Nezapomínejte během kojení i na svou stravu

 • Matka a dítě
 • Zažívání
Každý ví, že nejlepší výživou kojence je mateřské mléko. Často se ale zapomíná na to, že i strava kojící maminky je neméně důležitá. Jak by tedy měl vypadat jídelníček maminky během kojení?

Cokoli, co jako kojící maminka jíte nebo pijete, se prostřednictvím mateřského mléka dostává, ať už přímo či nepřímo, také k vašemu kojenému dítěti. Množství a kvalita mateřského mléka jsou tedy závislé mimo jiné na množství a kvalitě makro i mikro živin, které přijímáte. Musíte též svému tělu kompenzovat úbytek živin, způsobený tvorbou mateřského mléka.

Zvýšené nároky na výživu kojící maminky

Víte, že kojící matka potřebuje mít energetický příjem navýšen o cca 400-600 kilokalorií, tj. o čtvrtinu více než v období před otěhotněním? Rozhodně tedy v tomto období nedržte omezující diety, byť touha rychle zhubnout na původní váhu a vejít se do běžných kalhot je jistě silná. Podobně významně navýšené je i množství vitamínů a minerálů - zejména vitamínů A, skupiny B, železa, jódu a zinku. Odborníci doporučují navýšit i příjem prospěšných omega-3 mastných kyselin. Nezapomínejte tedy zařadit často do svého jídelníčku mořské ryby nebo vhodné rostlinné oleje v syrovém stavu (řepkový).

Vzorové složení jídelníčku kojící maminky

Základem je zdravá, pestrá a vyvážená strava a dostatečný příjem energie. Celodenní jídelníček kojící ženy by měl tedy obsahovat:

•             5-6 porcísacharidů - těstoviny, rýži, brambory, pečivo

•             3-4 porce mléčných výrobků

•             1-3 porce bílkovin - maso, ryby, vejce, luštěniny.

•             2-4 porce ovoce

•             3-5 porcí zeleniny

Při starosti o miminko je někdy těžké soustředit se na vlastní jídelníček. Nezanedbávejte se v tomto ohledu a neváhejte požádat vaše blízké o pomoc s domácností či péčí o miminko a dbejte i na svou výživu. TIP: Pro doplnění vitamínů a minerálních látek se můžete spolehnout na potravinové doplňky určené speciálně kojícím maminkám.

Pitný režim

Stejně důležité je při kojení dbát i na pitný režim. Příjem tekutin by se měl navýšit o množství vyprodukovaného mateřského mléka. Celkový příjem by tedy měl být 2-3 litry denně. Nejvhodnější je neperlivá kvalitní voda nebo minerálka se slabou mineralizací. Vhodné jsou také ředěné džusy a ovocné čaje a nezapomínejte ani na mléčné nápoje, které se počítají do příjmu mléčných výrobků. Množství kávy a silných černých čajů omezte na max. 2-3 denně a alkohol pokud možno vylučte zcela.

Čemu se při kojení vyhnout?

Při kojení není vhodné se v jídelníčku omezovat ve výběru potravin, ať už z důvodu prevence alergií nebo nadýmání miminka, protože každému miminku může vadit jiná součást výživy matky a některým miminkům nevadí vůbec nic. Jezte tedy zdravě, pestře a vyváženě a sama určitě brzy vypozorujete, po kterém vašem jídle se děťátko případně necítí dobře. Teprve potom, můžete tyto problematické potraviny na čas vyloučit.

Články k tématu Nezapomínejte během kojení i na svou stravu

 • Dětská pokožka je specifická - je tenčí než dospělá, vlastní ochranné mechanismy pokožky ještě nejsou zralé a pokožka je více propustná vůči UV záření než pokožka dospělých.

 • Jak pečovat o dětskou pokožku?

  Jak pečovat o dětskou pokožku?

  • Matka a dítě

  Nejčastějším dotazem maminek v souvislosti s péčí o pokožku je, jak mají často miminko koupat. Názory na četnost koupání se různí. Denní koupání odstraní nečistoty a je zároveň příležitostí ke hře a bližšímu kontaktu mezi maminkou a miminkem. Objevují se i názory, že denním koupáním může dojít k nadměrnému vysušování pokožky a tím i ke ztrátě potřebného ochranného filmu kůže. U zdravých dětí denní...

 • Jak pečovat o dětské zoubky?

  Jak pečovat o dětské zoubky?

  • Matka a dítě

  V průměru kolem šestého měsíce věku dítěte se obvykle objeví první zoubek. Nic netušící maminky může překvapit zvýšená teplota a slinění, které provází jeho prořezávání. U některých dětí není výjimkou průjem. Děťátko může být neklidné, špatně spí, může se snažit dávat si prsty do pusy a kousat do tvrdých předmětů. Prořezávající zoubek pak maminka pozná podle zarudlého zduření dásně.