Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Jizvení žil po častých vpichách

    Dotaz z %9. 5. 20201 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den, Od svých 18 let pravidelně daruji krev a poslední dva roky i krevní plasmu. Každý odběr mám zhruba 3 týdny po sobě. Díky tomuto častému vpichovaní se mi začali žili prý zjizvovat. Na povrchu to není vidět ale pokud mi napichují žilu, je to velmi tvrdé a s obtížností jde propíchnout. Nevím jestli by to časem mohlo být horší, proto si chci zeptat, jestli existuje nějaká prevence žil, aby se mi nezjizvovali a byly zdravé? Děkuji za odpověď.
    PharmDr. Lukáš Dobrovolný
    Na dotaz odpovídá
    PharmDr. Lukáš Dobrovolný

    Hezký den, v rámci prevence hypertrofického jizvení provádíte tlakovou masáž (po zaschnutí a zahojení vpichu) a/nebo promazáváte (v zásadě jakýmkoliv mastným krémem - Indulona, bílá vazelína, měsíčková mast, Calcium pantothenicum, Infadolan..). Fibrotizaci brání též Heparoid. Při nadměrném zbytnění tkáně a výskytu keloidů se využívá služeb silikonových gelů (Stratamed, Dermatix) i náplastí (Mepiform) již s vyšší finanční náročností a nutností dlouhodobé a pravidelné aplikace. Zdraví Lukáš Dobrovolný

    Nejnovější otázky v poradně