Nezapomínejte během kojení i na svou stravu
Cokoli, co jako kojící maminka jíte nebo pijete, se prostřednictvím mateřského mléka dostává, ať už přímo či nepřímo, také k vašemu kojenému dítěti. Množství a kvalita mateřského mléka jsou tedy závislé mimo jiné na množství a kvalitě makro i mikro živin, které přijímáte. Musíte též svému tělu kompenzovat úbytek živin, způsobený tvorbou mateřského mléka.
Zvýšené nároky na výživu kojící maminky
Víte, že kojící matka potřebuje mít energetický příjem navýšen o cca 400-600 kilokalorií, tj. o čtvrtinu více než v období před otěhotněním? Rozhodně tedy v tomto období nedržte omezující diety, byť touha rychle zhubnout na původní váhu a vejít se do běžných kalhot je jistě silná. Podobně významně navýšené je i množství vitamínů a minerálů - zejména vitamínů A, skupiny B, železa, jódu a zinku. Odborníci doporučují navýšit i příjem prospěšných omega-3 mastných kyselin. Nezapomínejte tedy zařadit často do svého jídelníčku mořské ryby nebo vhodné rostlinné oleje v syrovém stavu (řepkový).
Vzorové složení jídelníčku kojící maminky
Základem je zdravá, pestrá a vyvážená strava a dostatečný příjem energie. Celodenní jídelníček kojící ženy by měl tedy obsahovat:
• 5-6 porcísacharidů - těstoviny, rýži, brambory, pečivo
• 3-4 porce mléčných výrobků
• 1-3 porce bílkovin - maso, ryby, vejce, luštěniny.
• 2-4 porce ovoce
• 3-5 porcí zeleniny
Při starosti o miminko je někdy těžké soustředit se na vlastní jídelníček. Nezanedbávejte se v tomto ohledu a neváhejte požádat vaše blízké o pomoc s domácností či péčí o miminko a dbejte i na svou výživu. TIP: Pro doplnění vitamínů a minerálních látek se můžete spolehnout na potravinové doplňky určené speciálně kojícím maminkám.
Pitný režim
Stejně důležité je při kojení dbát i na pitný režim. Příjem tekutin by se měl navýšit o množství vyprodukovaného mateřského mléka. Celkový příjem by tedy měl být 2-3 litry denně. Nejvhodnější je neperlivá kvalitní voda nebo minerálka se slabou mineralizací. Vhodné jsou také ředěné džusy a ovocné čaje a nezapomínejte ani na mléčné nápoje, které se počítají do příjmu mléčných výrobků. Množství kávy a silných černých čajů omezte na max. 2-3 denně a alkohol pokud možno vylučte zcela.
Čemu se při kojení vyhnout?
Při kojení není vhodné se v jídelníčku omezovat ve výběru potravin, ať už z důvodu prevence alergií nebo nadýmání miminka, protože každému miminku může vadit jiná součást výživy matky a některým miminkům nevadí vůbec nic. Jezte tedy zdravě, pestře a vyváženě a sama určitě brzy vypozorujete, po kterém vašem jídle se děťátko případně necítí dobře. Teprve potom, můžete tyto problematické potraviny na čas vyloučit.
Články k tématu Nezapomínejte během kojení i na svou stravu
Pálení žáhy – příznaky, příčiny a pomoc
· 4 minuty čteníPálení žáhy patří mezi nejběžnější trávicí obtíže. Vyskytuje se nejčastěji, pokud si dopřejeme dobrého jídla a pití více, než je zdrávo. Velmi často trápí také nastávající maminky. V následujícím textu se dozvíte, jak pálení žáhy zamezit a co dělat, aby vás, pokud k něm máte sklony, trápilo co nejméně.14 tipů jak ochránit dětskou pokožku před sluncem
· 3 minuty čteníDětská pokožka je specifická - je tenčí než dospělá, vlastní ochranné mechanismy pokožky ještě nejsou zralé a pokožka je více propustná vůči UV záření než pokožka dospělých.Jak pečovat o dětské zoubky?
· 4 minuty čteníV průměru kolem šestého měsíce věku dítěte se obvykle objeví první zoubek. Nic netušící maminky může překvapit zvýšená teplota a slinění, které provází jeho prořezávání. U některých dětí není výjimkou průjem. Děťátko může být neklidné, špatně spí, může se snažit dávat si prsty do pusy a kousat do tvrdých předmětů. Prořezávající zoubek pak maminka pozná podle zarudlého zduření dásně.