13. týden

Těhotenství logo

Třináctý týden: Jsem velké jako broskev

Jak pokračuje vývoj?

 • Jsem velké asi jako broskev, zhruba 7,5 cm.
 • Začínají se formovat hlasivky. Máš se, maminko, na co těšit.
 • Velikost hlavičky se začíná dostávat do rovnováhy se zbytkem těla a nyní tvoří zhruba polovinu mé celkové velikosti.

Miminko

Moje hlasivky jsou na cestě!

Moje hlasivky jsou na cestě!

Moje dolní a horní víčka jsou stále spojená a pod nimi se vyvíjejí očička, kterými na tebe budu koukat. V ručičkách a nožičkách se mi vyvíjejí kosti, moje ledviny už produkují moč, která se vylučuje do plodové vody. Střeva, která se zatím vyvíjela mimo břišní dutinu, se přesouvají dovnitř a mizí pupeční kýla.

Vzkaz pro maminku

Začínají se mi formovat hlasivky, abych mohlo pořádně křičet. Až trošku povyrostu, ti budu díky nim říkat „maminko“.

Právě řešíte

Citlivé zuby

Citlivé zuby

Péče o zuby je v těhotenství ještě důležitější než jindy. V těhotenství se často projeví dosud nepoznané nebo neošetřené kazy. Ke vzniku nových kazů přispívají především:

 • zhoršená hygiena ústní dutiny způsobená pocity na zvracení při čištění zubů,
 • zvracení, protože žaludeční šťávy narušují zubní sklovinu; někdy ale stačí jen častý reflux – říhnutí doprovázené žaludečními šťávami, které se dostanou až do úst,
 • záněty dásní, dásně totiž mají větší sklon ke krvácení kvůli zvýšenému objemu krve v těle ženy,
 • změna chutí – častá chuť na sladké nebo kyselé.

Základem správné péče je opravdu důkladná ústní hygiena, tedy minimálně čištění zubů ráno před snídaní a večer po posledním jídle. Ideálně kartáčkem s měkkými štětinami a zubní pastou chránící před zvýšenou krvácivostí dásní. Večer je vhodné péči doplnit o čištění mezizubními kartáčky.

Prohlídka u zubního lékaře je navíc jedním z doporučených vyšetření během těhotenství a váš gynekolog by ji měl vyžadovat. Jděte na ni co nejdřív.

Tipy a triky

Jak na kašel, rýmu nebo bolest v krku?

Jak na kašel, rýmu nebo bolest v krku

Kašel, rýma nebo bolest v krku jsou v těhotenství zvláště nepříjemné, protože kvůli těhotenství se velmi zužuje výběr léčivých přípravků, které lze použít. Vždy začněte užívat léčiva až po dohodě s lékařem nebo lékárníkem.

Na kašel lze v omezené míře užívat jitrocelový sirup, můžete ovšem vyzkoušet recept našich babiček – kloktání jitrocelového či šalvějového odvaru. Podrážděné hrdlo také zklidní heřmánkový čaj s medem. 

Proti rýmě můžete v těhotenství užívat většinu „mořských“ vod, speciálních slaných roztoků.

Můžete si vybrat podle koncentrace soli i účinnosti:

 • Hypertonická mořská voda je zcela bezpečná pro každodenní a dlouhodobé používání.
 • Isotonická (někdy také hypotonická) mořská voda má vyšší koncentraci soli, je účinnější, ale také agresivnější ke sliznicím. Používejte po dobu maximálně 1 týdne.

O výběru té aktuálně nejvhodnější pro vás se poraďte se svým lékárníkem.

Bolest v krku může být příznakem nachlazení nebo také začínající anginy a zánětu horních cest dýchacích.  Pokud bolest v krku trvá déle než 2 dny nebo se vám opravdu špatně polyká, vyhledejte lékaře.

Slovo odborníka

Zkratky v těhotenské průkazce

Zkratky v těhotenské průkazce

Důležité zkratky v těhotenské průkazce, které by mamince neměly plést hlavu. Které znich jsou nejdůležitější?

TP – termín porodu

PM – poslední menses

UZ – ultrazvukové vyšetření

PP – první pohyby, které žena cítí. U prvního těhotenství přicházejí zhruba po 20. týdnu těhotenství, u dalších těhotenství někdy i dříve.

TK – krevní tlak v těhotenství by měl být ideálně kolem hodnot 120/80, v normě zhruba do 135/85. Například hodnoty 140/90 jsou v těhotenství již považovány za lehkou hypertenzi (zvýšený krevní tlak). Krevní tlak je v těhotenství důležitým ukazatelem, může varovat před celou řadou vážných komplikací, a proto je třeba jej pečlivě hlídat.

Rh – Rh faktor krve je důležitý pro prevenci možných komplikací v těhotenství. 

ABO – systém krevních skupin ABO (patří sem krevní skupiny A, B, AB a 0), krevní skupina je základní ukazatel a nesmí chybět v žádné zdravotní dokumentaci, třeba pro případ, že bude nutné vám poskytnout krevní infuzi (darování cizí krve).

B v moči – přítomnost bílkoviny v moči může ukazovat na možné další komplikace v těhotenství a je třeba moč monitorovat celé těhotenství. 

C v moči – přítomnost cukrů v moči může ukazovat na možné další komplikace v těhotenství a je třeba moč monitorovat celé těhotenství. 


Články k tématu

 • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

  Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
  Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
 • Těhotenská cukrovka

  Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
  Těhotenská cukrovka
 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  Velká podzimní soutěž
 • Kojení

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  Kojení