Kdy používat repelenty?
Pokud chodíte v létě rádi do přírody, je dobré mít vždy u sebe repelent. Ten Vás ochrání před mnoha druhy obtížného hmyzu, který může pobyt venku velmi znepříjemňovat. Repelenty obsahují účinné látky, které odpuzují komáry, klíšťata, ovády a mušky.
Druhy repelentů
Podle způsobu nanášení na tělo rozlišujeme různé druhy repelentů. Můžete si vybrat například gely, spreje nebo roll-ony. Repelenty také slouží jako prevence proti onemocněním, která přenáší hmyz. Je to například lymeská borelióza, klíšťová encefalitida nebo malárie. I když se chráníte repelentem, je důležité po každém pobytu venku provést důkladnou prohlídku celého těla.
Rady pro pobyt v přírodě
- Vezměte si pevnou obuv, ponožky a kalhoty.
- Kalhoty zasuňte do ponožek. Klíště se na kůži těla dostává nejčastěji štěrbinou mezi kalhotami a obuví.
- Před vycházkou použijte repelent.
- Nelehejte si do vysoké trávy. Zde se klíšťata vyskytují nejčastěji. Mýtus je, že klíšťata skáčou a padají ze stromů. Žijí naopak maximálně do výšky 60 cm od země.
Jaké repelenty použít u dětí?
- U dětí volte repelenty spíše ve formě gelu nebo pěny.
- Aby nedošlo k vdechnutí přípravku nebo zasažení očí, nastříkejte nejdříve přípravek do dlaně a teprve poté jednoduše rozetřete na pokožku.
- Vždy vybírejte repelent vhodný k věku dítěte. Tento údaj bývá uveden na obalu přípravku.
- U nejmenších dětí do 2 měsíců věku nejsou repelenty vhodné. Kojence a batolata můžete chránit moskytiérou.
Jedete pod stan?
- V takovém případě si s sebou zabalte voděodolnou repelentní impregnaci vhodnou na stany, spací pytle, oděvy, boty a moskytiéry. Ta působí podle typu přípravku až 7 dní. První nanesení impregnace proveďte již doma.
Přisálo se Vám klíště?
- S jeho odstraňováním nečekejte. Pravděpodobnost přenosu možné nákazy stoupá s dobou přisátí.
- Použijte gumové rukavice.
- Klíště zakápněte dezinfekčním přípravkem.
- Pomocí pinzety ho pomalu uvolněte.
- Místo přisátí opět vydezinfikujte.
- Pokud se změní barva místa přisátí nebo se v průběhu 1–2 týdnů od přisátí objeví „chřipkové“ příznaky (bolesti hlavy, kloubů, malátnost, únava, horečka), navštivte neprodleně lékaře.
Očkování jako prevence – ano, či ne?
Ideální možností, jak předejít onemocnění klíšťovou encefalitidou, je očkování. Pokud se necháváte naočkovat poprvé, je důležité absolvovat celkem tři dávky vakcíny. Nejvhodnější doba pro začátek očkování jsou zimní měsíce. Během těch se očkují první dvě dávky vakcíny, a v sezoně jste tak již dostatečně chráněni. Poslední dávka vakcíny se očkuje za 5–12 měsíců po druhé dávce. Chránit očkováním je možné děti od 1 roku a dospělé. Očkovací látka Vás sice ochrání před infekcí virem klíšťové encefalitidy, ale nezabrání tomu, aby se klíště přisálo! Klíště Vás může infikovat jinou chorobou, proto je důležité vždy použít také repelent.
Články k tématu Kdy používat repelenty?
Co by měla obsahovat cestovní lékárnička?
· 8 minut čteníK základnímu vybavení každého cestovatele patří lékárnička. Ta by měla být vybavena tak, aby nezabrala celý kufr nebo batoh. Na druhou stranu musí obsahovat vše potřebné na zdravotní obtíže, které Vás mohou na cestách postihnout.Co pomůže při alergii?
· 5 minut čteníAlergie je přehnaná reakce našeho těla na látky, které se běžně vyskytují v našem okolí. Na lidi trpící alergií mohou čekat nástrahy téměř na každém rohu a ani dovolená není výjimkou.Chytře na otoky a křečové žíly v těhotenství
· 4 minuty čteníTěhotenství představuje pro ženský organismus zátěž. Otoky končetin, které toto období doprovází, jsou poměrně častým jevem sužujícím většinu nastávajících maminek. Velká většina žen však tento problém záměrně přehlíží. Otoky si zdůvodňují namáhavým dnem nebo změnou tlaku a čekají, až tyto chvíle poleví. Další hrozbou, která přichází ruku v ruce s otoky je vznik křečových žil, které se mohou do...