Bolest na hrudi – příčiny a léčba

5. 2. 2025 · 8 minut čtení

Bolí vás na hrudi při zakašlání, při nádechu nebo pociťujete jiné nepříjemné pocity v oblasti hrudníku? Na vině mohou být „jen“ zablokovaná žebra, skřípnutý nerv, ale i mnohem závažnější problémy. Jaké jsou příčiny bolesti na hrudi a které případy vyžadují okamžitou lékařskou pomoc?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Bolest na hrudi – příčiny a léčba

Co je bolest na hrudi?

Hrudník je oblast těla mezi krkem a břichem, která je tvořena hrudním košem: hrudní kostí, žebry a hrudní částí páteře. Vytváří ochrannou schránku pro srdce a velké tepny, plíce a průdušnice a jícen. Bolest může vyvolávat poškození kteréhokoliv výše uvedeného orgánu, zároveň se do hrudníku může přenést i bolest, jejíž příčina se nachází v jiné části těla. Bolest se může projevovat velmi různorodě, a to jak charakterem, intenzitou, lokalizací, tak délkou trvání.

Srdeční příčiny

Ischemická choroba srdeční
Srdeční infarkt
Myokarditida
Perikarditida
Hypertrofická kardiomyopatie
Chlopenní vady
Arytmie
Poškození aorty
Za bolestí na hrudi stojí častěji nesrdeční příčiny.
Nesrdeční příčiny bolesti na hrudi jsou překvapivě mnohem častější než ty související se srdcem.

Nesrdeční příčiny

Trávicí systém
Dýchací systém
Kosterní a svalový systém
Nervový systém
Psychické potíže

Diagnostika bolesti na hrudi

K rozklíčování příčiny bolesti na hrudi se využívá široká škála testů. Důležité je pečlivé vyhodnocení charakteru bolesti a doprovodných příznaků. Lékařské vyšetření zpravidla dále zahrnuje změření krevního tlaku a srdečního tepu, poslech srdce a plic fonendoskopem a vyšetření pohmatem. Při podezření na srdeční příčinu patří k základním vyšetření elektrokardiografické vyšetření (EKG), při kterém se hodnotí elektrická aktivita srdce. K dalším testům patří ultrazvuk srdce (echokardiografie). Ze zobrazovacích technik se využívá rentgenové vyšetření (RTG), počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI). Při podezření na onemocnění jícnu a žaludku se využívá ezofagoskopie, gastroskopie nebo ultrazvuk. K základním vyšetřením patří také laboratorní vyšetření krve (krevní obraz, přítomnost zánětlivých markerů a markerů typických pro infarkt myokardu).

Léčba bolesti na hrudi

Uplatňuje se široká škála léčebných postupů, které vzhledem k různorodým příčinám bolesti na hrudi nelze kompletně v rámci jedné podkapitoly blíže představit. Přistupuje se jak k užívání léčivých přípravků nebo chirurgickému zákroku, tak ke změně ve stravování, pohybových aktivitách či dalších životních zvyklostech.

Velmi zjednodušeně lze léčbu shrnout:

  • srdeční příčiny: léky upravující krevní srážlivost (antikoagulancia, antitrombotika), léky rozpouštějící již vytvořené krevní sraženiny (trombolytika), nitroglycerin, antihypertenziva, chirurgický zákrok (koronární angioplastika, koronární bypass aj.)
  • zažívací příčiny: léky upravující žaludeční kyselost (antacida, inhibitory protonové pumpy)
  • dýchací příčiny: antibiotika, antikoagulancia, antiastmatika
  • svalové příčiny: analgetika, odpočinek, rehabilitace
  • psychické příčiny: antidepresiva, anxiolytika, psychoterapie, relaxační a dechová cvičení
Jaké příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc (linka 155)?
Záchrannou službu první pomoci volejte v případě bezvědomí, náhlého pocit tlaku a sevření za hrudní kostí (který neodeznívá ani po pěti minutách odpočinku), při bolesti na hrudi vystřelující do čelisti, levého ramene, paže nebo do zad, dále v situaci, kdy se objeví náhlá ostrá bolest spojena s dušností a v momentě, kdy bolest na hrudi doprovází nevolnost, motání hlavy, závratě, rychlý/pomalý/nepravidelný srdeční rytmus, rychlé povrchové dýchání, zmatenost, bledost nebo nadměrné pocení.

Často kladené otázky

Jaká může být příčina, když mě bolí mě na hrudi uprostřed?
Bolí mě na hrudi při kašli. O jaký problém se jedná?
Za čím může stát dlouhodobá bolest na hrudi?
Může se objevit bolest na hrudi při covidu?
Co je důvodem bolesti na hrudi od páteře?
Jaké jsou možné příčiny bolesti na hrudi při nádechu?

Články k tématu Bolest na hrudi – příčiny a léčba

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.

Upozornění