Jak vypadá miminko po narození?

14. 1. 2015 · 3 minuty čtení
 • Maminky a děti
Jedna z prvních věcí, které každá maminka udělá po narození miminka, je, že si ho pořádně prohlédne. Podoba děťátka s maminkou nebo tatínkem byla možná zřejmá již v bříšku z ultrazvuku. V tomto případě je lepší potlačit představy, a předejít tak případnému zklamání. Vzhled miminka po narození je ovlivněn nejenom tím, co mu dáváte do vínku vy jako rodiče, ale i jeho dlouhým pobytem v plodové vodě a náročným průchodem porodními cestami. Buďte proto trpěliví – krásné růžové miminko z něj bude až za pár dní.

Mázek chrání před vniknutím mikroorganismů

Pokožku miminka pokrývá po narození mázek. Mázek je bílá hmota, která bývá zastoupena ve větším množství zejména na hlavičce, za ušima, v podpaží a v tříslech. Tato hmota chránila kůži dítěte celou dobu, kdy se pohybovalo v plodové vodě. Po narození vrstva mázku chrání miminko před vniknutím mikroorganismů. Bezprostředně po porodu má pokožka děťátka namodralý nádech. Jakmile se děťátko poprvé nadechne, začne mu proudit tělíčkem okysličená krev a pokožka děťátka se zbarví dorůžova. Rohová vrstva pokožky je totiž velmi slabá, a tak přes kůži prosvítají cévní pleteně.
Miminka mají obvykle pokryté tělíčko jemnými chloupky (lanugem). U donošených dětí se vyskytují na ramenou a lopatkách, u nedonošených na celém těle. Tyto chloupky zmizí do několika týdnů po narození. Kůže novorozence se může velmi často olupovat, nejčastěji na hřbetech rukou, nártech a kotnících. Na promazávání suché kůže můžete použít k tomu vhodný olej, mast, zvláčňující mléko nebo krém.

Může se objevit novorozenecká žloutenka

Některá miminka můžou mít tzv. novorozeneckou žloutenku, která se projevuje žlutým zbarvením kůže a očního bělma. Nejvýrazněji se projevuje 3.–4. den po porodu. Maminka může pomoci pravidelným kojením a co nejčastějším vystavováním miminka dennímu světlu. 
U čerstvě narozených miminek není neobvyklá šišatá hlavička, zakřivený nos nebo pokrčené ouško. Nelekejte se, jestliže má vaše děťátko na hlavičce menší nebo větší bouli (tzv. porodní nádor) nebo modřinu (tzv. kefalhematom). Všechny zmíněné „vady na kráse“ zmizí během několika hodin až dnů. V průběhu několika měsíců pak
spontánně zmizí i další možné kožní projevy:

 • Na kořeni nosu, nad obočím nebo v týlní oblasti má možná právě vaše děťátko červenofialové skvrnky. Skvrny jsou způsobeny nahromaděním podkožních cévek (teleangiektázií).
 • Na špičce nosu se můžou objevit tzv. milia. Jde o žlutobělavé tečky, které vznikají následkem ucpaných mazových žláz.
 • Následkem hormonální nerovnováhy se může objevit u některých miminek novorozenecké akné.

Pokožka dítěte je tenká a citlivá a i po narození se vyvíjí. Tento vývoj pokračuje až zhruba do 2 let věku dítěte, kdy se pokožka dítěte postupně přizpůsobuje novému prostředí a zvyšuje svou odolnost vůči vnějším vlivům.

Novorozenec má kvůli slabé vrstvě podkožního tuku špatnou termoregulaci a může rychle ztratit tělesnou teplotu. Ve vyhřátých místnostech, nebo když je nadměrně oblečené, se může snadno přehřát, protože se ještě nedokáže potit. Pokožka je proto náchylná k tvorbě potniček a opruzenin. Během letních měsíců je potřebné myslet na ochranu před slunečními paprsky a používat prostředek s dostatečným UV faktorem a v zimních měsících ochránit obličej před mrazem vhodnou ochrannou mastí.

Propustnost dětské pokožky vůči vodě, kosmetickým přípravkům a lékům je o hodně vyšší než u dospělého člověka. Proto bychom na to neměli zapomínat při výběru všech přípravků, které nanášíme na pokožku děťátka.

Články k tématu Jak vypadá miminko po narození?

 • 14 tipů jak ochránit dětskou pokožku před sluncem

  14 tipů jak ochránit dětskou pokožku před sluncem

  · 3 minuty čtení
  • Maminky a děti

  Dětská pokožka je specifická - je tenčí než dospělá, vlastní ochranné mechanismy pokožky ještě nejsou zralé a pokožka je více propustná vůči UV záření než pokožka dospělých.

 • Co by měla obsahovat domácí lékárnička?

  Co by měla obsahovat domácí lékárnička?

  · 3 minuty čtení
  • Maminky a děti
  • Zdraví a prevence

  K většině zdravotních obtíží a poranění dochází doma nebo v jeho blízkém okolí. Proto by v každé domácnosti měla být dobře vybavená lékárnička. Shánět potřebný přípravek v době, kdy vám dítě onemocnělo nebo se zranilo, bývá už pozdě.

 • Jak pečovat o dětské zoubky?

  Jak pečovat o dětské zoubky?

  · 4 minuty čtení
  • Maminky a děti

  V průměru kolem šestého měsíce věku dítěte se obvykle objeví první zoubek. Nic netušící maminky může překvapit zvýšená teplota a slinění, které provází jeho prořezávání. U některých dětí není výjimkou průjem. Děťátko může být neklidné, špatně spí, může se snažit dávat si prsty do pusy a kousat do tvrdých předmětů. Prořezávající zoubek pak maminka pozná podle zarudlého zduření dásně.