Úvod
Vánočka neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Nyní si její lahodnou chuť mohou dopřát i celiaci. Labeta směs na vánočku je založena na rýžové a kukuřičné mouce, součástí balení je i droždí, takže příprava těsta je velmi snadná. Zajisté vás také překvapí vynikající chuť, která si nijak nezadá s klasickou vánočkou z pšeničné mouky. Užijte si veselé Vánoce plné tradičních chutí!
Hlavní vlastnosti:
- sypká směs z rýžové a kukuřičné mouky
- bez lepku
- vynikající chuť
- pečení ve formě nebo domácí pekárně
- droždí je součástí balení
Složení
Cukr, rýžová mouka, kukuřičná mouka, bramborový škrob, kukuřičný škrob, sušené droždí (pekařské droždí, emulgátor: sorbitanmonostearát), látka zlepšující mouku: fosforečnany vápenaté, zahušťovadlo: guma guar, kypřicí látka: uhličitany vápenaté, aroma.
Použití
V míse smícháme oba sáčky a přidáme postupně: 230 ml teplého mléka, 150 g másla nakrájeného na kousky (necháme povolit na pokojovou teplotu), 2 rozšlehaná vejce (část odložíme na závěrečné potření), dochutíme 1 lžičkou nastrouhané kůry chemicky neošetřeného citronu a 2 lžičkami rumu.
Pomocí hnětače vypracujeme hladké těsto, které necháme 40 minut kynout v teple pod utěrkou. Formu na vánočku vymažeme máslem a pomocí sítka poprášíme kukuřičnou moukou. Vykynuté těsto vložíme do formy a roztáhneme vlhkými prsty až do okrajů formy. 30 g mandlí a 30 g rozinek namočených v rumu doplníme do těsta za pomoci špejle. Formu umístíme na pečicí plech s pečicím papírem a vložíme do trouby předehřáté na 200 °C. Po 10 minutách teplotu snížíme na 185 °C a pečeme ještě 25 minut. Poté téměř upečenou vánočku vyklopíme na plech vyložený pečicím papírem, potřeme odloženým rozšlehaným vejcem, případně dozdobíme mandlemi a dopečeme dozlatova. Propečení vánočky zkontrolujeme špejlí.