Melanom – varovné signály a jak předcházet rakovině kůže?

8. 6. 2015 · 8 minut čtení

Spálili jste si kůži na sluníčku? Vždyť se to přece zahojí, ne? Víte ale, že si naše kůže spálení pamatuje? I přesto, že imunitní systém kůže se snaží poškozené buňky opravit nebo zničit, jeho síla není nekonečná. Čím více se vystavujeme slunečnímu záření, tím více ho oslabujeme, a zvyšujeme tak riziko rakoviny kůže včetně její nejzávažnější formy – zákeřného melanomu. V našem článku se dozvíte, jak včas rozpoznat rizikový pigmentový útvar, jaké typy melanomu existují i jak vzniku kožního nádoru zabránit.

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Melanom – varovné signály a jak předcházet rakovině kůže?

Co je to melanom?

Melanom je kožní nádor, který vzniká nekontrolovaným růstem pigmentových buněk v kůži (tzv. melanocytů). Tyto buňky se nacházejí především ve spodní vrstvě pokožky, ve vlasových folikulech a v duhovce oka. Přirozenou funkcí melanocytů je tvorba pigmentu melaninu. Ten je zodpovědný za typické zbarvení kůže, vlasů a očí a chrání naše tělo před působením ultrafialového záření, což je složka slunečního světla.

Související kategorie produktů:

Melanom a výskyt

V porovnání s ostatními formami kožních nádorů je melanom méně běžným typem, za to však nebezpečnějším (melanom představuje přibližně 10 % ze všech zhoubných kožních nádorů, ale je zodpovědný až za 75 % případů úmrtí, která s kožními nádory souvisejí) . Za posledních 30 let se četnost jeho výskytu výrazně zvýšila, což se přičítá klimatickým změnám, stavu ozonové vrstvy, vyššímu pobytu na přímém slunci i zdravotnímu stavu populace (nárůst autoimunitních poruch). 

Vyskytuje se zejména u lidí se světlou barvou kůže, se světlými nebo zrzavými vlasy a modrými či zelenými oči. Takové osoby mají tzv. nízký fototyp a na slunci se snadněji spálí. Muži a ženy jsou melanomem postiženi zhruba stejně, nejčastěji jsou postiženi lidé nad 50 let, ale může být postižen kdokoli. U mužů jsou melanomy zachycovány především na trupu, u žen na dolních končetinách.

Rakovina kůže – kdy zpozornět?

Rakovina kůže má mnoho typů a podob. Vedle melanomu se objevují i jiné typy kožních nádorů. Nejčastějším kožním nádorem je bazocelulární karcinom (bazaliom). Dále jsou to spinocelulární karcinom (spinaliom), karcinom z Merkelových buněk, Kaposiho sarkom a další, méně časté útvary.  Jakékoliv změny na kůži by neměly být podceňovány. Při kterém nálezu zpozornět?

  • kožní znaménka, která nově vznikla
  • kožní znaménka, která změnila vzhled (růst, krvácení, změna tvaru nebo zbarvení)
  • uzlíky nebo výstupky, které mají perleťový nebo voskový vzhled (typicky na hlavě nebo krku)
  • skvrny nebo výstupky s růžovou, červenou nebo hnědou barvou a skvrny připomínající jizvy
  • puchýřky s krustou a s prohlubní uprostřed (často krvácí)
  • ranky, které se špatně hojí a opakovaně se vracejí
  • kožní oblasti s narušenou kůží (hrubost, šupinatění, svědění, tvorba krust, krvácení)

Jak poznat problematické znaménko?

Příznaky, které mohou upozornit na počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel. Pokud jsou 2 či více z následujících ukazatelů pozitivních, jedná se o rizikový projev a měli byste navštívit dermatologa.

A (asymmetry)
B (border)
C (color)
D (diameter)
E (evolution)
Další alarmují příznaky
Nepodceňujte dále situaci, pokud znaménko roste nad povrch pokožky, má drsný povrch na dotek nebo se zvětšuje.

Pokud pozorujete dva nebo více těchto projevů, navštivte kožního lékaře. Detailně vyšetří kůži pomocí epiluminiscečního dermatoskopu – speciální lupy, která umožňuje podrobnější vyšetření hlubších vrstev znaménka nebo narušené kožní oblasti. K běžným diagnostickým metodám patří také biopsie (odběr vzorku tkáně) s následným zkoumáním vzorku pod mikroskopem.

Světlý fototyp je nejvíce rizikovou skupinou ve výskytu melanomu.
Lidé s modrýma očima, blond či zrzavými vlasy, pihami a citlivou kůží, která se snadno spálí a pomalu opaluje, jsou melanomem nejvíce ohroženi.

Rizikové faktory melanomu

  • vyšší výskyt pih či vyšší tvorba pih po pobytu na slunci
  • výskyt vyššího množství atypických pih či pigmentových skvrn (tzv. stařecké nebo jaterní skvrny)
  • velká mateřská znaménka
  • výskyt melanomu v rodině
  • nadměrné vystavení se UV záření, opakované spálení kůže!

Typy melanomů

Povrchově se šířící melanom
Nodulární melanom
Lentigo maligna melanom
Akrolentiginózní melanom

K vzácným variantám melanomů patří desmoplastický melanom, névoidní melanom, melanom v modrém névu, animální typ melanomu nebo melanom z balónových buněk.

Stádia melanomu

Stádium 0
Stádium 1
Stádium 2
Stádium 3
Stádium 4

Melanom na kůži

Melanom představuje méně běžnou, ale závažnou formu rakoviny kůže. Pokud se včas odhalí, je prognóza poměrně příznivá. Na druhou stranu velmi často melanomy pozornosti unikají. Jejich zákeřnost spočívá v ochotě metastazovat, tedy šířit se do dalších částí těla. Dlouhou dobu byly metastazující melanomy neboli maligní melanomy téměř neléčitelné, v posledních letech však naštěstí došlo k významným posunům v léčbě.

Melanom pod nehtem

Subunguální melanom neboli nehtový melanom představuje poměrně vzácnou formu akrolentiginózního melanomu. Typicky se projevuje jako tmavá pigmentová skvrna nebo pruh pod nehtem palce nebo ukazováčku na ruce či po nehtem palce u nohy. Často bývá zaměňován za otlak, úraz, projev mykózy či diabetickou komplikaci. Tato forma melanomu může být dlouhou dobu přehlížena, a proto pozdě diagnostikována, s čímž bohužel souvisí i horší prognóza.

Často kladené otázky

Co je to maligní melanom?
Jak poznat melanom?
Co jsou to metastázy u melanomu?
Co je to akrolentiginozní melanom?
Může vzniknout melanom v oku?

Chraňte svou pokožku před působením UV záření dodržováním zásad bezpečného pobytu na slunci, které jsme pro vás přehledně shrnuli v samostatném článku. Pravidelně si prohlížejte pihy a další znaménka na těle a v případě, že objevíte změny v jejich vzhledu, navštivte raději kožního lékaře. Přičiňte se, aby slunce zůstalo vždy jen Vaším přítelem.




Články k tématu Melanom – varovné signály a jak předcházet rakovině kůže?

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora