Glykovaný hemoglobin – proč je důležité ho sledovat?

19. 6. 2022 · Mgr. Lukáš Novotný · 6 minut čtení

Testování hladiny cukru v krvi je pravidelnou součástí léčebného režimu diabetika. Domácí glukometry však měří pouze aktuální hodnotu glykémie. Daleko přesnějším ukazatelem správné léčby a dlouhodobé kompenzace diabetu jsou hodnoty tzv. glykovaného hemoglobinu, které umožnují zpětný přehled o průměrné koncentraci glukózy v krvi za poslední 2-3 měsíce. Jak glykovaný hemoglobin vzniká, co může u diabetika odhalit a jak často se doporučuje měřit, vám poradíme v našem článku. K měření glykovaného hemoglobinu stačí kapka krve z prstu pacienta, na rozdíl od jiných vyšetření nemusí být pacient nalačno.
Glykovaný hemoglobin, odborně HbA1c, je velmi přesným ukazatelem správné léčby a kompenzace diabetu.

Co je to glykovaný hemoglobin a proč je důležitý?

Jedná se o číselnou hodnotu, která podává nám samotným a našemu diabetologovi, popř. praktickému lékaři informaci o tom, jaká byla naše hladina cukru v krvi (tzn. glykémie) v uplynulém období 4–6 týdnů. Lékaři označují glykovaný hemoglobin odbornou zkratkou HbA1c, všeobecně bývá označován  i jako průměrná nebo dlouhodobá glykémie.

Jak vzniká glykovaný hemoglobin?

Glykovaný hemoglobin vzniká reakcí mezi glukózou a hemoglobinem. Ten je součástí červených krvinek, které jsou zodpovědné za transport kyslíku v organismu a jejichž živostnost je v průměru 3 měsíce. Pokud je v krvi často anebo delší dobu velké množství glukózy, dochází k jejímu neenzymatickému navázání, tzv. glykaci, na bílkovinou část hemoglobinu. Míra této reakce je přímo úměrná množství glukózy v krvi.

Jinými slovy vysoké hodnoty glykovaného hemoglobinu signalizují časté hyperglykemie v minulosti. Výsledkem je pozvolné poškozování cév u řady důležitých orgánů, jako jsou např. ledviny, oční sítnice, mozek nebo dolní končetiny. Tato poškození se označují jako tzv. pozdní komplikace diabetu.


Jak se glykovaný hemoglobin vyšetřuje?

Jedná se o laboratorní vyšetření, kterému předchází odběr krve. K odběru není nutno přijít nalačno, lze ho tedy provádět kdykoliv. Na začátku terapie se toto vyšetření provádí jednou za 3 měsíce, později se interval prodlužuje na jedno měření za 6 měsíců. Tento test se také využívá k odhalení diabetu 2. typu a prediabetu.

Hodnoty glykovaného hemoglobinu u zdravého člověka se pohybují v rozmezí 20–40 mmol/mol, někdy se můžete setkat s hodnotami v procentech. Dobře kompenzovaný diabetik má pak HbA1c hodnoty do 53 mmol/mol, což odpovídá 6 %.


Kompenzace diabetu

HbA1c [mmol/mol]

HbA1c [%]

Odpovídající průměrná glykémie [mmol/l]

Výborná

<45

<4,5

<4,5

Uspokojivá

45–60

4,5–6

7–9,3

Neuspokojivá

>60

>6

>9,5

Hodnoty HbA1c mohou být ovlivněny řadou faktorů, např. stresem, nízkými hladinami železa, některými léky (např. opioidními analgetiky), hemoglobinopatiemi (odchylkami ve struktuře hemoglobinu), anémií, jaterním onemocněním, těhotenstvím nebo nachlazením. Existují také studie, které si dokonce všímají vlivu ročního období na hodnoty HbA1c (vyšší hodnoty bývají naměřeny v zimě).


Glykovaný hemoglobin v těhotenství
Glukometr měří aktuální hladinu cukru v krvi, zatímco glykovaný hemoglobin informuje o tom, jak úspěšně byla cukrovka léčena v uplynulých 3 měsících.

Glykovaný hemoglobin v těhotenství


Vyšetření se provádí také na začátku těhotenství. Vyšší hodnoty mohou poukázat na možné riziko diabetu. Nicméně v dalších stádiích těhotenství je to méně spolehlivý ukazatel (hodnoty HbA1c mohou být v těhotenství falešně vyšší), zejména kvůli hormonálním změnám a časté anémii z nedostatku železa.

Glykovaný hemoglobin v těhotenství by se měl pohybovat do 40 mmol/mol. Při takto dobře kompenzované cukrovce se těhotné diabetičky nemusí obávat žádných komplikací, které by hrozily v případě nedostatečně léčené cukrovky.

Četnost kontrol glykovaného hemoglobinu se pak řeší individuálně, případně se k vyšetření volí jiné metody, např. ke stanovení gestačního diabetu se využívá orální glukózotoleranční test (oGTT). Pokud žena v průběhu těhotenství měla diagnostikovanou cukrovku, bude jí glykovaný hemoglobin s největší pravděpodobností opětovně kontrolován za 3-6 měsíců po porodu.


Jak pozitivně ovlivnit hladiny HbA1c?

Vyšší hladiny glykovaného hemoglobinu v rané fázi diabetu 2. typu nebo prediabetu mohou být pozitivně ovlivněny změnou životního stylu. V těchto případech může pravidelná fyzická aktivita a úprava jídelníčku pomoci významně oddálit nutnost nasazení farmakoterapie. Pro jedince, kteří mají diabetes delší dobu, jsou vyšší hodnoty glykovaného hemoglobinu varovným signálem, že je potřeba upravit léčebný režim, ať už dávkování nebo změnou farmakoterapie. Optimalizace léčby tak přispěje ke snížení rizika rozvoje výše zmíněných chronických komplikací.


 • Glukometr 3v1 obsahuje měřič cukru v krvi, odběrové pero a USB.
 • SD-GlucoNavii NFC

  glukometr + 50 proužku navíc
  5.0
  (1)
  Glukometr s velmi jednoduchou obsluhou bez nutnosti kalibrace.
 • 5.0
  (3)
  Malý, lehký přístroj pro měření glukózy, který komunikuje s Vaším telefonem.
 • 4.9
  (12)
  Glukometr s automatickým kódováním proužků a jednoduchým ovládáním.


  Komentář odborníka:  V současné době se do popředí dostává kontinuální měření glykémie, a to pomocí senzorů. Senzory měří hladinu cukru v těle nepřetržitě. Diabetik si s pomocí svého diabetologa zvolí rozmezí glykémie, které je pro něj přijatelné, například 4,0–8,5 mmol/l. V tu chvíli je pak pro diabetologa nejdůležitější, kolik času se diabetik pohybuje v tomto rozmezí.

  Články k tématu Glykovaný hemoglobin – proč je důležité ho sledovat?

  • Příznaky diabetu – kdy zpozornět?

   Příznaky diabetu – kdy zpozornět?

   · 10 minut čtení
   Příznaky diabetu mohou mít různý charakter. Někdy nemusejí být žádné, jindy ale mohou na cukrovku upozornit více či méně nápadné signály. Jaké jsou typické příznaky tohoto onemocnění a co může mít neléčená cukrovka za následky, vám prozradíme v našem článku.
  • Pohybová aktivita by měla být běžnou součástí zdravého životního stylu. V dnešní době se bohužel setkáváme s tím, že sport se z každodenního života vytrácí, a to už od útlého věku. V dospělosti pak lidé nemají na sportování čas a po náročném pracovním dni ani dostatek energie. Pokud ale do života přijde diabetes, měl by se stát pohyb pravidelnou součástí režimu a hlavním podpůrným pilířem léčby....
  • Diabetes – péče o pokožku a nohy

   Diabetes – péče o pokožku a nohy

   · 6 minut čtení
   Cukrovka a s ní spojená nadměrná hladina glukózy v krvi postihuje vedle cév i řadu dalších orgánů, mimo jiné kůži. Proč právě kůže vyžaduje při diabetu zvláštní pozornost a pravidelnou péči, co znamená syndrom diabetické nohy a jaké další komplikace může diabetes pro pokožku znamenat?
  O autorovi
  Mgr. Lukáš Novotný
  Mgr. Lukáš Novotný
  Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
  Číst více od autora
  O autorovi
  Mgr. Lukáš Novotný
  Mgr. Lukáš Novotný
  Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
  Číst více od autora