Bolest na hrudi – příčiny a léčba
Bolí vás na hrudi při zakašlání, při nádechu nebo pociťujete jiné nepříjemné pocity v oblasti hrudníku? Na vině mohou být „jen“ zablokovaná žebra, skřípnutý nerv, ale i mnohem závažnější problémy. Jaké jsou příčiny bolesti na hrudi a které případy vyžadují okamžitou lékařskou pomoc?

Obsah článku
Co je bolest na hrudi?
Hrudník je oblast těla mezi krkem a břichem, která je tvořena hrudním košem: hrudní kostí, žebry a hrudní částí páteře. Vytváří ochrannou schránku pro srdce a velké tepny, plíce a průdušnice a jícen. Bolest může vyvolávat poškození kteréhokoliv výše uvedeného orgánu, zároveň se do hrudníku může přenést i bolest, jejíž příčina se nachází v jiné části těla. Bolest se může projevovat velmi různorodě, a to jak charakterem, intenzitou, lokalizací, tak délkou trvání.
Srdeční příčiny

Nesrdeční příčiny
Diagnostika bolesti na hrudi
K rozklíčování příčiny bolesti na hrudi se využívá široká škála testů. Důležité je pečlivé vyhodnocení charakteru bolesti a doprovodných příznaků. Lékařské vyšetření zpravidla dále zahrnuje změření krevního tlaku a srdečního tepu, poslech srdce a plic fonendoskopem a vyšetření pohmatem. Při podezření na srdeční příčinu patří k základním vyšetření elektrokardiografické vyšetření (EKG), při kterém se hodnotí elektrická aktivita srdce. K dalším testům patří ultrazvuk srdce (echokardiografie). Ze zobrazovacích technik se využívá rentgenové vyšetření (RTG), počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI). Při podezření na onemocnění jícnu a žaludku se využívá ezofagoskopie, gastroskopie nebo ultrazvuk. K základním vyšetřením patří také laboratorní vyšetření krve (krevní obraz, přítomnost zánětlivých markerů a markerů typických pro infarkt myokardu).
Léčba bolesti na hrudi
Uplatňuje se široká škála léčebných postupů, které vzhledem k různorodým příčinám bolesti na hrudi nelze kompletně v rámci jedné podkapitoly blíže představit. Přistupuje se jak k užívání léčivých přípravků nebo chirurgickému zákroku, tak ke změně ve stravování, pohybových aktivitách či dalších životních zvyklostech.
Velmi zjednodušeně lze léčbu shrnout:
- srdeční příčiny: léky upravující krevní srážlivost (antikoagulancia, antitrombotika), léky rozpouštějící již vytvořené krevní sraženiny (trombolytika), nitroglycerin, antihypertenziva, chirurgický zákrok (koronární angioplastika, koronární bypass aj.)
- zažívací příčiny: léky upravující žaludeční kyselost (antacida, inhibitory protonové pumpy)
- dýchací příčiny: antibiotika, antikoagulancia, antiastmatika
- svalové příčiny: analgetika, odpočinek, rehabilitace
- psychické příčiny: antidepresiva, anxiolytika, psychoterapie, relaxační a dechová cvičení