Plenky jako pomocník pro všechny malé děti

10. 4. 2021 · 6 minut čtení
 • Babyclub

Pro miminko je toho třeba spousta, avšak naprosto nepostradatelnou součástí vašich každodenních radostí s miminkem jsou dětské plenky. Jaké dětské plenky používat, aby byly pro vaše děťátko nejvhodnější? Podle čeho je vybrat? Na které důležité věci se zaměřit? Poradíme vám v našem článku.Používání látkovvých plen see od dob našeho dětsví značně zjednodušilo, jednnorázové plenky všaksále vládnou.
Zvažujete-li používání látkových plen, můžete si pořídit zkušební testovací sadu, kterou řada výrobců nabízí.

Dětská plenka by měla plnit zejména tyto funkce:

 • rychle a spolehlivě absorbovat veškerou tekutinu a zabránit jejímu zpětnému prosakování,
 • být prodyšná a nedráždit pokožku,
 • být pevná, ale zároveň flexibilní.

Nejprve je třeba se rozhodnout, jaký typ plen budete používat. Nabízejí se látkové, jednorázové či jejich kombinace. U látkových plen je možné nejprve vyzkoušet testovací sadu s různými typy plen i zapínání.

Látkové pleny jsou šetrné k pokožce miminka, prodyšné, neobsahují chemické látky a šetří životní prostředí. Přestože počáteční investice je vyšší, v konečném výsledku vaší kapse ušetří. Jedině vy a vaše pračka budete mít o trochu více práce. Pokud se rozhodnete pro látkové pleny, můžete používat klasické čtvercové pleny, které poskládáte do potřebného tvaru, připevníte sponkou a na ně obléknete prodyšné neprotékající svrchní kalhotky, nebo se nabízí jednodušší varianta, kdy si pořídíte zásobu vkládacích plen (mají několik vrstev, proto více sají) a opět svrchní kalhotky. Nejpropracovanější látkové pleny jsou takzvané AIO (= all in one). Jedná se o plenky, ve kterých jsou vkládací pleny připevněny patentkami ke svrchní nepropustné vrstvě a tím jsou připravené k okamžitému použití.


přebalovací set roses
Kalhotková plena na suchý zip pro snadné přebalování miminek od 3-15 kg.
1 ks laguna
Nepromokavé svrchní kalhotky pro děti od 5 do 16 kg.
1 ks trojúhelníčky
Pomůžou dítěti přejít na nočník a zbavit se plenek. Nastavitelné v pase.
1 ks modré proužky
Je ekologická, skvěle padne a používá se snadno jako jednorázová plena.


Látkové pleny rostou s vaším dítětem

U látkových plen většinou nemusíte řešit velikost, díky patentkám můžete plenu zvětšit či zmenšit podle aktuální potřeby, a tak sednou malému miminku se 3 kg stejně jako batoleti, které brzy dosáhne 15 kg. Užitečnou vychytávkou jsou separační pleny. Umísťují se mezi vkládací plenku a zadeček děťátka a chrání plenku před největším znečištěním. Při počůrání je lze vyprat a opakovaně použít, dokud se nerozpadnou. Vyhazují se při zachycení stolice. Usnadní vám praní, neboť nebudete muset látkové pleny předpírat.


Dětské pleny v dnešní podobě, ať už jednorázové i látkové, výrazně šetří čas každé maminky.
Jednorázové pleny jsou stále populárnější variantou, látkové pleny se však poslední dobou vrací do módy.

Jednorázové pleny

 • Poskytují dítěti pocit sucha a pohodlí až po dobu 12 hodin.
 • Jsou vybaveny měkkým buničitým jádrem s absorpčními kanálky, které odvádí vlhkost po celé délce plenky. Povrchová vrstva, která je v přímém kontaktu s pokožkou dítěte, je navíc velmi jemná a hebká.
 • Elastické upevňovací pásky se perfektně přizpůsobí tělíčku dítěte a nabízí tak dostatečnou volnost a naprostý komfort při nošení.
 • Jemné gumičky kolem nožiček zajišťují maximální ochranu proti protečení ve dne i v noci. Dobře drží a zároveň jsou velice šetrné k citlivé dětské pokožce.
 • Jsou dermatologicky testovány a bez parfemace.

Jednorázové pleny jsou pro používání nejjednodušší. Jejich použití preferuje v dnešní době převážná většina rodičů zejména díky jejich jednoduchosti a komfortu - po použití je zkrátka stačí zabalit, vyhodit (pokud nejste zrovna někde v přírodě), vzít novou plenu, zalepit a je to! Nemusíte se starat o jejich skladování. V tašce zaberou méně místa, proto si pravděpodobně oblíbíte tuto variantu. Dítě za celé své „plenkové období“ spotřebuje více než 4 tisíce kusů plen. Vedle výběru vhodných plenek a častého přebalování věnujte pozornost i správné péči o plenkovou oblast. Jemnu a citlivou pokožku pod plenkami můžete pravidelně ošetřovat ochrannými krémy.


dětské pleny box 2x66 ks
Zajišťují dítěti maximální pohodlí a udržují jeho citlivou pokožku v suchu.
23 ks
Zajistí vašemu děťátku maximální suchost a komfort.
dětské pleny 22 ks
Plenkové kalhotky s prodyšným povrchem pro děvčátka i chlapce.
dětské pleny 68 ks
Měkké a prodyšné plenky pro 12hodinový pocit sucha.


Jak vybrat správnou velikost?

Různí výrobci se liší číslováním svých výrobků, proto se při výběru velikosti jednorázových plen vždy zaměřte především na rozmezí hmotnosti. Pokud je aktuální hmotnost vašeho dítěte přesně mezi dvěma velikostmi, vyberte tu větší. Plenky se budou lépe oblékat, umožní děťátku snadnější pohyb a budou tudíž pohodlnější. Děti rychle rostou a z malého miminka se stane po několika měsících batole, proto je lepší nedělat si velkou zásobu plen, aby se vám nestalo, že vám z plenek vyroste a vám pak zůstanou celá neotevřená balení.

Co by plenky dělat neměly?

Gumičky na nožičkách by neměly být příliš napnuté a nepříjemně dítě škrtit. Varovným znamením mohou být červené skvrnky buď na stehýnkách, nebo kolem pasu. Svou úlohu nebude správně plnit ani plenka, která je příliš povolená nebo plandá. Pro dítě se suchou kůží se sklonem k atopickému ekzému volte raději plenky bez parfemace. Při častějším vzniku opruzenin zkuste jinou značku plen, možná vašemu miminku vadí nějaká z dráždivých složek obsažená v plenkách. Dítě častěji přebalujte, nechte ho provětrat bez plenky na přebalovací podložce a použijte ochranný krém proti opruzeninám. Pamatujte si, že nejlepší je měnit svému miminku plenku každé 3-4 hodiny.

Děti nám rostou doslova před očima, proto i jejich život v pevném spojení s plenkou nakonec uteče jako voda. Aby bylo toto období plné radovánek, věnujte dostatečnou pozornost péči o plenkovou oblast a nepodceňujte výběr vhodných dětských plen. Radost a úsměv ve tváři vašeho dítěte pro vás budou jistě tou nejhezčí odměnou!


Články k tématu Plenky jako pomocník pro všechny malé děti

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 7 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.
 • Jak chránit děti před sluníčkem?

  Jak chránit děti před sluníčkem?

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  • Opalování
  Pokožka dětí vyžaduje na slunci speciální ochranu. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém. Jak děti chránit před účinky slunečního záření a jaké opalovací dětské krémy jsou nejvhodnější, vám poradíme v našem článku.