Vibrocil nosní sprej 10ml

Registrovaný léčivý přípravek

Produkt již není dostupný Tento produkt je vyprodaný a není na skladě dodavatele

O produktu

Příbalová informace - VP
Informace pro použití, čtěte pozorně!


VIBROCIL
Nosní gel

VIBROCIL
Nosní sprej, roztok


VIBROCIL
Nosní kapky, roztok

Držitel registračního rozhodnutí a výrobce
NOVARTIS s.r.o., Praha, Česká republika

Složení
Nosní kapky, nosní sprej:
Léčivé látky: Dimetindeni maleas 0,25 mg, Phenylephrinum 2,5 mg v 1 ml, 1 ml = 24 kapek.
Pomocné látky: Hydrogenfosforečnan sodný bezvodý, monohydrát kyseliny citronové, sorbitol, benzalkonium-chlorid, levandulová silice, čištěná voda


Nosní gel:
Léčivé látky: Dimetindeni maleas 0,25 mg, Phenylephrinum 2,5 mg v 1 g.
Pomocné látky: Hydrogenfosforečnan sodný bezvodý, monohydrát kyseliny citronové, sorbitol, benzalkonium-chlorid, levandulová silice, hydroxypropylmethylcelulosa, čištěná voda

Indikační skupina
Otorinolaryngologikum.

Charakteristika
Vibrocil tlumí nadměrnou nosní sekreci a čistí nos při zachování normálních funkcí kmitajících řasinek nosní sliznice. Obsahuje jednak látku šetrně snižující obsah krve v žilní pleteni nosní sliznice a navozující rychlé a dlouhodobé zprůchodnění nosní dutiny, jednak látku s protialergickým účinkem nastupujícím již při malých dávkách, velmi dobře snášenou.

Indikace
Bez porady s lékařem je možno používat Vibrocil při pocitu neprůchodnosti nosu v začátcích a průběhu běžných zánětů horních cest dýchacích (akutní rýma), u chronických onemocnění horních cest dýchacích (chronická rýma), dále jako pomocný lék při akutním a chronickém onemocnění vedlejších dutin nosních a při akutním zánětu středouší k prevenci a k ústupu obtíží.

Bez porady s lékařem je možné Vibrocil používat i u záchvatovité hlenovité sekrece z nosu (vazomotorické rýmy) a u projevů alergie (senné rýmy) v období záchvatu.

Vibrocil může pacient používat sám pouze po doporučenou dobu, když nedojde k ústupu obtíží je nutné poradit se s lékařem. Při přetrvávání obtíží u dospělých déle než 1 týden je nutné poradit se s lékařem.

Porada s lékařem je rovněž nutná, nedojde-li u dětí při akutní rýmě nebo horečnatém onemocnění horních cest dýchacích ke zlepšení příznaků do 3 dnů anebo je-li onemocnění provázeno vysokými horečkami. Při léčbě chronické rhinopharyngitidy (zánětu nosní sliznice a hltanu) je nutné se poradit s odborným lékařem. Na doporučení lékaře je Vibrocil užíván v před a pooperační péči.

Vibrocil nosní kapky jsou vhodné k léčbě dospělých a dětí od 1 roku věku.
Vibrocil nosní spray a nosní gel jsou vhodné k léčbě dospělých a dětí od 6 let věku. Vibrocil gel se uplatní obzvláště k zabránění tvorby krust, po úrazu nosu a při udržování průchodnosti nosu v průběhu noci.


Kontraindikace
Vibrocil nesmí být užíván při přecitlivělosti na jeho složky a v případě extrémně suché nosní sliznice a u ozény (zvláštní typ hnisavé rýmy). Vibrocil rovněž nesmí užívat nemocní užívající současně nebo v předchozích 14 dnech inhibitory monoaminooxidázy (např. některá antidepresiva, antiparkinsonika).

Přípravek není určen pro použití v těhotenství nebo v období kojení. Nemocní, kteří užívají současně tricyklická antidepresiva nebo antihypertensiva, mohou užívat přípravek pouze po poradě s lékařem a na jeho doporučení. Osoby s vysokým krevním tlakem či s jinými chorobami srdce a cév, se zvýšenou aktivitou štítné žlázy a s glaukomem s úzkým úhlem (zeleným zákalem) mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem. Osoby, u nichž v minulosti vyvolalo užití léků (zejména látek povzbuzujících činnost sympatického vegetativního nervstva) výraznou odpověď vyjádřenou nespavostí nebo závratěmi, mohou přípravek užívat pouze na doporučení lékaře.

Nežádoucí účinky
Vibrocil je obvykle velmi dobře snášen. Zřídka se mohou vyskytnout po dlouhodobějším užívání (déle než 1 týden) mírné pocity místního štípání nebo suchosti v nose a nebo jiné neobvyklé reakce. V těchto případech se o dalším užívání poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Interakce
Účinky Vibrocilu a jiných léků se mohou vzájemně ovlivňovat. O vhodnosti současného užívání Vibrocilu s jinými léky se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Bez porady s lékařem nebo lékárníkem neužívejte současně s Vibrocilem žádné jiné volně prodejné léky. Při předpisu dalších léků informujte lékaře, že již užíváte Vibrocil.
Vibrocil nesmí užívat nemocní užívající současně nebo v předchozích 14 dnech inhibitory monoaminooxidázy (např. některá antidepresiva, antiparkinsonika).

Dávkování a způsob použití
Nosní kapky
Po řádném vysmrkání nakapat 3-4krát denně do každé nosní dírky. Děti ve věku 1-6 roků: 1-2 kapky, ne déle než 3 dny. Děti starší 6 let a dospělí: 3-4 kapky, u dětí po dobu 5ti dnů, u dospělých po dobu 1 týdne (pokud se podává nepřetržitě a bez porady s lékařem).
Nakapání by mělo být prováděno pokud možno vleže s podloženými rameny s hlavou stočenou na stranu ošetřovaného nosního průduchu. U kojených dětí se doporučuje aplikovat přípravek před kojením, aby se tím usnadnilo dýchání během kojení.

Nosní spray
Děti starší 6 let a dospělí: po řádném vysmrkání 1-2 střiky do každého nosního průduchu 3-4krát denně, u dětí po dobu 5 dnů, u dospělých po dobu 1 týdne (pokud se podává nepřetržitě a bez porady s lékařem).
Rozprašovač držet svisle, zavést aplikátor do nosního průduchu, druhý průduch uzavřít stlačením nosního křídla a prudce zmáčknout nádobku. Nádobku držet zmáčknutou a stisk povolit až po vysunutí špičky aplikátoru z nosního průduchu!


Nosní gel
Děti nad 6 roků a dospělí: po řádném vysmrkání zaveďte aplikátor do nosního průduchu, druhý průduch uzavřete stlačením nosního křídla a prudce nadechněte nosem, čímž se gel nanese co nejhlouběji do nosního průduchu. Používejte 3-4krát denně, u dětí po dobu 5 dnů, u dospělých po dobu 1 týdne (pokud se podává nepřetržitě a bez porady s lékařem).
K dosažení optimálního účinku přípravku během 24 hodin je vhodné nahradit před spaním formu spreje nebo kapek gelem. Jedno užití před spaním postačuje pro udržení průchodného nosu po celou noc.

Upozornění
Vibrocil nesmí být bez porady s lékařem užíván dospělými nepřetržitě déle než 1 týden a podáván dětem do 6 let déle než 3 dny a starším dětem déle než 5 dnů. Jestliže se však během této doby příznaky nezlepší nebo se zhoršují, je třeba se o dalším užívání přípravku poradit s lékařem. Rovněž jestliže příznaky přetrvávají po této době, je třeba vyhledat lékaře. U dětí při chronické vazomotorické rýmě lze používat přípravek bez doporučení lékaře 5 dnů, nezlepšují-li se příznaky, je třeba se poradit s lékařem. Dlouhodobé nebo nadměrné užívání léku může vyvolat snížení jeho účinnosti, trvalé zduření nosní sliznice nebo polékovou rýmu. U dětí není vhodné používat současně jiné místně působící látky na nosní sliznici. Nelze překračovat doporučené dávkování obzvláště u dětí, u starých osob, u pacientů s vysokým tlakem či s jinými chorobami srdce a cév, u osob se zvýšenou aktivitou štítné žlázy a s glaukomem s úzkým úhlem (zeleným zákalem). Děti do 6 let by měly používat Vibrocil ve formě nosních kapek. Náhodné požití Vibrocilu malými dětmi nevyvolalo vážné reakce. Většina případů byla bez zjevných projevů, ale byly také popsány stavy únavy, bolesti žaludku, mírné zrychlení srdeční činnosti, vzrušenost, nespavost a bledost.

Při předávkování nebo náhodném požití většího množství přípravku je nutné vyhledat lékaře.
Přípravek obsahuje sorbitol – zdroj fruktosy. Pacienti trpící intolerancí fructosy nesmí Vibrocil užívat.

Uchovávání
Nosní gel: Uchovávejte při teplotě do 30 °C.
Nosní kapky Přípravek uchovávejte při teplotě do 30 °C v původním vnitřním obalu, aby byl chráněn před světlem.
Nosní sprej: Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Varování
Přípravek se nesmí používat po uplynutí doby použitelnosti označené na obalu jako Použ. do:.
Přípravek se musí uchovávat mimo dosah dětí.

Balení
Nosní kapky 15 ml v kapací lahvičce, nosní spray 10 ml v lahvičce s aplikátorem, nosní gel 12 g.

Datum poslední revize 22.2.2012

LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK, ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI


BALENÍ
Nosní sprej, roztok 10 ml