Toužíte po zdravém chrupu bez jediné chybičky?

 • Zdraví a prevence
Pokud se chceme vyhnout zánětu dásní a zubnímu kazu, mechanické čištění zubů nestačí. Je potřeba vypořádat se s bakteriemi, které osidlují ústní dutinu.

Ústní dutina plní v našem těle několik životně důležitých funkcí. Je místem zjišťování chutí, příjmu potravy (žvýkání, trávení pomocí slin, polykání), dýchání a reprodukce hlasu a řeči. Nejvyšší nároky na ústní dutinu přirozeně klade příjem a úvodní fáze trávení potravy. Většinu věcí, které by mohly poškodit struktury ústní dutiny, můžeme kontrolovat vlastním rozhodnutím. Můžeme se například vyhnout přehnaně horkým, studeným, tvrdým, kyselým, slaným či sladkým jídlům. Osidlování úst bakteriemi oproti tomu probíhá trvale a převážně nezávisle na vaší vůli. Proto je ústní dutina jakýmsi přirozeně infekčním prostředím.

 

Bakterie v ústní dutině

V ústní dutině přežívají pouze ty bakterie, které jsou schopné se v ní zachytit. Ty, které tuto schopnost nemají, jsou odplavovány slinami a přijímanou potravou do dalších částí trávícího traktu. Zachycené bakterie se v ústní dutině množí. Výsledkem je tvorba viditelného zubního povlaku.

 

Čištění chrupu a bakterie

Souvislost mezi přítomností zubního povlaku a vznikem onemocnění ústní dutiny je dobře známá. Proto je v rámci prevence vzniku zubního povlaku důležité dodržovat správnou ústní hygienu. Samotné čištění zubů znamená vyčištění pouze 20 až 25 % plochy celé ústní dutiny. Zbylých 75 až 80 % tvoří sliznice, pro kterou mechanické čištění (pomocí zubního kartáčku a dentální nitě či mezizubního kartáčku) není vhodné. Logickým krokem je proto přidat k mechanickým prostředkům i prostředky chemické. Díky svým antibakteriálním účinkům v místech nevhodných či nedostupných pro mechanické čištění fungují jako „prodloužený zubní kartáček“. Právě tuto funkci plní účinné antibakteriální ústní vody.

 

Ústní voda bojuje

Pokud má ústní voda fungovat jako prodloužený zubní kartáček, musí odstraňovat všechny bakterie bez ohledu na jejich druh. Dále musí antibakteriálně působit v hlubokých vrstvách zubního povlaku. V neposlední řadě musí být prokazatelně účinná a bezpečná při pravidelném dlouhodobém používání. Přísným nárokům na pravidelné dlouhodobé používaní vyhovuje například ústní voda LISTERINE®. Od roku 1879 tvoří její základ čtyři esenciální oleje s antibakteriálním účinkem – tymol, eukalyptol, metylsalicylát a levomentol. Všechny uvedené složky jsou látky přirozeně obsažené v rostlinách. Při pravidelném dlouhodobém používání plní ústní voda LISTERINE® zmíněnou funkci prodlouženého zubního kartáčku v celé ústní dutině. Pouze dlouhodobou a účinnou péčí o celou ústní dutinu lze dosáhnout zdravých zubů a tento stav udržet. Pravidelné používání mechanických prostředků ústní hygieny v kombinaci se zubní pastou s obsahem fluoridů a s účinnou antibakteriální ústní vodou LISTERINE® přibližují tento cíl každému z nás na dosah ruky.

 

Články k tématu Toužíte po zdravém chrupu bez jediné chybičky?

 • Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  • Zdraví a prevence
  • Paměť

  Často v hovorech s přáteli nebo v rodině slýcháme věty typu: „Ten “Němec“ mi zase někam schoval brýle.“ Nebo „to je ta moje skleróza“. Jde o pouhé zhoršení paměti, nebo se jedná o nastupující nemoc?

 • K základnímu vybavení každého cestovatele patří lékárnička. Ta by měla být vybavena tak, aby nezabrala celý kufr nebo batoh. Na druhou stranu musí obsahovat vše potřebné na zdravotní obtíže, které Vás mohou na cestách postihnout.

 • Jaká je správná ochrana před sluncem?

  Jaká je správná ochrana před sluncem?

  • Zdraví a prevence

  Mnoho lidí touží v letních měsících po krásném opálení. A právě dovolená a cestování je nejčastější možností, jak „chytnout bronz“. Je však třeba mít na paměti, že ne každé opálení je zdravé. Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění.