Poznejte přednosti kozího kojeneckého mléka

28. 1. 2020 · 3 minuty čtení
 • Maminky a děti

Konzumace výrobků z kravského mléka i samotného mléka může u některých citlivých jedinců vyvolávat podobné příznaky trávicích potíží, jaké se vyskytují u nesnášenlivosti laktózy. Lidé tedy přecházejí na kozí mléko. Ve skutečnosti ale často nejde o nesnášenlivost laktózy (mléčného cukru), ale bývají alergičtí na bílkovinu kravského mléka, která se v kravském mléce nachází ve velkém množství. V kozím jí je až o 90 % méně, takže se výše popisované problémy nemusí vůbec projevit. Kozí mléko je navíc samo o sobě daleko stravitelnější.

Kravské mléko se skládá ze dvou základních typů bílkovin – syrovátky a kaseinu. V kaseinové složce kravského mléka se vyskytuje β-kasein A1, ze kterého při metabolismu vzniká látka, která může vyvolat nepříjemné trávicí potíže, jako je bolest břicha, zácpa, průjem nebo zvracení. Tento β-kasein A1 se ale nevyskytuje v kozím mléce. To obsahuje téměř výhradně jen β-kasein A2, a ten tyto nepříjemné příznaky nevyvolává. Jde o takzvané kozí A2 mléko, které kojenci a děti lépe tráví, přičemž mají i měkčí stolici. Kozí mléko je také méně alergizující, a může být proto vhodnou variantou výživy ke kravskému mléku.

Až 6× více prebiotických oligosacharidů

Kozí mléko je svým složením blíž mateřskému mléku než mléko kravské a oproti němu obsahuje i větší množství některých vitamínů a minerálů. Najdeme v něm například o 46 % víc vitamínu A, o 37 % vitamínu C a může se pochlubit i vyššími hodnotami vitamínů D, B2 nebo B6. Z minerálů je to o 33 % vyšší podíl hořčíku nebo o 10 % více vápníku. Ten mimochodem přispívá k dobrému zdraví kostí. Ani tím ale přednosti kozího mléka nekončí. Je v něm také více jódu, selenu nebo taurinu. Kozí mléko ve srovnání s kravským mlékem obsahuje až 6× víc prebiotických oligosacharidů a také HMO (Human Milk Oligosaccharides), což jsou oligosacharidy mateřského mléka, které jsou mimo jiné potravou pro probiotické bakterie. 

Lehce stravitelný mléčný tuk

Jednou ze základních složek každého mléka je tuk. Ten je snadno dostupným zdrojem energie a u dětí ovlivňuje i vývoj jejich imunitního systému. V mléce se vyskytuje v podobě drobných kuliček obalených lipo-proteinovou membránou. U kozího mléka jsou tukové kuličky oproti kravskému mléku menší, což je další důvod, proč jej lidé lépe tráví. Kozí mléko navíc obsahuje i větší množství MCT tuků (oleje s jednodušší strukturou), které miminkům poskytují potřebnou energii a která miminka rychleji vstřebávají. Všechny zmíněné benefity využívá Kendamil Kozí mléko. Také toto mléko má velmi dobrou stravitelnost. V žaludku se díky němu vytváří jemná hmota, kterou snadněji zpracovávají bříška dětí citlivých na křeče a nadýmání. 

Zdroje:

Kulkarni PS, Dole KK. Investigations in viscosity of milks. J. Dairy Sci. 1956; 9: 68–79.
Attaie R, Richter R. Size Distribution of Fat Globules in Goat Milk J Diary Sci. 2000; 83: 940-944.

Ohiokpehai O. Processed Food Products and Nutrient Composition of Goat Milk Pakistan Journal of Nutriton 2003; 2(2): 68–71.

Rial SA et al. Gut Microbiota and Metabolic Health: The Potential Beneficial Effects of a Medium Chain Triglyceride Diet in Obese Individuals Nutrients 2016; 8(5): 281.

Odle J. New Insight into the Utilization of Medium-Chain Triglycerides by the neonate:Observations from a Piglet Model The Journal of Nutrition 1997; 127(6): 1061–1067.

Clark S, Sherbon JW Alpha s1-casein, milk composition and coagulation properties of goat milk Small Ruminant Research 2000; 38(2): 123–134.

Pattanayak S. Regular lactation in non-estrus and nonpregnant goat for years – a cesa report. Exploratory Animal and Medical Researc 2013; 3(2): 190–192.

 

Články k tématu Poznejte přednosti kozího kojeneckého mléka

 • 14 tipů jak ochránit dětskou pokožku před sluncem

  14 tipů jak ochránit dětskou pokožku před sluncem

  · 3 minuty čtení
  • Maminky a děti
  Dětská pokožka je specifická - je tenčí než dospělá, vlastní ochranné mechanismy pokožky ještě nejsou zralé a pokožka je více propustná vůči UV záření než pokožka dospělých.
 • Co by měla obsahovat domácí lékárnička?

  Co by měla obsahovat domácí lékárnička?

  · 3 minuty čtení
  • Maminky a děti
  • Zdraví a prevence

  K většině zdravotních obtíží a poranění dochází doma nebo v jeho blízkém okolí. Proto by v každé domácnosti měla být dobře vybavená lékárnička. Shánět potřebný přípravek v době, kdy vám dítě onemocnělo nebo se zranilo, bývá už pozdě.

 • Jak pečovat o dětské zoubky?

  Jak pečovat o dětské zoubky?

  · 4 minuty čtení
  • Maminky a děti
  V průměru kolem šestého měsíce věku dítěte se obvykle objeví první zoubek. Nic netušící maminky může překvapit zvýšená teplota a slinění, které provází jeho prořezávání. U některých dětí není výjimkou průjem. Děťátko může být neklidné, špatně spí, může se snažit dávat si prsty do pusy a kousat do tvrdých předmětů. Prořezávající zoubek pak maminka pozná podle zarudlého zduření dásně.