Pozdní komplikace diabetu

9. 4. 2021 · 3 minuty čtení
 • DIA

Dlouhodobé působení vysokých hladin cukru postupně vede k poškození cév i nervů a k poruchám imunity. Z toho vyplývá široké spektrum možných zdravotních komplikací. Bohužel platí, že přítomnost jedné komplikace diabetu signalizuje zvýšené riziko vzniku i ostatních komplikací. V současné době je úmrtnost na akutní komplikace diabetu poměrně nízká, vysokou hrozbou jsou však pozdní komplikace onemocnění. Na ty mají vedle cukrovky samotné vliv také další, diabetes často doprovázející nemoci (vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, dna) a nesprávný životní styl. Součástí každé léčby diabetu by proto mělo být nejen měření krevního cukru pomocí domácího glukometru, ale také léčba případného vysokého krevního tlaku a cholesterolu a dodržování dietních a režimových opatření.Pozdní komplikace diabetu

Pozdní komplikace diabetu

 • Srdce a cévy
  Kvůli poškození cév dochází u pacientů k rychlejšímu rozvoji aterosklerózy a v důsledku toho k vyššímu riziku vzniku srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin projevující se studenými prsty a bolestmi nohou při chůzi. Cévy diabetika výrazně ohrožuje vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Pouze 5 % léčených diabetiků má uspokojivé hodnoty glykémie, krevního tlaku i cholesterolu.
 • Poruchy nervů
  Diabetes poškozuje i nervové buňky (diabetická neuropatie). V oblasti dolních končetin a rukou se to může projevit sníženou citlivostí, brněním nebo také neutišitelnou bolestí. Poškození nervového zásobení břišních orgánů se může projevovat např. poruchami zažívání. Prevencí je především nekouřit a pravidelně se hýbat.
 • Ledviny
  Diabetes, zejména v kombinaci s vysokým krevním tlakem, zhoršuje funkci ledvin (diabetická nefropatie). Poškození může vést až k úplnému selhání ledvin s nutností dialýzy nebo transplantace. Prevencí je dostatečný pitný režim a kontrola moči při pravidelných prohlídkách u lékaře.

 • Oči
  Diabetes může poškozovat oči (diabetická retinopatie), což se projevuje zhoršováním až úplnou ztrátou zraku.
 • Kůže
  Kůže diabetika je náchylnější k suchosti, vzniku prasklin a nadměrnému rohovatění. Proto je nezbytné ji každý den promašťovat. Nohy diabetika jsou ohroženy vznikem obtížně se hojících ran a vředů. Vznikají nejčastěji z menších poranění, která diabetik vlivem snížené citlivosti nemusí vůbec vnímat. Vzniklé rány se špatně hojí a dochází v nich k rozvoji infekce. Ve složitějších případech může být nutná chirurgická intervence, v krajním případě až amputace části končetiny. Prevencí je každodenní kontrola nohou, volba vhodné obuvi a omezení chůze naboso.
 • Imunitní systém
  Diabetici jsou náchylnější ke vzniku infekčních onemocnění. Zvlášť vhodné je pro diabetiky každoroční očkování proti chřipce.
 • Močové cesty
  Močové cesty diabetika jsou náchylnější ke vzniku infekcí. U žen s nimi často souvisí i výskyt infekcí pohlavního ústrojí. Prevencí je především dostatečný pitný režim a důsledné dodržování hygienických zásad.
 • Ústní dutina
  Diabetici mají zvýšené riziko vzniku zubního kazu, zánětu dásní a kvasinkových infekcí dutiny ústní. Důsledkem zanedbané péče může být i předčasná ztráta zubů. Prevencí je pečlivá každodenní ústní hygiena.

Mezi akutní komplikace diabetu se řadí hyperglykémie a hypoglykémie. Jak je rozpoznat a rychle řešit najdete v článku zde.

Články k tématu Pozdní komplikace diabetu

 • Jednotlivé druhy diabetu a jejich léčba

  Jednotlivé druhy diabetu a jejich léčba

  · 3 minuty čtení
  • DIA

  Rozlišujeme dva základní typy onemocnění – diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. Všechny typy diabetu se projevují hyperglykémií neboli vysokou hladinou krevního cukru. Příčiny vzniku a průběh jednotlivých typů diabetu, avšak i způsob jejich léčby se zásadně liší.

 • Co je nezbytné vědět o cukrovce

  Co je nezbytné vědět o cukrovce

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Diabetes mellitus neboli cukrovka je název pro skupinu chronických onemocnění, která charakterizuje metabolická porucha. Mezi dva základní typy patří diabetes mellitus 1. typu, při kterém vzniká naprostý nedostatek inzulinu v těle. Jedná se o typ, který je mnohem vzácnější.

 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA

  Účinná a efektivní léčba diabetu 2. typu s pomocí skupiny léků nesoucí název glifloziny. Glifloziny kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky. Pomáhají snížit tělesnou hmotnost (vylučováním cukru z těla) i krevní tlak.