodnější je proto klid a odpočinek. Následovat by vždy měla návštěva lékaře a úprava léčby.

Diabetes je velmi individuální a specifické onemocnění, které každý prožívá a vnímá jinak. Diabetikovi můžete pomoci zejména tím, že u sebe budete nosit cukr pro případ, že by u něj nastala hypoglykémie. Někdy však není zcela jednoznačné, jestli projevy přisuzovat hypoglykémii (nastává náhle), nebo hyperglykémii (obvykle mívá pozvolnější průběh). Zásadou je, že při jakýchkoliv pochybnostech je třeba podat pacientovi cukr. Jeho podání nemůže podstatně zhoršit stav nemocného s hyperglykémií, může však pacientovi s hypoglykémií zachránit život. Pokud je člověk v bezvědomí, volejte okamžitě záchrannou službu, aplikujte GlucaGen (pokud ho u sebe diabetik má) a za žádných okolností se mu nesnažte podat inzulin! 

Články k tématu Co je nezbytné vědět o cukrovce

 • Jednotlivé druhy diabetu a jejich léčba

  Jednotlivé druhy diabetu a jejich léčba

  · 3 minuty čtení
  • DIA

  Rozlišujeme dva základní typy onemocnění – diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. Všechny typy diabetu se projevují hyperglykémií neboli vysokou hladinou krevního cukru. Příčiny vzniku a průběh jednotlivých typů diabetu, avšak i způsob jejich léčby se zásadně liší.

 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA

  Účinná a efektivní léčba diabetu 2. typu s pomocí skupiny léků nesoucí název glifloziny. Glifloziny kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky. Pomáhají snížit tělesnou hmotnost (vylučováním cukru z těla) i krevní tlak.

 • Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Co to je? Jak ji poznat? A jak jí předcházet? Nejdůležitější pro prevenci vzniku a rozvoje diabetické retinopatie je důsledná kompenzace cukrovky s důrazem na stabilizaci hladiny cukru v krvi (glykemie).